banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Bakan ve hükümet yetkilileri tecavüz etti!

banner1357

Afganistan, bakanlar da dahil olmak üzere birçok hükümet yetkilisinin çok sayıda kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla çalkalanıyor. Yetkililer iddiaları reddederken, BBC'nin konuştuğu kadınlar hükümette sistematik cinsel taciz olduğunu ifade ediyor. 

DÜNYA 12.07.2019, 11:45 12.07.2019, 11:50
Bakan ve hükümet yetkilileri tecavüz etti!
banner1353
banner1375

BBC'de yer alan habere göre, Afganistan'da aralarında bakanların da bulunduğu birçok devlet yetkilisi, çok sayıda kadına cinsel tacizde bulundu. Yetkililer iddiaları kabul etmezken, BBC muhabirinin Kabil'de konuştuğu kadın, hükümette üst düzey bir kabine üyesi olan eski bir müdürün, kendisine defalarca cinsel tacizde bulunduğunu, hatta tecavüz etmeye çalıştığını iddia etti.

'Sadece birkaç dakika sürecek'

Olayla ilgili konuşan kadın, yetkilinin kendisine tecavüz etmek istediğini ifade ederek, "Bana doğrudan cinsel ilişki teklifinde bulundu. Ona nitelikli ve tecrübeli bir çalışan olduğumu söyledim. 'Bana böyle bir şey söyleyeceğin aklımın ucundan geçmezdi' dedim. Odayı terk etmek için ayağa kalktım. Elimi yakaladı ve beni ofisinin arkasındaki bir odaya götürdü. Beni odaya doğru itti ve bana 'Sadece birkaç dakika sürecek, endişlenme, benimle gel' dedi. Onu göğsünden ittirip, 'Yeter!' dedim. 'Beni çığlık atmaya zorlama.' Onu son görüşüm oldu. Çok öfkeli ve üzgündüm." dedi.

'Bir şeyler içip, sevişelim'

Eski devlet memuru olan kadın, aynı bakan tarafından başka kadınların da tecavüze uğradığını iddia ederken, tecavüz iddialarının doğruluğu ise bilinmiyor. Olayla ilgili konuşan 6 kadının da korktuğu gözlemlenirken, başka bir kadın da Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin yakın bir danışmanı tarafından işe alınma bahanesiyle tacize uğradığını söylüyor. Kadın ifadesinde, "Bu adamın devlet başkanıyla fotoğrafları bulunuyor. Özel ofisine gelmemi söyledi. Bana 'Gel ve otur, belgelerini onaylayacağım' dedi. Bana daha da yaklaştı ve sonra 'Bir şeyler içip, sevişelim' dedi." diye konuşurken, "İki seçeneğim vardı, ya teklifini kabul edecektim ya da oradan ayrılacaktım. Kabul etseydim, bu onunla sınırlı kalmayacaktı, başkaları da benimle cinsel ilişkiye girmek isteyecekti. Şoke ediciydi. Korktum ve oradan ayrıldım." ifadelerini kullandı.

'Hakim, polis ve savcıya giderseniz, onlar da cinsel ilişki teklifinde bulunuyor',

Muhabirle konuşma sırasında gözyaşlarına boğulan kadın, "Bunlar beni geceleri uykusuz bırakıyor. Öfkeleniyorsunuz ve bunalıma giriyorsunuz. Eğer bir hakime, polise, savcıya ya da bunlardan herhangi birine şikayete giderseniz, onlar da size cinsel ilişki teklifinde bulunacaklar. Onlar bile bunu yapıyorlarsa, kime gidebilirsiniz? Kültürün bir parçası gibi. Etrafınızdaki her erkek sizinle seks yapmak istiyor." diyerek, Afganistan'daki kokuşmuş düzeni gözler önüne serdi.

Yorumlar (0)
22°
kapalı
Namaz Vakti 27 Şubat 2020
İmsak 05:40
Güneş 07:05
Öğle 12:52
İkindi 15:57
Akşam 18:30
Yatsı 19:49