banner595

2023 Türkiye Vizyonu Ve Mesleki Eğitim Çalıştayında Diplomalı İşsizler Masaya Yatırıldı

Uluslararası akademisyenler, iş adamları ve sivil toplum örgütleri “2023 Türkiye Vizyonu ve Mesleki Eğitim” konulu uluslararası çalıştayda diplomalı işsizliği masaya yatırdı.Mesleki eğitimin Türkiye’nin gelişimine katkıları, diplomalı...

2023 Türkiye Vizyonu Ve Mesleki Eğitim Çalıştayında Diplomalı İşsizler Masaya Yatırıldı

Uluslararası akademisyenler, iş adamları ve sivil toplum örgütleri “2023 Türkiye Vizyonu ve Mesleki Eğitim” konulu uluslararası çalıştayda diplomalı işsizliği masaya yatırdı.Mesleki eğitimin Türkiye’nin gelişimine katkıları, diplomalı...

08 Mayıs 2015 Cuma 09:39
2023 Türkiye Vizyonu Ve Mesleki Eğitim Çalıştayında Diplomalı İşsizler Masaya Yatırıldı
Uluslararası akademisyenler, iş adamları ve sivil toplum örgütleri “2023 Türkiye Vizyonu ve Mesleki Eğitim” konulu uluslararası çalıştayda diplomalı işsizliği masaya yatırdı.
Mesleki eğitimin Türkiye’nin gelişimine katkıları, diplomalı genç işsizler ve nitelikli iş gücü, toplumsal olarak mesleki eğitimin önemi ve işsizliğin önlenebilirliği gibi konuların tartışıldığı çalıştay, İstanbul Aydın Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulları Mezun ve Mensupları Derneği ve British Council işbirliği ile düzenlendi. Moderatörlüğünü Habertürk Eğitim Editörü Pervin Kaplan’ın yaptığı çalıştayda, panelist olarak Eğitim ve Yönetim Danışmanı Geoff Pine, Forth Valley College Direktörü Dr. Ken Thomson, Sakarya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesleki Teknik Eğitim Müdürü Serkan Gür, Mesut Uğur, Prof. Dr. Hıfzı Doğan ve İstanbul Sanayi Odası Eski Başkanı Hüsamettin Kavi hazır bulundu.
2011 yılında kaldırılan katsayı engelinin meslek liseleri üzerinde oluşturduğu etkiye değinen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “İmam hatip liselerinin önünün kesilmesi için katsayı diye bir olguyu oluşturdular ve bir dayatma haline getirdiler. İmam hatip lisesi mezunlarının üniversiteye gitmemesi için ülkedeki meslek liselerinin de tamamını öldürdüler. Çünkü sadece imam hatip olarak ifade edemediler meslek liselerini de kullandılar. Dolayısıyla ticaret meslek liselerinin, teknik meslek liselerinin, meslek liselerinin, maliye meslek liselerinin, sağlık meslek liselerinin önlerine bu katsayı dayatmasını koyarak öğrencilerin yükseköğretime geçişlerini imkansız hale getirdiler” dedi. Katsayı farkının kalkmasıyla yeni yeni meslek liselerinin canlandığını ifade eden Dr. Mustafa Aydın, “Aslında değil engel olmak bu öğrencilerin kendi alanlarıyla ilgili bir yükseköğretim okumaları için teşvik edilmeleri, ilave puanlar vermeleri gerekiyor. Katsayı, meslek liselerinin içini boşaltmıştır dolayısıyla Türkiye’de meslek eğitimini öldürmüştür” diye konuştu.
Çalıştayda ulusal ve uluslararası birçok bilim adamının, akademisyenin, sanayici ve iş adamının bir araya gelerek Türkiye’deki meslek eğitimini tekrar masaya yatırdıklarını dile getiren Aydın, “Zayıf yönlerimizi ve güçlü yönlerimizi bularak, problemleri belirleyip çözüm önerileri sunarak bunları YÖK (Yükseköğretim Kurumu), Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları ile paylaşacağız. Her kurum buradan bir sonuç çıkaracaktır. Bu tür çalışmaları ne kadar gündeme getirirsek, akademik olarak bunları inceleyip kendimizi dünya ile kıyaslarsak her gün daha ileriye gideceğimiz çok açıktır” dedi.
Meslek yüksekokullarının sıkıntılarına değinen İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, ülkemizde meslek yüksekokullarının pek çok imkandan mahrum kaldığını, ünvanlı öğretim üyelerinin meslek yüksek okullarında ders vermekten kaçındıklarını belirtti. Laboratuvar, stüdyo, atölye gibi alanların daha çok araştırma ağırlıklı olarak fakültelerin kullanımına tahsis edilmesiyle meslek yüksekokullarının çoğunlukla teknolojik imkanlardan faydalanamadığına vurgu yapan İzmirli, “Oysa meslek yüksekokulları iş dünyasının temel taşıdır. Buradan mezun olacak gençler kendilerini doğrudan sektörün içinde bulacaklardır ve bulmaları gerekir” ifadelerini kullandı.
İstanbul Aydın Üniversitesi’nin kuruluş amaçlarına değinen Prof. Dr. Yadigar İzmirli, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul Aydın Üniversitesi’nin temelinde mesleki eğitime verilen önem yatmaktadır. 2003 yılında Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı AKEV tarafından Ulusal ve Uluslararası düzeyde aranılan nitelikli insan gücünü yetiştirerek iş dünyasının kalifiye iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu adıyla kurulan Türkiye’nin doğrudan Yükseköğretim Kuruluna bağlı ilk Vakıf Meslek Yüksekokuludur. Bu okulun kuruluşunun ardından üniversitemiz yoluna İstanbul Aydın üniversitesi olarak devam etmiştir. Bugün 10 fakülte, 2 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü ile çağın gerektirdiği insan gücünü yetiştirmek için çalışmalarına devam etmektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulunda başlattığı uygulamalı eğitim modelini tüm eğitim - öğretim programlarının müfredatına eklemiş böylece sektörle iç içe teorik bilgiyi uygulama ile bütünleştiren bir yaklaşımla öğrencilerini yetiştirme misyonunu üniversite çatısı altında da devam ettirmiştir.”

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801