Dün Ne Yediğimi Bile Hatırlamıyorum Diyorsanız! Bu Besinler Hafızayı Güçlendiriyor... Hafıza doluluğu , hafızanın zayıflaması ilerledikçe sağlık sorunu halinde geri döndüğü gerçeğini uzmanlar önemle vurguluyor. Bu durumu ilaç harici yediğimiz besin  takviyeleriyle önleyebilir azaltabiliriz. Peki hangi besinler hafızamızı güçlü tutuyor. 

Gülüş Tasarımı Nedir? Ağız,Diş ve Çene Cerrahi Uzmanı Dr. Bora Özan Kanal S Ekranlarında Açıkladı Gülüş Tasarımı Nedir? Ağız,Diş ve Çene Cerrahi Uzmanı Dr. Bora Özan Kanal S Ekranlarında Açıkladı
Dün Ne Yediğimi Bile Hatırlamıyorum Diyorsanız! Bu Besinler Hafızayı Güçlendiriyor... Hafıza doluluğu , hafızanın zayıflaması ilerledikçe sağlık sorunu halinde geri döndüğü gerçeğini uzmanlar önemle vurguluyor. Bu durumu ilaç harici yediğimiz besin  takviyeleriyle önleyebilir azaltabiliriz. Peki hangi besinler hafızamızı güçlü tutuyor. Nöroloji (Beyin cerrahı) Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ'a göre beyin vücudun en çok beslenmeye ihtiyaç duyan organlarının başında geliyor. Hali hazırda gelişimini devam ettiren bir beyin ise daha da fazlasına ihtiyaç duymakta. Doç. Dr. Dağ, zihin açan besinlerle ilgili şu ipuçlarını anlattı: 'Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak gibi renkli besinler, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır İşte IQ yükselten ve hafızayı güçlendiren mucize besinler... Balık: Yağlı balıklar beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu yağ asitleriyle beslenen kişiler yetenek testlerinde daha başarılı olur. Yağlı Tohumlar: Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar içerdikleri omega-3 ve omega-6, magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynar. Yumurta: Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin bellek gelişiminde önemli bir rol oynar. Baklagiller: Protein ve kompleks karbonhidrat deposu baklagiller, özellikle öğle yemeğinde yendiklerinde çocuğun zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar. Sebzeler: Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır. Süt ve yoğurt: Süt ürünleri: güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra enzimlerin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur. Et: İçindeki demir, çocukların okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur. Yulaf ve bulgurdan şaşmayın: Rafine olmayan tahıllardaki lifler beynin ihtiyacı olan glukozun salınımını düzenler, sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur, çocuklar için besleyici ve sevdikleri bir tahıldır. Yulaf da zengin enerji ve sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini, potasyum ve çinko kaynağıdır. SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.