banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

2 camiye silahlı saldırı: 40 ölü

Yeni Zelanda'nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlenirken, saldırı sonucu çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

DÜNYA 15.03.2019, 08:28 15.03.2019, 09:42
2 camiye silahlı saldırı: 40 ölü

Yeni Zelanda'nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırılarda, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtilirken, saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı da ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kasabasının Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açılırken, saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi. Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.

SOKAĞA ÇIKILMAMASI İÇİN UYARIDA BULUNULDU

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch'te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız" ifadelerine kullandı.

SALDIRGAN SALDIRIYI CANLI YAYINLADI

Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Saldırıyı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştirdiği gözlenen saldırganın,saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Aracından inen saldırgan caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başlıyor.

ÖLEN VEYA YARALANANLAR ARASINDA TÜRK VATANDAŞI OLMADIĞI BELİRTİLDİ

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk vatandaşının bulunmadığını ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!