banner595

İngiltere’de Seçimlere Katılan Partilerin Vaatleri

İngiltere’deki genel seçimleri mevcut Başbakan David Cameron’un lideri olduğu Muhafazakar Parti mutlak çoğunluğu sağlayarak kazandı. Seçim sonuçlarının açıklanması sonrasında muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Milliband, Başbakan...

İngiltere’de Seçimlere Katılan Partilerin Vaatleri

İngiltere’deki genel seçimleri mevcut Başbakan David Cameron’un lideri olduğu Muhafazakar Parti mutlak çoğunluğu sağlayarak kazandı. Seçim sonuçlarının açıklanması sonrasında muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Milliband, Başbakan...

08 Mayıs 2015 Cuma 18:16
İngiltere’de Seçimlere Katılan Partilerin Vaatleri
İngiltere’deki genel seçimleri mevcut Başbakan David Cameron’un lideri olduğu Muhafazakar Parti mutlak çoğunluğu sağlayarak kazandı. Seçim sonuçlarının açıklanması sonrasında muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Milliband, Başbakan Yardımcısı ve Liberal Demokratlar lideri Nick Clegg ile Bağımsızlık Partisi lideri Nigel Farage istifa etti. Seçimlere katılan partilerin öne çıkan vaatleri ise şu şekildeydi:
MUHAFAZAKAR PARTİ
Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne yılda 8 milyar Pound kaynak sağlanacak, vatandaşlara haftanın 7 günü pratisyen hekim görebilme olanağı verilecek. Ülkenin her kısmında akıl sağlığı terapistleri bulunacak. Yeni göçmenlerin sosyal yardıma erişimi için 4 yıl süre şartı koyulacak. Yıllık net göçmen alımı 100 binlere değil 10 binlere düşürülecek. Piyasa fiyatının yüzde 20 altında maliyeti bulunan 200 bin ev inşa edilecek. 3 milyon mesleki eğitim olanağı sağlanacak. Asgari ücretle geçinenler vergi ödemeyecek. 2017 yılında AB’den ayrılmayı öngören bir referandum yapılacak.
İŞÇİ PARTİSİ
Öğretmenlere akıl sağlığı bozuklukları semptomlarını tespit edebilmeleri yönünde eğitim verilecek. Ulusal Sağlık Hizmetleri için 8 bin yeni pratisyen hekim, 20 bin hemşire istihdam edilecek. Saat başına asgari ücret 2019 Ekim ayına kadar 8 Pound ve üzerine çıkarılacak. Bir yıl boyunca tren biletleri fiyatları artmayacak, sonraki yıllarda gelecek fiyat artışlarına sınır koyulacak. Yılda 200 bin ev inşa edilecek, aracı ücretlerine sınırlamalar getirilecek. Yabancı işçilerin istismarı engellenecek ve İngiliz işçilere düşük ücret verilmesinin önüne geçilecek. Gençler için yapılan mevcut işsizlik yardımı sistemi, iş eğitimi almak koşuluyla ödeme yapılması şeklinde değiştirilecek.
LİBERAL DEMOKRATLAR
Ulusal Sağlık Hizmetleri için yılda 8 milyar, akıl sağlığı tedavisi için 250 milyon Pound kaynak sağlanacak. Depresyon terapisi için en fazla 6 hafta, psikoz için en fazla 2 hafta bekleme süresi olacak. 16-21 yaşları arasındaki gençlere otobüs seyahatlerinde yüzde 66 indirim sağlayacak bir kart çıkartılacak. Yeşil ekonomiyi desteklemek için ileri teknoloji kullanan istihdam oluşturulacak. Yılda 300 bin ev inşa edilecek. Depozito ödemesi yapamayan ilk kez kiracı olanlara destekte bulunulacak. Gayrimenkulde aracı ücretleri gözden geçirilecek. Toplamda 12 bin 500 Pound kazanmadan vergi ödenmeye başlanmayacak.
İSKOÇYA ULUSAL PARTİSİ
2020 yılına kadar asgari ücret 8,70 Pound’a çıkarılacak. İngiltere’deki eğitim ücretleri en yüksek 9 bin Pound’dan en yüksek 6 bin Pound’a düşürülecek. Mesleki eğitim imkanı 30 bin’e yükseltilecek. İngiltere çapında 100 bin maliyeti düşük ev inşa edilecek. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde akıl sağlığı için 100 milyon Pound yatırım yapılacak. İngiltere’nin nükleer silahlar geliştirme planı rafa kaldırılacak. Kırsal kesimlerde 4G erişimi sağlanması için yatırımlar yapılacak. Seçmen yaşı 16’ya düşürülecek.
BAĞIMSIZLIK PARTİSİ
11 yaşın altındaki çocuklar için cinsel eğitim dersleri kaldırılacak. Daha önce ticari olarak kullanılan arazilere 1 milyon yeni ev inşa edilecek. Vasıfsız işçilerin İngiltere’ye göç etmesi yasaklanacak. Asgari ücret alanların vergi yükümlülüğü olmayacak. Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne yıllık 3 milyar Pound harcama yapılacak. AB’den ayrılmayı öngören referandum hızlı bir şekilde yapılacak. Matematik ve bilim okuyan daha yoksul öğrenciler üniversite harcı ödemeyecek. İngiliz işletmelerinin öncelikli olarak İngiliz vatandaşlarını istihdam etmesine izin verilecek.
YEŞİLLER PARTİSİ
Seçmen yaşı 16’ya düşecek. Asgari ücret saatlik 10 Pound’a çıkacak. Bütün öğrenci borçları silinecek. Yenilenebilir enerji, selden korunma ve yalıtıma 85 milyar Pound yatırım yapılacak. Kiralanabilir 500 bin sosyal ev tedarik edilecek. Kadınların halka açık yerlerde çocuklarını emzirmemelerini söylemek kanunen yasaklanacak. Gençlik hizmetlerine yıllık 1 milyar Pound yatırım yapılacak. Vasıfsız işçilere yönelik bir ayrım söz konusu olmayacak.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801