doğa area cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Dünyanın En Zengin İnsanının Gözü Ölümsüzlükte

Dünyanın En Zengin İnsanının Gözü Ölümsüzlükte
Daha Fazla Göster

Dünyanın En Zengin İnsanının Gözü Ölümsüzlükte Jeff Bezos’tan sonsuza kadar yaşam üzerine çalışan şirkete yatırım

60f6d5694e3fe018bc19f39a Magazin

Jeff Bezos, Rus girişimci Yuri Milner’ı da yanına alarak sonsuza kadar yaşamı hedef alan bir yatırıma imza attı. Biyolojik yeniden programlamayı amaçlayan yaşlanma karşıtı araştırmalar gerçekleştiren bir şirket son zamanlarda çalışmalarıyla ultra zengin girişimcilerin dikkatini çekiyordu.

Jeff Bezos, insanların sonsuza kadar yaşaması üzerine biyolojik yeniden programlamayı amaçlayan yaşlanma karşıtı araştırmalar gerçekleştiren bir şirkete yatırım yaptı.

1366959 Magazin

NTV’de yer alan habere göre, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü eski direktörü Richard Klausner başkanlığında insan biyolojik saatini ters çevirmek için 270 milyon dolar yatırım toplayan şirkette başta hücrenin önceki bir döneme dönebileceğini ispatlayarak Nobel ödülü kazanan Dr. Shinya Yamanaka olmak üzere birçok önemli bilim insanı bulunuyor.

Jeff Bezos, Amazon’daki CEO’luk görevini bırakıp uzay seyahatine çıkmasının ardından bir biyoteknoloji şirketine yatırım yaptı.

Bezos’un yatırım yaptığı 2021’in başında ABD ve Birleşik Krallık’ta kurulan Altos Labs, başta hayvanlarda olmak üzere insanlarda da vücut biyolojik saatini geri çevirmek için hücrenin yeniden programlanma teknolojisini araştırmak üzere kuruldu.

201 milyar dolarlık servetiyle dünyanın zengin insanı olan Jeff Bezos tarafından da yatırım alan şirket kısa süre içerisinde 270 milyon dolar yatırım toplarken, şirketin işe aldığı kişiler de öne çıkıyor.

NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM İNSANI İLE ÇALIŞIYOR

Yaşlanma karşıtı teknikler üzerine çalışacak şirket, dünya çapında hücre yeniden programlama araştırmalarına öncülük eden ve bu araştırma ile 2012 Nobel Ödülü’nü kazanan Dr. Shinya Yamanaka da var.

Yamanaka, hücrelere sadece dört protein ekleyerek, hayvan yaşamının yapı taşlarını oluşturan embriyonik kök hücrelerin özellikleriyle daha önceki bir döneme dönmeleri talimatının verilebileceğini keşfetmişti.

YAMANAKA YÖNTEMİYLE FARELERİ GENÇLEŞTİREN BİLİM İNSANI DA VAR

Şirketin çalışacağı diğer yetenekler arasında California’daki Salk Enstitüsü’nde çalışan ve hücre değiştirme araştırmalarına öncülük eden, maymun ve insan embriyolarını karıştırma konusundaki araştırmalarıyla tanınan İspanyol biyolog Dr. Juan Carlos Izpisua Belmonte de yer alıyor.

Belmonte, 2016’da Yamanaka’nın embriyonik kök hücre tekniğini yaşlanma belirtileri gösteren farelere uygulayıp, gençleşme belirtilerini ortaya koymuş, bunu da ‘yaşam iksiri’ olarak adlandırmıştı.

ABD ULUSAL KANSER ENSTİTÜSÜ ESKİ DİREKTÖRÜ BAŞKANLIK EDECEK

Ayrıca, insanlarda ve hayvanlarda yaşlanmayı doğru bir şekilde ölçebilen belirteçler geliştiren Dr. Steve Horvath’ın da şirketin bünyesinde çalışmalarını sürdüreceği belirtiliyor.

Yaşlanma karşıtı şirkete ise ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nün 11. direktörü olarak görev yapan Richard Klausner başkanlık edecek.

DAHA ÖNCE DE YAŞLANMA KARŞITI ÇALIŞMALARA YATIRIM YAPMIŞTI

Ne Bezos ne de Milner, yaşlanma karşıtı çözümler arayan laboratuvarlara yatırım yapmaya yabancı değil.

200 milyar dolarlık serveti olan Bezos, daha önce yaşlanma karşıtı Unity Biotechnology’ye yatırım yapmıştı.

MİLNER DA UZUN ÖMÜR ÇALIŞMALARINA YATIRIM YAPMIŞTI

Facebook’a yatırım yaparak ve Mail.Ru’nun kurucu ortağı olarak servetini yaklaşık 4,8 milyar dolara çıkaran 59 yaşındaki Milner ise geçtiğimiz yıl ‘Milky Way Foundation’ (Samanyolu Vakfı) adı altında uzun ömür üzerine yapılan çalışmalara yatırım yapmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir