banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Doktorlar 'bekaret belgesi' vermeyecek!

banner1357

Belçika'da Ulusal Hekimler Konseyi bakirelik testlerini, "Gereksiz olduğunu ve ayrımcılığa yol açtığını vurgulayarak şiddet eğilimli olduğunu" ifade etti.

DÜNYA 26.02.2019, 12:13
Doktorlar 'bekaret belgesi' vermeyecek!
banner1353
banner1375

Euronews Türkçe'de gündeme gelen habere göre Belçika'da Ulusal Hekimler Konseyi bu testlerin "Gereksiz olduğunu ve ayrımcılığa yol açtığını vurgulayarak şiddet eğilimli olduğunu" ifade etti. 

Çoğu zaman söz konusu kişiye hiç bir şey sorulmadan ailelerin ya da yakınlarının isteğiyle testlerin yapıldığını belirten bazı doktorlar bunun kabul edilemez olduğunu ifade ediyor. İsmini vermek istemeyen Belçikalı bir jinekolog, uzun zamandır bu "çağ dışı" uygulamayı yasaklamak için çalışmaların devam ettiğini, kadınlar ile erkeklerin eşit haklara sahip olması gerektiğini" belirtti. Söz konusu doktor bazı ailelerde gelenekleri yaşatmak üzere gerçekleştirilen bu uygulamanın bir hayli "aşağılayıcı" olduğunu belirtti. 

Belçika'da bir çok genç kız evlenmeden önce çoğu zaman ailelerin isteğiyle beraber bakirelik testlerine tabi tutuluyor. Bu halde doktorlar arasında "aşağılıyıcı ve şiddet eğilimli ayrımcılığa yol açan" büyük bir sorun olarak görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda bir rapor yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü bakirelik testlerinin kadınlar için "travmaya" yol açabileceğini aktararak bu "gereksiz" uygulamaya son verilmesini istedi. 

Birçok Avrupa Birliği ülkesinde bakirelik testleri gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Yorumlar (0)