banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Erkek seslerini duyamayacak şekilde sağır oldu

13 binde bir görülen hastalığa yakalanan kadın artık yetişkin erkek seslerini duyamayacak

DÜNYA 11.01.2019, 17:12

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen ve sonu psikolojik rahatsızlıklara kadar giden stres, ender durumlarda size fiziksel hastalıkların da kapısını açabiliyor. Çin'de yaşayan Chen isimli kadın, yaşadığı ruhsal bunalımın sonrası 'ters eğimli duyma kaybı' denilen ilginç bir rahatsızlığın kurbanı oldu.

Chen, düşük frekanslı seslerin hiçbirini artık işitemiyor. Bu frekans aralığına yetişkin erkek sesi de dahil. ENT uzmanı doktor Lin Xiaoqing, hastayı muayene esnasında kendisini duyabildiğini ancak yetişkin bir erkek hasta içeri geldiğinde onu duyamamasıyla durumu kavradığını belirtti.

Bu tür bir duyma kaybına birçok farklı hastalık neden olsa da Chen'in durumu biraz daha değişik. Nitekim bu işitme kaybı, talihsiz kadının uzun süreli çalışma saatleri, uykusuzluk ve stres dolu bir döneminin sonucu oluşmuş. Bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler, 2.000 Hz ve aşağısındaki sesleri işitemiyor.

Elbette bu durum çok nadir görülse de Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi rakamlarına göre, dünyada 466 milyondan fazla insan herhangi bir duyma kaynaklı hastalıkla yaşamaya devam ediyor. Bu bağlamda bu alanda yaşanan rahatsızlıklara dikkat çekmekte oldukça yarar var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!