banner1365

banner1345

Lavrov, Ukrayna krizi için Çin’de

banner1357

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna krizini görüşmek için geldiği Pekin’de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.Lavrov’un bir günlük stratejik ziyareti, Avrupa Birliği ve ABD’nin, Moskova yönetimini Ukrayna krizinden...

DÜNYA 15.04.2014, 14:22
Lavrov, Ukrayna krizi için Çin’de
banner1353
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna krizini görüşmek için geldiği Pekin’de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

Lavrov’un bir günlük stratejik ziyareti, Avrupa Birliği ve ABD’nin, Moskova yönetimini Ukrayna krizinden dolayı izole etme girişimlerine denk geldi.

Lavrov, Çin’e Ukrayna'daki olaylara "tarafsız duruşundan" dolayı teşekkür etti. Rus Bakan, Ukrayna’daki krizin çözüm anahtarının anayasal reformda yattığına vurgu yaptı.

Yi ile toplantıdan sonra gazetecilere verdiği demeçte Lavrov, "Biz güneydoğudaki (Ukrayna) durumu yatıştırmak için güç kullanımının kabul edilemez olduğuna eminiz," dedi.

Lavros ayrıca protestoları bastırmak için Ukrayna’nın attığı adımları da kınadıklarını ifade etti.
Çin ise dün Ukrayna konusunda "Ukrayna'daki tarafların sabırlı ve temkinli davranarak, çeşitli bölgeler ve çeşitli etnik grupların meşru haklarını göz önünde bulundurmalarını, krizi siyasi diyalog yoluyla çözmenin yollarını aramalarını arzu ediyoruz" açıklaması yapmıştı.

Görüşmede ayrıca Vladimir Putin’in Mayıs ayında Çin’in Şanghay şehrine yapılacak Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na (CICA) katılacağı ziyaretin de görüşüldüğü kaydedildi.

Görüşmede Ukrayna’nın yanı sıra Suriye, İran’ın nükleer sorunu, Kore Yarımadası, Afganistan’daki seçimlerin de konuşulduğu ifade edildi.

Lavrova ayrıca Pekin’de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından kabul edildi. Xi, Çin-Rusya ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu söyledi.

Çin Rusya ticaret hacmi 2013’te 88,8 milyar dolar gerçekleşti. Putin’in Mayıs ayındaki Çin ziyaretinde iki ülke arasında Çin’e 30 yıllığına doğal gaz sağlama anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

Rus medyasına göre, en büyük enerji ihracatçısı Rusya, dünyanın en büyük enerji tüketicisi Çin’e olan petrol tedarikini arttıracak.
Yorumlar (0)
21°
açık
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19