Alman hükümeti, Snowden’in şahitliğini riskli buluyor

Almanya'da NSA Araştırma Komisyonu’nda eski ajan Edward Snowden’in şahit olarak dinlenip dinlenmeyeceği konusunda hükümet ile muhalefet arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Federal Hükümet, Snowden’in Moskova’yı terk etmesi durumunda...

Alman hükümeti, Snowden’in şahitliğini riskli buluyor
banner1314
Almanya'da NSA Araştırma Komisyonu’nda eski ajan Edward Snowden’in şahit olarak dinlenip dinlenmeyeceği konusunda hükümet ile muhalefet arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Federal Hükümet, Snowden’in Moskova’yı terk etmesi durumunda Amerika’nın müdahale edebileceğini belirtti. Bolivya Devlet Başkanı'nın uçağı Avusturya hava sahasında içinde Snowden olduğu iddiasıyla Viyana’ya zorla indirilmiş ve uçak aranmıştı.

Bu nedenle eski NSA ajanı Snowden, Moskova’yı terk etmesi halinde Amerika’nın iadesini isteyebileceğini göz önünde bulundurması gerekiyor. Sol Parti ve Yeşiller, Snowden’in Almanya’da NSA Araştırma Komisyonu’na ifade vermek için çok kısa kalabileceğini ve hükümetin Amerika’ya iade edilmeyeceğine yönelik garanti vermesini talep ediyor. Komisyonun yeni başkanı Patrick Sensburg (CDU), Snowden’in dinlenip dinlenmeyeceğine mayıs ayında karar verebileceklerini ve öncesinde eski NSA ajanının önemli bir şey söyleyip söylemeyeceğinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Sensburg, Snowden’in sadece Almanya’da dinlenmesinin zorunlu olmadığını, nerede ve nasıl bilgisine başvurulacağının kararlaştırılabileceğini kaydetti. Federal hükümetin, Başbakan Merkel’in Mayıs ayı başında Amerika’ya yapacağı ziyaret öncesi olası bir kriz nedeniyle Snowden tartışmasından uzak durduğu belirtiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308