Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun'dan da görülecek

2019 yılının ilk Kanlı Süper Ay Tutulması 20 Ocak'ta yani bu akşam gerçekleşecek. Kanlı Süper Ay tutulması Samsun'dan da izlenebilecek.

Samsun'dan da görülecek

2019 yılının ilk Kanlı Süper Ay Tutulması 20 Ocak'ta yani bu akşam gerçekleşecek. Tutulmanın yalnızca yarısı Türkiye'den izlenebilecek olsa da gökyüzüne bakanlara görsel şölen yaşatacağı kesin.

SAMSUN'DAN DA GÖZLEMLENEBİLECEK

20 Ocak 2019'da Samsun'dan da görülebilecek olan tutulmayı izlemek için fazladan bir ekipmana ihtiyaç duyulmayacak. Tutulma bulutsuz bir havada gözyüzüne bakarak direktmen gözlemlenebilecek.

Süper Ay, gün batımının hemen ardından (17:30 İstanbul) kuzeydoğu yönünden gözlemlenmeye başlayacak ve ilerleyen saatlerde doğu yönüne doğru yükselmeye başlayıp, güney yönünde ilerleyerek batı yönünden batmaya başlayacak.  Kanlı Ay tutulması, yalnızca Ay'ın dolunay evresi ve Ay tutulmasının aynı anda yaşanmasıyla dünyadan gözlemlenebiliyor. 


PEKİ AY TUTULMASI NEDİR?

Tutulma sırasında tam olarak kaybolmayan Ay, koyu kızıl bir renge bürünecek. Bu durum, tutulma olayı esnasında Dünya’dan yansıyan Güneş ışınlarının Ay’ın üzerine düşmeye devam etmesi ile oluşuyor. Güneş'in kızıl – turuncu renkli ışınları için Dünya’nın atmosferinin oldukça şeffaf olması, bu ışınların tutulma esnasında Ay’ın yüzeyine çok etkili bir biçimde yansımasına neden oluyor. Bu sebeple gökyüzü olayı esnasında Ay, kızıl renkte görülüyor.


SÜPER AY TUTULMASI

Ay, 29,5 günde kendi yörüngesinde bir tur atar. Fakat Ay'ın yörüngesi tüm diğer gök cisimleri gibi dairesel değil, eliptik bir yapıya sahiptir. Ay, Dünya'ya her zaman aynı mesafede olmaz. Bu da bir ay içerisinde Ay'ın bize uzak ve yakın konumlarda olmasına sebep olur. Ay Dünya'ya en yakın yaklaşık 355 bin kilometre mesafede, en uzak ise yaklaşık 405 bin kilometre mesafede olur. Ay’ın en yakın olduğu an dolunaya denk geldiğinde buna Süper Ay denir.


BU GECE KANLI SÜPER AY TUTULMASI

Kanlı Ay tutulması, yalnızca Ay'ın dolunay evresi ve Ay tutulmasının aynı zamanda yaşanmasıyla oluşabiliyor. Tam bir tutulmanın gerçekleşecek olması sebebiyle Ay, tamamıyla Dünya'nın gölgesi altında kalacak. Fakat tam bir tutulma anında dahi Ay hiçbir zaman tamamen karanlık bir hale bürünmüyor. Dünya'nın atmosferinden geçen Güneş ışınları Ay'ın yüzeyinde kızılımsı bir renk oluşturacak. Ay'ın hafif kırmızı renge büründüğü bu olay da "Kanlı Ay" olarak adlandırılıyor. Her tutulma gibi bu da yaklaşık 6 aylık bir yansıma alanına sahiptir.


GÜNEŞ IŞIĞI ETKİLİYOR

Dünya, Ay ile Güneş arasından geçiyor ve Güneş ışığının bir kısmı Ay'ın yüzeyine düşüyor ardından da kırmızı bir ay manzarı ortaya çıkıyor

İLK ÖNCE KARANLIK GÖRÜNECEK

Ay Dünya'nın gölgesine girerken ilk etapta karanlık görünüyor. Tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ve turuncu arasında bir renge bürünüyor. Ayın bu renge bürünmesinin nedeni ise gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor.

En kırılgan renk mavi gündüzleri gökyüzüne rengini verirken, en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor. Amerikan Uzay Ajansı (NASA) bilim adamlarına göre tutulma sırasında Ay üzerinden Dünya'yı gözlemleyen bir kişi, bu nedenle dünyayı kaplayan turuncu- kırmızı arası bir renk görüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER