doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

DSİ Müdürü Yıldız: ‘Samsun’da 2050 Yılına Kadar…’

DSİ-Müdürü-Yıldız-'Samsun'da-2050-Yılına-Kadar...'
Daha Fazla Göster

DSİ Müdürü Yıldız: ‘Samsun’da 2050 Yılına Kadar…’ DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde yapılan çalışmalarla 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılanacağını söyledi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, yapılan çalışmalarla Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 adet yerleşimin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını bildirdi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Samsun’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Samsun’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

2050 YILINA KADAR KARŞILACAK
Samsun 19 Mayıs Barajı İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi inşaat çalışmalarının hızla devam etmekte olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, inşaatın tamamlanması ile Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 adet yerleşimin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

YÜZDE 78 SEVİYESİNDE
Konvansiyonel tip arıtma tesisinde fiziki gerçekleşme yüzde 78 seviyelerine ulaşırken, isale hattında ise 40 bin metre boru imalatı, 98 adet sanat yapısı imalatının tamamlandığı ve yüzde 68 fiziksel gerçekleşmeye ulaşıldığı belirtildi. 2022 yılında tamamlanması planlanan tesis ile Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 adet civarı yerleşime 100 bin m/gün kaliteli içme suyu temin edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir