banner1496

banner1499

banner1334

Ab, Rusya’ya Yaptırımları Genişletirken Ukrayna’ya Mali Yardımda Bulunacak

banner1357

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin Rusya’ya yaptırımları genişletirken, Ukrayna’ya da mali yardımda bulunacağını söyledi.AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Lüksemburg’da gerçekleştirilen AB dışişleri bakanları toplantısının...

DÜNYA 14.04.2014, 22:26
38
Ab, Rusya’ya Yaptırımları Genişletirken Ukrayna’ya Mali Yardımda Bulunacak
banner1353
banner1375
AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin Rusya’ya yaptırımları genişletirken, Ukrayna’ya da mali yardımda bulunacağını söyledi.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Lüksemburg’da gerçekleştirilen AB dışişleri bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyerek toplantıda alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın istikrarsızlaştırılmasına yönelik her türlü eylemin durması gerektiğini dile getiren Ashton, “Rusya’ya Ukrayna sınırından askerlerini çekmesi çağrısı yapıyoruz” dedi. Ashton, son yaşanan olaylar doğrultusunda varlıkları dondurulanlar ve vize yasağı getirilenlerin listesinin genişletilmesi kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

Ukraynalı yetkilileri, düzenledikleri bütün operasyonlarda hukuk kurallarını ölçülü bir biçimde uygulamalarından ötürü takdir ettiklerini ifade eden AB Yüksek Temsilcisi, “Kiev’deki hükümete gerilimin şiddetinin hafifletilmesine daha çok katkı sağlamaları tavsiyesinde bulunuyoruz” diye konuştu.

Ashton, 25 Mayıs’ta yapılacak özgür ve adil cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ise, halkın iradesi ve anayasal reformu en iyi şekilde yansıtacağını belirtti.

AB dışişleri bakanlarının toplantıda, Ukrayna’ya ekonomik ve mali destek sağlanmasına odaklı önerilere ilişkin iki önemli tedbir üzerinde anlaşmaya vardığını söyleyen AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, “İlk olarak, ekonomik istikrarın ve yapısal reform gündeminin desteklenmesi için 1 milyar Euro makro mali yardım sağlanması kararını aldık. İkinci olarak ise Ukrayna’ya tek yönlü ticaret tercihleri tanıyan bir düzenleme üzerinde karara vardık” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte, sivil güvenliği sektörü reformu alanında gerçekleştirilebilecek muhtemel Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası misyonlarını da gözden geçireceklerini aktaran Ashton, bakanların ayrıca, Avrupa Komisyonu’ndan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in enerji kaynakları hakkında yazdığı mektuba, üye devletlerle konsültasyon esasına dayalı bir cevap vermesi talebinde bulunduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
banner1474
16°
açık
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:43
Güneş 05:26
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 19:56
Yatsı 21:32