banner1365

banner1345

“Thomas R.’nin ölüm sebebi araştırılmalı”

banner1357

Aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilişkisi olduğu iddia edilen ‘Corelli’ kod isimli muhbir Thomas R.’in evinde ölü bulunması şüpheyle karşılandı. Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu Üyesi Petra Pau,...

DÜNYA 14.04.2014, 20:16
“Thomas R.’nin ölüm sebebi araştırılmalı”
banner1353
Aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilişkisi olduğu iddia edilen ‘Corelli’ kod isimli muhbir Thomas R.’in evinde ölü bulunması şüpheyle karşılandı. Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu Üyesi Petra Pau, Thomas R.’nin ölüm sebebin araştırılmasını talep etti. Sol Partili Federal Meclis Başkanı Yardımcısı Pau, Thomas R.’nin aşırı sağcı çevrelerde kilit rol oynadığına dikkat çekerek, “Şimdiye kadar NSU ile ne tür ilişkisi olduğu tamamıyla aydınlatılmadı. Bu bakımdan eski muhbir, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Almanya’daki aşırı sağcı terör ağından ne tür bilgileri olduğu konusunda davanın kilit tanıklarından biriydi.” şeklinde açıklamada bulundu.

Uzun yıllar Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’na muhbirlik yapan Thomas R.’nin gizli tanık olarak Kuzey Ren-Vestfalya EyaletiBielefeld yakınlarında kaldığı bir evde mart ayının sonlarında ölü bulunduğu ortaya çıkmıştı. Spiegel’e göre Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) bu haberi Federal Meclis Denetleme Kurulu’na bildirdi. Ölüm sebebinin ise önceden teşhis edilmemiş şeker hastalığı olduğu aktarıldı.

Thomas R.’nin BfV için bilgi toplayarak yaklaşık 180 bin Euro para kazandığı, ‘güvenilir’ bir kaynak olarak sınıflandırıldığı belirtiliyor. Alman medyasında yer alan haberlere göre Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı ‘Corelli’nin NSU hakkında bilgi aktarmadığını savunmuş, Federal Başsavcılık ise NSU Davası’nda sorgulanmasına karşı çıkmıştı.
Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16