banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Kızına her yıl bekaret testi yaptırıyor

ABD'li rapçi T.I.'nın 18 yaşındaki kızı Deyjah Harris'i her yıl jinekoloğa götürdüğü ve bekaret testi yaptırdığını açıklaması, ülkede tepkiye neden oldu. New York eyaleti, bu testleri yasaklamak için girişim başlattı.

DÜNYA 05.12.2019, 10:30
1139
Kızına her yıl bekaret testi yaptırıyor

Bir kişinin cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığını tespit etmeyi amaçlayan testte kadınların veya kızların kızlık zarının (vajinanın girişinde bulunma ihtimali olan ince bir doku) yırtılıp yırtılmadığı doktorlar tarafından inceleniyor.New York eyaletindeki Demokrat siyasetti Michaelle Solages, "Bu açıklamayı duyduğumda tiksindim" diyor. Yasa teklifinin geçmesi için mücadele eden Solages, BBC'ye yaptığı açıklamada bunun "Kadınlara ve kızlara karşı şiddetin bir türü" olduğunu söylüyor: "T.I.'ın sözleri ve kızına yaptığı kabul edilemez. Kadınların birer mal olduğu mesajı yayıyor ve bu yanlış." 

YASA TEKLİFİNDE NE VAR?

New York'ta hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'da bu uygulamanın yasaklanması için iki ayrı girişim var. New York Eyaleti Kadınlar ve Kızlar Konseyi Başkanı ve Vali Sekreteri Melissa DeRosa, "Bu uygulama rahatsız edici, tıbbi bir değeri yok ve eyaletimizde olmamalı" dedi. Solages'in ilk imzacısı olduğu ve iki partiden de destek alan tasarı Noel tatilinin ardından Ocak ayında görüşülmeye başlanacak. Yasa kabul edilirse bu uygulama yasa dışı kabul edilecek ve yapan doktorların lisansları iptal edilecek. Doktorlara adli suçlama yöneltilmesi de seçenekler arasındaTestin tıp merkezleri dışında yapılması halinde ise bu uygulama bir cinsel saldırı kabul edilecek. ABD'de bekaret testine dair federal bir yasa bulunmuyor.

T.I.'ın açıklamalarının ardından Deyjah Harris sosyal medya kullanmayı bıraktı. Ama öncesinde babasını Twitter ve Instagram'da takipten çıkardı.
 

Yorumlar (0)