banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

06.03.2020, 09:17 26

DURGUNLUK DÖNEMİ

İçinde yaşadığımız dünya acayip bir dönemden geçiyor.  Yıllar önce işletme derslerinde sınırların ortadan kalktığı ekonomiyi anlatırken bugün bu durumu fiilen yaşıyoruz. İnternetin ve sosyal medya mecralarının da gelişmesi ile beraber artık fiziksel sınırların olmadığı bir dünyada yaşıyoruz tanımlaması yaparsak yanlış olmaz.
    Koronavirüs salgını zaten zor durumda olan dünya ekonomisini iyiden iyiye zora soktu. Çin bugün dünyanın en önemli markalarının tedarikçisi durumunda ve tedarikçide meydana gelen bir sıkıntının işletmelerin tüm süreçlerini nasıl etkilediğini sanayiciler ve iş insanları yakından bilir.
    Koronavirüs kontrol altına alınsa bile virüsün dünya ekonomisine yansımaları hemen çözülebilecek cinsten değil. Çünkü global büyümenin 2.9 dan 2.4’e gerilemesi öngörülüyor. Buna karşılık Çin’in 2021 yılında ancak kendisine geleceği tahmin ediliyor. Çin’in 2020 büyümesinin maksimum yüzde 5 olacağı 2021 büyüme oranının yüzde 6 olacağı tahminlenmiş durumda. Küresel ekonomide meydana gelen daralma Euro bölgesi ve dünyanın tamamını yakından etkileyecek. Koronavirüs öncesi öngörülen büyüme rakamları aşağı yönlü olarak revize edilmiş durumda. 
    Bu aslında ülkelerin ekonomi politikalarının yeniden belirlenmesi ve değişen koşullara özgü olarak yeni politikaların geliştirilmesi gerektiği anlamına geliyor. Dolayısı ile her ülke kendi iç dinamiklerini yeniden canlandırmak için teşvikler gibi uygulamaları hayata geçirmesi anlamına geliyor. 
    Ülkelerin ivedilikle ele alacakları konulardan birisi sağlık politikaları olacaktır. Koronavirüs gibi virüslerin sürekli olarak hayatımızda olacak olması ülkelerin sağlıkla ilgili harcama yapısını ve sağlık hizmetlerinin çeşitliliği gibi konuların yeniden ele alınmasına neden olacaktır. Burada vurgulanması gereken bir diğer nokta da ülkelerin sadece kendi başlarına bu anlamda yetersiz kalacağı ve ülkelerin bu tip sorunlar ile mücadele etmek için ortak eylem planları hazırlayacak olmalarıdır. Bu bağlamda birçok ülkenin anlaşmalar imzaladıklarına tanıklık edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda sağlık istihbaratı son derece önemli ve gündemimizden düşmeyecek bir konu olacak. 

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05