banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Alman hükümeti, Snowden’in şahitliğini riskli buluyor

banner1357

Almanya'da NSA Araştırma Komisyonu’nda eski ajan Edward Snowden’in şahit olarak dinlenip dinlenmeyeceği konusunda hükümet ile muhalefet arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Federal Hükümet, Snowden’in Moskova’yı terk etmesi durumunda...

DÜNYA 14.04.2014, 19:03
Alman hükümeti, Snowden’in şahitliğini riskli buluyor
banner1353
Almanya'da NSA Araştırma Komisyonu’nda eski ajan Edward Snowden’in şahit olarak dinlenip dinlenmeyeceği konusunda hükümet ile muhalefet arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Federal Hükümet, Snowden’in Moskova’yı terk etmesi durumunda Amerika’nın müdahale edebileceğini belirtti. Bolivya Devlet Başkanı'nın uçağı Avusturya hava sahasında içinde Snowden olduğu iddiasıyla Viyana’ya zorla indirilmiş ve uçak aranmıştı.

Bu nedenle eski NSA ajanı Snowden, Moskova’yı terk etmesi halinde Amerika’nın iadesini isteyebileceğini göz önünde bulundurması gerekiyor. Sol Parti ve Yeşiller, Snowden’in Almanya’da NSA Araştırma Komisyonu’na ifade vermek için çok kısa kalabileceğini ve hükümetin Amerika’ya iade edilmeyeceğine yönelik garanti vermesini talep ediyor. Komisyonun yeni başkanı Patrick Sensburg (CDU), Snowden’in dinlenip dinlenmeyeceğine mayıs ayında karar verebileceklerini ve öncesinde eski NSA ajanının önemli bir şey söyleyip söylemeyeceğinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Sensburg, Snowden’in sadece Almanya’da dinlenmesinin zorunlu olmadığını, nerede ve nasıl bilgisine başvurulacağının kararlaştırılabileceğini kaydetti. Federal hükümetin, Başbakan Merkel’in Mayıs ayı başında Amerika’ya yapacağı ziyaret öncesi olası bir kriz nedeniyle Snowden tartışmasından uzak durduğu belirtiliyor.
Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:39
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39