Almanya Dışişleri Bakanı, Çin’de Ukrayna için sağduyu çağrısı yaptı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Çin ziyareti kapsamında Başbakanı Li Keqiang ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ayrı yarı görüştü.Pekin’de gerçekleşen görüşmelerde Ukrayna krizi gibi sorunlar ve ikili ve bölgesel sorunlar...

Almanya Dışişleri Bakanı, Çin’de Ukrayna için sağduyu çağrısı yaptı
banner1314
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Çin ziyareti kapsamında Başbakanı Li Keqiang ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ayrı yarı görüştü.

Pekin’de gerçekleşen görüşmelerde Ukrayna krizi gibi sorunlar ve ikili ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Çin medyası, Steinmeier’in, 4. Çin-Almanya Dışişleri Bakanları Stratejik Diyalog Toplantısı’ için Pekin’de olduğunu yazdı. Toplantıda ikili ilişkiler, Çin-Avrupa ilişkileri ve Ukrayna sorunu da masaya yatırıldı.
Wang Yi, Çin’in Ukrayna konusunda her zaman ‘’tarafsız’’ bir tutum alacağını yineledi ve ülkesinin söz konusu sorunu gidermek için tek yol olarak siyasi bir çözümü desteklediğini vurguladı.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier ise Ukrayna gerginliğini azaltmak için çaba gösterilmesi çağrısı yaptı.
"Biz sadece iki ülkeyi ilgilendiren konular hakkında değil, aynı zamanda Ukrayna'daki krizin de dahil olduğu uluslararası konular hakkında konuştuk.’’ diyen Steinmeier, ‘’Biz gerginliği azaltmak için yapılan faaliyetlerin savunulması üzerinde fikir birliğine vardık ve sorunun şiddet içermeyen yollarla çözülebileceği ümidindeyiz.’’ ifadelerini kullandı.

İki ulusun sınırının isteyerek değiştirilme tehlikesi konusunda da Çin ile hem fikir olduklarını aktaran Alman Bakan, Ukrayna konusunda uluslararası toplumun açık olması gerektiğini dile getirdi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI DA ÇİN’E GELİYOR

Öte yandan Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yarın Pekin'i ziyaret edeceğini ve Ukrayna konusunu kendisiyle derinlemesine konuşacaklarını belirtti.

Wang, Çin’in Ukrayna sorununun çözümünde rol oynamaya devam edeceğini de belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308