banner595

Abdülkadir Gayretli: “Psikoloji Uzmanlarına İhtiyaç Artıyor”

30 Haziran’da Açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (lys) Sonrasında Öğrencilerin Tercih Dönemi Heyecanları Başladı. Adaylara Tavsiyelerde Bulunan Abdülkadir Gayretli, Psikoloji Bölümü Hakkında Bilgi Verdi Ve Bölümün Getireceği İş Olanaklarından Söz Etti.

Abdülkadir Gayretli: “Psikoloji Uzmanlarına İhtiyaç Artıyor”

30 Haziran’da Açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (lys) Sonrasında Öğrencilerin Tercih Dönemi Heyecanları Başladı. Adaylara Tavsiyelerde Bulunan Abdülkadir Gayretli, Psikoloji Bölümü Hakkında Bilgi Verdi Ve Bölümün Getireceği İş Olanaklarından Söz Etti.

02 Temmuz 2015 Perşembe 12:26
Abdülkadir Gayretli: “Psikoloji Uzmanlarına İhtiyaç Artıyor”
30 Haziran’da açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasında öğrencilerin tercih dönemi heyecanları başladı. Adaylara tavsiyelerde bulunan Abdülkadir Gayretli, psikoloji bölümü hakkında bilgi verdi ve bölümün getireceği iş olanaklarından söz etti.
İşsizlik sayısı 3 milyon 226 bin kişiye ulaştığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, üniversite tercihlerinde geçerli ve güncelliğini koruyan mesleklerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu. Çok sayıda üniversite mezunu bulunduğunu söyleyen Abdülkadir Gayretli, üniversite mezunu olmak üzere işsiz olan her bir kişi asgari ücretten bir iş sahibi olmak için her türlü kapıyı çalmadığını, bunun da Türkiye’nin geri kalmasına ve hedeflerine uzaklaşmasına sebep olduğunu belirtti. Bu yıl üniversite tercihlerinde öğrencilerine Türkiye’deki işsizlik oranları göz önünde bulundurarak geçerli meslek seçimi yapmayı öneren İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Türkiye’de geçerli olan mesleği ön plana çıkararak gerek devlet üniversitelerini gerekse vakıf üniversitelerini tercih ederek istenilen bölümü kazanma şansını artırması gerekir. Bu bölümlerden biri olan psikoloji bölümü Türkiye’de de ön plana çıkmaktadır” dedi.
EN İYİ KAZANÇ SAĞLAYAN BÖLÜM KLİNİK PSİKOLOJİ
Psikoloji disiplininin Türkiye’de hızla geliştiğine dikkat çeken Abdülkadir Gayretli, psikoloji bölümü hakkında bilgi verdi: “Bilgisini ve düşünme yeteneğini anlamlı bir şekilde kullanabilecek, insanı ilgilendiren konulara sorgulayıcı, nesnel ve analitik bir şekilde yaklaşan öğrenciler yetiştirme hedeflenmektedir. Psikoloji bölümü, insan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerini kullanarak bilimsel bir biçimde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapar. Psikoloji okuyan öğrenciler yüksek lisansını da son dönemlerin en iyi kazanç sağlayan ve iş olanağı geniş olan klinik psikoloji bölümünde yapıp kliniğini açarak kariyer ve kazanç değerlerini arttırabilmektedir. Zihinsel davranışsal ve duygusal bozukluğu olan bireyleri değerlendirip, tedavi ederler. Klinik psikologların çalışma konuları arasında bireyleri değerlendirmek amacıyla test ya da ölçek uygulama, yorumlama ile tedavi amaçlı birey terapisi ya da grup terapisi yapmaktadır.”
PSİKOLOJİ UZMANLARINA İHTİYAÇ ARTIYOR
Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları hakkında konuşan Abdülkadir Gayretli, “Yaşamış olduğumuz çağın ihtiyaçlarını karşılamak adına ulusal ya da uluslararası kurumlar, çalışan performansını iyileştirmek adına psikolojik yatırımlar ve çalışmalar yapmayı arttırmıştır. Bu durum psikoloji bölümü mezunlarının iş olanaklarını genişletmektedir. Endüstri, eğitim, sağlık sektöründe psikolojinin alanı ve çalışma olanakları her geçen gün artmaktadır. Her birey toplumsal yaşamda kendini gerçekleştirmek için psikolojik olarak desteğe ihtiyaç duyar bu nedenle de bu alanda çalışan uzman bireylere ihtiyaç artmaktadır. Her birey toplumsal yaşamda başarılı olabilmek için psikolojik desteğe ihtiyaç duymaktadır bu nedenle insanlar var oldukça psikoloji bölümüne duyulan ilgi ve ihtiyaçta her geçen gün artacaktır” dedi.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801