banner1518

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Büyük bir kısmı çocuk! Kriz büyüyor...

Savaşın büyük bir insani krize mahkum ettiği Yemen'in 3 milyon nüfuslu Taiz kentinde yaşayan çocuklar, bir yandan saldırıların hedefi olurken, diğer yandan da abluka nedeniyle yaşanan ilaç ve gıda eksikliğinin yol açtığı çeşitli sorunlarla mücadele ediyor.

DÜNYA 03.05.2017, 16:27
256
Büyük bir kısmı çocuk! Kriz büyüyor...

Yemen'in güneydoğusunda, 2015'ten bu yana Husiler ile eski  Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının kuşatma altında tuttuğu Taiz'de  kadın doğum ve çocuk hastalıkları alanındaki tek merkez olan Yemen-İsveç Kadın  Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne her gün ateş, sıtma ve ishal gibi çeşitli  şikayetlerle yüzlerce çocuk geliyor.
 
Çatışmalarda bir kısmı yıkılan hastane, 2015'te bir süre Husilerin  kontrolünde kalmasının ardından, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun  desteğini alan hükümet güçleri tarafından geri alındı.
 
Taiz'deki hastanede uluslararası yardım kuruluşlarının sağladığı  ilaçları alabilmek için bekleyen onlarca çocuk, 2015'ten bu yana abluka altındaki  kentte yaşanan insanlık trajedisini bir kez daha gözler önüne seriyor.
 
Çocuklar açısından yaşanan sıkıntıların sağlık problemleriyle sınırlı  kalmadığı kentte, Husiler ve Salih yanlıları ile hükümet güçleri arasındaki  çatışma nedeniyle onlarca çocuk hayatını kaybediyor.
 
Taiz'deki ilaç sıkıntısı
 
4 yaşındaki hasta çocuğu İsam ile ilaç sırası bekleyen Hind Hamid,  "Yoksulluk sıkıntılarımızı daha da içinden çıkılmaz hale getirdi. İşlerin durduğu  ve ablukanın devam ettiği şu günlerde su satarak geçimimizi sağlayan eşimin  ilaçları almaya gücü yetmiyor." dedi.
 
Hamid, sığınmacı durumunda olduklarını ve hayır kurumlarının  yardımlarıyla ayakta kaldıklarını ifade etti.
 
Oğlunun tedavisi için her gün hastaneye gelmek zorunda kaldığını  söyleyen Hamid, "Oğlumun her gün pahalı bir iğne vurulması gerekiyor ancak  maalesef durumumuz bunu karşılamaya yetmiyor." ifadelerini kullandı.
 
 "Çocuklar kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalıklar nedeniyle  ölüyor"

 
Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi'nden sorumlu Dr. Ahmed el-Udeymi de  "Kentte kadın doğum ve çocuk alanındaki tek merkez olan hastane, her hafta  yetersiz beslenme sıkıntısı yaşayan 40 ila 50 çocuğu kabul ediyor. Yetersiz  beslenme konusundaki bu korkutucu veriler sadece Taiz'den bize ulaşanlar. Abluka  nedeniyle Taiz'in dışındaki ilçelerden bilgi alamıyoruz." diye konuştu.
 
Hastanenin çatışmalardan önce günde 300 ile 350 arasında çocuğu kabul  ettiğini ancak o dönemde yetersiz beslenme ve ilaç eksikliği gibi sıkıntıların  bulunmadığına  dikkati çeken Udeymi, abluka altında olan ve insani yardımların  ulaşamadığı kentte tam anlamıyla bir trajedi yaşandığını kaydetti.


 
Dr. Udeymi, şunları söyledi:
 
"Abluka sonucu çocuklar arasında hastalıklar yaygınlaştı. Onlarca  çocuk açlıktan ve kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalıklar yüzünden ölüyor.  Devam eden savaş ve abluka söz konusu çocukların hayatlarını kurtarmaya imkan  vermiyor."
 
Udeymi, Yemen hükümeti ile BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve  Kızılhaç gibi uluslararası ve yerel kurumlara başta Taiz olmak üzere ülkedeki  çocuklar için harekete geçme çağrısında bulundu.
 
 "Husilerin saldırılarında ölen sivillerin önemli bir kısmını  çocuklar oluşturuyor"
 
  Hükümete bağlı İhlalleri Soruşturma Komitesi üyesi Mahid Abesi, "Taiz  kentinde Husilerin saldırılarında ölen sivillerin önemli bir kısmını çocuklar  oluşturuyor. Elimizde belirli bir bilanço yok. Ancak bu savaşta yüzlerce çocuk  öldü." dedi.
 
Abesi, "Yaşanan çatışmalar nedeniyle çok sayıda çocuk psikolojik  sıkıntılar yaşıyor ancak hiçbir kurum psikolojik destek programı sunmuyor." diye  konuştu.
 
Çocuklar açısından bir başka sorunun da mayınlar olduğunu ifade eden  Abesi, "Kentte mayınlar nedeniyle çok sayıda çocuk sakat kalırken, bazıları öldü.  Çocuklar Husiler ile Salih yanlılarının mahallelerden ayrılırken arkalarında  bıraktığı mayınlarla, oyuncakları ayırt edemiyor ve bu da onların felaketi  oluyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Vatan

Yorumlar (0)