banner595

Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi İlk Kez Türk Öğrenci Alacak

Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi, 54 ülkeden 403 öğrenciye eğitim verirken, bu yıl ilk kez Türk öğrenci alacak.Okul Müdürü Sıddık Kaya, okullarının kuruluş tarihçesi hakkında bilgiler vererek, Kayseri’de...

Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi İlk Kez Türk Öğrenci Alacak

Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi, 54 ülkeden 403 öğrenciye eğitim verirken, bu yıl ilk kez Türk öğrenci alacak.Okul Müdürü Sıddık Kaya, okullarının kuruluş tarihçesi hakkında bilgiler vererek, Kayseri’de...

11 Ağustos 2015 Salı 16:42
Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi İlk Kez Türk Öğrenci Alacak
banner556
Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi, 54 ülkeden 403 öğrenciye eğitim verirken, bu yıl ilk kez Türk öğrenci alacak.
Okul Müdürü Sıddık Kaya, okullarının kuruluş tarihçesi hakkında bilgiler vererek, Kayseri’de 2006 yılından bu yana yabancı uyruklu öğrencilere eğitim verdiklerini söyledi. Kaya, “Bu proje Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın yürüttüğü bir proje. Kuruluş tarihçesine bakacak olursak başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk işçilerinin çocuklarına dini eğitim vermek ve milli kimliklerini korumak maksadıyla ilk defa 1994 yılında Mersin ili Bozyazı ilçesinde kurulmuş bir imam hatip lisesi. Avrupa’dan gelen öğrencilere yönelik açılmış bir imam hatip lisesi. Daha sonra Avrupa sisteminde meydana gelen değişiklikler denklik sistemini ortadan kaldırdığı için öğrenci akışı da bu anlamda durmuştur. Öğrenci akışı durunca Türkiye Diyanet Vakfı’nın özellikle Kafkasya ve Uzak Doğu’dan getirmiş olduğu yabancı uyruklu öğrenciler bu okula gönderilmiş. Fakat ilerleyen zamanlarda Bozyazı’nın hem sosyal hem kültürel açıdan bu projenin devamına imkan vermediği konusu hakim olmuştur. Bu anlamda dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Kayseri Müftüsü Necmettin Nursaçan arasında yapılan görüşmeler neticesinde Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli İmam Hatip Lisesi’nde eğitim öğretime devam etmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır” dedi. Okullarının misyonları hakkında bilgiler veren Kaya, “Bu okulların misyonunu açıklarken 3 maddede ifade etmek gerekiyor. Birincisi öğrencilerimize İslam dinini, sağlıklı bir din anlayışıyla öğretmek. Sağlıklı din anlayışına özellikle vurgu yapıyoruz. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan bir istatistik dünyada her gün 100 Müslüman öldürülüyor. Fakat öldürülen her 100 Müslümanın yüzde 90’ı Müslüman kardeşi öldürüyor. Dolayısıyla sağlıklı din anlayışının ne kadar önemli bir vurgu olduğu istatistikten de ortaya çıkıyor. İkincisi bu proje sayesinde ülkeler arasında sağlam ve kalıcı dostluk köprüleri kurmak. Üçüncüsü de bu gençlerimize ilimlerle beraber değerlerini kazanmış, özgüven sahibi, kendisine ve bütün insanlığa yararlı olacak tecrübeyi ve birikimi elde etmiş potansiyel bir nefer olarak insanlığa kazandırmak” ifadelerini kullandı.
54 ÜLKEDEN 403 ÖĞRENCİ
Dünyanın 54 ülkesinden 403, Afrika’nın ise 37 ülkesinden 170 öğrencileri bulunduğunu aktaran Müdür Sıddık Kaya, “Biz bu projeyi yeryüzünde bir medeniyetin yeniden inşası olarak görüyoruz. Daha açık ifade etmek gerekirse Ahmet Yesevi Hazretlerinin öncü erleri Anadolu’ya gelip Anadolu’yu imani ve insani açıdan nasıl inşa etmişlerse bu gençler de Anadolu’dan dünyanın dört bir yanına yayılarak dünyanın imani ve insani açıdan mimarına katkı sağlayacak diye bakıyoruz. Şuanda okulumuzda dünyanın 54 ülkesinden 403 tane öğrencimiz var. bu öğrencilerimizden 41 tanesini 2014-2015 eğitim öğretim yılında mezun oldu. bu öğrencilerimiz Afrika’dan, Balkanlar’dan, Uzak Doğu’dan, Kafkaslar’dan öğrencilerimiz. Daha net örnek vermek gerekirse şuanda okulumuzda Afrika’nın 37 ülkesinden 170 civarında öğrencimiz var” şeklinde konuştu.
İLK KEZ TÜRK ÖĞRENCİ ALINACAK
Bu yıl ilk kez TEOG sınavı sonuçlarına göre 34 Türk öğrenciyi okullarına kaydedeceklerini dile getiren Kaya, “Okulumuzda 2006 yılından 2015 yılın kadar geçen sürede yurt dışından gelen yabancı öğrencilerimiz eğitim görmüştür. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl almış olduğu kararla 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 34 tane Türk öğrencimiz inşallah okulumuzda eğitim, öğretim görecekler. Bu 34 öğrencimiz TEOG sınavı sonuçları tercih sıralamasına göre okulumuza kayıt yaptıracaklar inşallah. İnşallah okulumuza başarılı öğrencilerimizi bekliyoruz. Öğrencilerimizin eğitim ve öğretimde, sosyal, sportif, kültürel etkinliklerde ne gerekiyorsa okulumuzda hepsinin alt yapısının mevcut olduğunu ifade ediyoruz. Bu konuda kendimize güveniyoruz. Ve öğrencilerimizi eğitim açısından, öğretim açısından ulaşmaları gereken hedefe mutlaka ulaştıracağımızı düşünüyoruz” dedi.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650