banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1334

banner1324

Bakan açıkladı, okullarda sınıf geçme şartları değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, "Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde, sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız." dedi.

EĞİTİM 05.09.2019, 11:10
920
Bakan açıkladı, okullarda sınıf geçme şartları değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Anadolu Ajansı Editör Masası'nda soruları yanıtlıyor. 

MÜMKÜN DEĞİL

Bakan Selçuk bağış talebiyle ilgili yaptığı açıklamada, " (Bağış talebi) Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil" dedi.

ÖĞRENCİ BAŞINA OKULA KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Milli Eğtim Bakanı Selçuk, "Her bir okulun fiziksel, sosyal imkanlar, ücretli, kadrolu öğretmen oranı ve benzeri konularda imkanlarına bakıp o imkanlara göre öğrenci başına o okula katkı sağlama matrisi oluşturduk." ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM MASALARI OLUŞTURULDU

Selçuk, "Tek bir velimiz okula kayıt olamıyorsa çözümü için ne gerekiyorsa yaparız. İlçe ve il milli eğitim müdürlükleri bu konuda masalar oluşturdu." diye konuştu.

BU, KALICI BİR SİSTEMDİR

Ara tatiller konusuna değinen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Bu, kalıcı bir sistemdir. Yazın okullar tatil olduğunda veliler çalışırken çocuk nasıl boşta kalıyorsa dönem içinde de aynı. Veli için 180 iş günü değişmedikçe büyük bir değişim yok. Diyoruz ki çocuklarımız bu tatilde şunları şunları yapabilir. Çocuklarımızın akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal, duygusal gelişimlerinin de desteklenmesi için bu tatili fırsat bilmek istiyoruz."

180 GÜNLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK YOK

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların açık olduğu süreye ilişkin, şu anda 180 günle ilgili değişiklik yapma planlarının olmadığını belirtti.

Bakan Selçuk lise ve ilköğretim tasarımı konusunda, şöyle konuştu:

"Bunun sınavlarla bir ilgisi yok. Sınav değiştiğinde eğitim sistemi düzelir ya da düzelmez gibi bir sebep-sonuç ilişkisini kabullenmiyoruz. Şu anda böyle bir ihtiyaç yok."

Yorumlar (0)