Samsun ilinin ilçelerinden birisi olan "Kavak" ilçesine ilişkin kullanıcılar internet üzerinden "Kavak tarihi" ,"Kavak Efsanesi" şeklinde yapılan aramalar için detayları sizin için haberimizde derledik.

Binlerce yıldır çok sayıda farklı kültürlere ev sahipliği yapan Kavak'ta tarihi kalıntılar M.Ö. 3500 yıllarına kadar uzanıyor. kavak ilçesine dair tüm merek edilenler "Kavak tarihi" ,"Kavak Efsanesi" işte detaylar...

Nebiyan Doğa Festivali Ne Zaman, Nerede? Nebiyan Doğa Festivali Ne Zaman, Nerede?


  
Orta Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan Samsun-Ankara Devlet Karayolu üzerindeki Kavak’ın Samsun'a uzaklığı 51 kilometredir.Engebeli bir arazi yapısına sahip Kavak. Asarcık, Havza, Samsun ve Bafra, Ladik ilçeleriyle çevrilmiştir. Hac Dağı’ndan doğan Murat ırmağı ile sulama amacıyla yapılan göletleri, ilçenin su ihtiyacını karşılamaktadır.

Kavak, ilk Tunç Çağından bu yana yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. 1941 yılında yapılan kazı ve araştırmalarda MÖ 3500 MÖ 3000 yıllarına ait eserlere rastlanılmıştır.  yerleşim yeri olan Kaledoruğu Höyüğü’nde elde edilen buluntularda Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere rastlanmıştır. Osmanlılar döneminde ise Yıldırım Beyazıt Han Anadoluda birliği sağlamak için bölgeyi İsfendiyaroğullarından almıştır. 1410 Çelebi Mehmet döneminde ilçe tamamen Osmanlıların eline geçmiştir.

EFSANELER ŞEHRİ KAVAK

SEMBOL SPORCU YAŞAR DOĞU 

1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı Köyü’nde dünyaya gelen "Yaşar Doğu" ,Ata sporumuz olan güreşte Türkiye’yi bir çok uluslararası yarışmada başarı ile temsil etmiş, Balkan ve Avrupa şampiyonalarında sayısız birincilik elde etmiş, 1948 Londra Olimpiyatları’nda serbest stil, 73 kg.da birincilik madalyasını almış milli güreşçimizdir. Üzerinden yarım yüzyıl geçmesine rağmen bugün hala "Sembol Sporcu" olarak anılıyor.

KAZ TİRİTİ

Kavak yöresinin en meşhur yemeği kaz etiyle yapılmaktadır. Kazın eritilen yağına batırılmış yufkalarla yapılam yemek,içinde kaz eti bulunan bulgur pilavı birlikte yeniyor.

ÇAKALLI TAŞHAN

Samsun Çakallı Taşhan Restaurant Samsun‘un Kavak ilçesinde Anadolu Selçuklu Devleti  padişahı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan İpek Yolu üzerindeki 800 yıllık Çakallı Han restorasyon görüp restaurant haline geldi.Eski Ankara-Samsun yolu üzerinde Çakallı mevkiinde bulunan Samsun Çakallı Taşhan Restaurant’ın Selçuklu yapısı olduğu anlaşılmaktadır ve günümüze dek hala ayakta kalmayı başarmıştır. Yapılan araştırmalara göre 13.yy Selçuklu eseri olduğu anlaşılmıştır. Günümüzden 800 yıl öncesine aittir. Tarihsel kaynaklarda Taşhan, Çakallı kervansarayı gibi isimlerle söz edilmektedir.

Çakallı Köyü içerisinde eski Ankara yolu yakınında bir handır. Tarihi hakkında bilgi yoktur. Giriş kapısı yanlarındaki taşlar süslemeli yan taraftaki kemerler ise halk arasında söngürtlü taş denilen taslardan yapılmış ancak bu yörede bu taşlardan bulunmamaktadır. Nereden geldiği merak konusu olup, büyük kemer tahminen 10/12 metre kadar yükseklikte yanlardaki kemerler ise tahminen 4,5 metredir. Üst taraftan yağmur suları akmaya başladığından taşlarda siyahlaşma olmuş. Yanlarda 12 adet sağda 12 adet solda olmak üzere 24 adet küçük bölmeler vardır.

KALE DORUĞU HÖRÜĞÜ

Kale Doruğu Höyüğü 1942 yılında Müzeler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından ön kazı yapılmış, sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Burasının Bakır Çağı'nda önemli bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı, Hititlerin yayılma genişleme dönemlerinde de starejik konumu nedeniyle Amasya-Samsun yolunu denetleyebilmek için kullanıldığı tahmin edilmektedir. İlk kazı çalışmalarında Genç Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi kalıntılarına rastlanmıştır.

Kavak'ta bulunan diğer höyük ve ören yerleri ise şunlardır: Tepesi Deliktepesi, Kaleyeri, Kaletepe, Aytepe, Hacıbey, Dingil Kalecik höyükleri; Güneytepe, Çamlık, Asarkale ören yerleridir. 

TAŞ HAN (Minoz Hanı)
Eski Ankara-Samsun yolu üzerinde Çakallı mevkiinde bulunan hanın Selçuklu yapısı olduğu anlaşılmaktadır.Günümüze dek hâlâ ayakta kalmayı başarmıştır. Yapılan araştırmalara göre 13. yüzyıl Selçuklu eseri olduğu anlaşılmıştır.Günümüzden 700 yıl öncesine aittir. Tarihsel kaynaklarda taşhan, çakallı kervansarayı gibi isimlerle söz edilmektedir. 

YÖRGÜÇ PAŞA CAMİ

 Kavak Osmanlılar döneminde Yörgüç Paşa tarfından yaptırılmıştır. İlk yapılan cami ahşaptır, bu yıkılarak yerine kesme taştan inşa edilmiştir. Kesin yapılış tarihi bilinmeyen caminin minaresi Selçuklu ve Osmanlı minare mimarisine uymaktadır.

BEKDEMİR KÖYÜ CAMİ

Bekdemir köyü cami tamamen ahşap malzemeden yapılmış olup, içerisinde kök boyalı süslemeler vardır.Cami yapı olarak tadilata uğramış olduğundan orijinalliğini bütünüyle korumaktadır.Cami çerçevelerinin ustaları Minoz'dan getirilmiştir.Köy halkının desteğiyle yeniden restore edilmiş ve korumaya alınmıştır.

ÇAKALLI KÖPRÜSÜ

Çakallı mevkiinde Çakallı Irmağı üzerine kurulmuş köprü iki gözlüdür. 19.yüzyıl Osmanlı eserleridir. Eski Ankara-Samsun Yolunda irili ufaklı aynı mimaride köprüler olup tespit ve araştırma safhasında çalışmalara başlanmıştır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.