Hilas Otel

Çelik İnşaat

İki dev medya kuruluşuna şok dava!

Etiyopya Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Tewolde Gebremariam, ABD'nin önde gelen gazetelerini 'yalan ve mesnetsiz haberler ürettikleri' gerekçesiyle dava edeceklerini söyledi.

İki dev medya kuruluşuna şok dava!

Etiyopya Hava Yolları, 157 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasına ilişkin 'yalan haberler' ürettiğini ileri sürdüğü ABD gazetelerine dava açacağını açıkladı. 

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tewolde Gebremariam, yaptığı açıklamada, ABD'nin önde gelen gazetelerinden olan New York Times ve Washington Post'un kazayla ilgili yaptığı haberlerin, ülkenin ve şirketin imajına zarar vermek için üretilmiş 'yalan ve mesnetsiz' haberler olduğunu kaydetti.

"Bu medya kuruluşlarına ilişkin tüm gerekli yasal adımları atmaya hazırız" diyen Başkan Tewolde Gebremariam, bu büyük gazetelere dava açılacağını söylerken, 'sahte haberlerin' amacının ise dünyanın dikkatini, daha önce de benzer bir kazaya neden olan Boeing 737 Max 8 tipi uçaklardan uzaklaştırma olduğunu iddia etti. 

GAZETELERİN İDDİALARI

New York Times, hafta içinde yayımladığı kazaya ilişkin, yaklaşık 8 bin saatlik uçuşa sahip olan kaptan pilot Yared Getachew'in, Boeing 737 Max 8'e ilişkin simülatör eğitimi almadığını ileri sürerken,  Washington Post ise kazadan yıllar önce iki pilotun, şirketteki güvenlik prosedürlerinin zayıflığına ilişkin ABD Federal Havacılık İdaresi'ne şikayette bulunduğunu yazmıştı. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER