Protestoları izleyen gazeteci öldürüldü!

Kuzey İrlanda’da İngiltere’ye karşı "bağımsızlık ayaklanması" olarak anılan Paskalya Ayaklanması’nın yıldönümünde eylemler sürüyor. Ancak, Derry'de yaşanan protesto gösterileri sırasında polis ve göstericiler arasında çatışma çıktı. Çatışma haberini takip eden  29 yaşındaki kadın gazeteci Lyra McKee, yaralandı. McKee kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Protestoları izleyen gazeteci öldürüldü!
banner1314

Polis olayı terör olarak değerlendirdiğini ve cinayet soruşturması açtığını açıkladı. Emniyet müdürü Mark Hamilton ‘yeni IRA’ iddiasında bulundu.

Hamilton, şunları söyledi:

 “Bunun bir terör eylemi olduğuna inanıyoruz, şiddet yanlısı ayrılıkçı gruplar tarafından yapıldığını düşünüyoruz. Şu anki değerlendirmemiz, bunun arkasında büyük ihtimalle yeni IRA’nın bulunduğu yönünde ve soruşturma buna odaklanacak.”

O’Neill: “Üzüntü duyduk”

IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein’in Başkan Yardımcısı Michelle O’Neill ise Lyra McKee’nin ölümü hakkında üzüntü duyduğunu açıklayarak IRA hatırlatmasına karşı da mesafe koydu. O’Neill, şunları söyledi:

 “Bu ölüm ailesi için insani bir trajedi ama aynı zamanda bu topluma, barış sürecine ve Hayırlı Cuma Anlaşması’na karşı bir saldırı. Bu genç kadının öldürülmesini net biçimde kınıyorum.” Yerel bir gazete olan Excalibur Press için muhabirlik yapan Lyra McKee, "araştırmacı gazeteciliğin yükselen yıldızı" olarak anılıyordu. 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308