banner1313

banner1300

banner1334

AİHM, 2007’de bağımsızların seçilme hakkının ihlal edilmediğine karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2007 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olan Baskın Oran’ın, seçilme hakkının ihlal edildiği iddiasını reddetti.Söz konusu seçimlerde yurtdışında yaşayan seçmenler, gümrük kapılarında...

DÜNYA 15.04.2014, 15:10
AİHM, 2007’de bağımsızların seçilme hakkının ihlal edilmediğine karar verdi
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2007 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olan Baskın Oran’ın, seçilme hakkının ihlal edildiği iddiasını reddetti.

Söz konusu seçimlerde yurtdışında yaşayan seçmenler, gümrük kapılarında siyasi partiler için oy kullanmış fakat bağımsızlara oy verememişti. Bağımsızlar ayrıca devlet radyo ve televizyonunda siyasi konuşma yapma imkanı bulamamıştı. Haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuran Baskın Oran, YSK kararları temyiz edilemediği için ret kararını taşıyacağı bir makam bulunmamasını da AİHM’ye şikayet etti.

AİHM ise yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına belli şartlar altında seçme hakkı tanındığını belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin 1987 yılında verdiği kararla, yurtiçinde yaşayanları daha çok etkileyecek bir parlamento seçilirken, yurtdışındaki seçmenlerin etkisinin sınırlandırılmasının meşru olduğuna dair bir karar verdiğini hatırlattı. Bu görüşü makul bulan AİHM, sadece siyasi partilerin iktidara gelmelerinin muhtemel görülmesi sebebiyle, onlara devlet televizyonunda propaganda hakkı tanınmasını da meşru buldu. Mahkeme, siyasi partilerin sadece bir bölgede değil, ülke genelinde kampanya yürüttüklerini hatırlattı. Baskın Oran’ın ise devlet televizyonunda propaganda hakkı dışında bağımsız bir aday olarak siyasi kampanya yürütülmesine bir engel çıkarılmadığı vurgulandı.

AİHM, YSK kararın temyiz edilememesinin de hak ihlali anlamına gelmediğine karar verdi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!