banner595

UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği rezidansı Cumhuriyetin 92.yıl kutlama çerçevesinde kültür sanat etkinliğine ve sahipliği yaptı

  Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi İnci Botsalı ev sahipliğinde ünlü ressam Ömer Kaleşi’nin son yaptığı on beş tablosu ilk kez rezidansta...

UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği rezidansı Cumhuriyetin 92.yıl kutlama çerçevesinde kültür sanat etkinliğine ve sahipliği yaptı

  Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi İnci Botsalı ev sahipliğinde ünlü ressam Ömer Kaleşi’nin son yaptığı on beş tablosu ilk kez rezidansta...

29 Ekim 2015 Perşembe 10:47
UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği rezidansı Cumhuriyetin 92.yıl kutlama çerçevesinde kültür sanat etkinliğine ve sahipliği yaptı

 

Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi İnci Botsalı ev sahipliğinde ünlü ressam Ömer Kaleşi’nin son yaptığı on beş tablosu ilk kez rezidansta sergilendi. UNESCO diplomatlarının katıldığı etkinlikte Büyükelçi Botsalı ve eşi konukları kapıda karşıladı. Ayrılırken konuklara İstanbul’u anlatan bilgilerin ve resimlerin yer aldığı anahtarlar ile nazar boncukları hediye edildi. Resepsiyon verildi.

Etkinliğe Türkiye’nin OECD Büyükelçisi Mithat Rende, Büyükelçilik Birinci müsteşarı Ali Onaner, Başkonsolos Emre Kadıoğlu çok sayıda konuk katıldı. Akşama Piyanist Rüya Taner’in piyano resitali ile devam edildi.

Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı Cumhuriyet resepsiyonunun Paris Büyükelçiliği tarafından 29 Ekim akşamı verilen resepsiyon olduğunun altını çizerek kendilerinin yapmış olduğu cumhuriyet etkinliğini şöyle anlattı:

”UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nin konumu Fransa’da ikili ilişkilerden ve Türk toplumuna yönelik faaliyetlerden farklı. Türkiye UNESCO’nun kurucu üyesi. Bu sene ikinci Dünya Savaşından sonra kurulan bütün BM sistemi gibi UNESCO’nun da kuruluşunun 70. yıldönümü. Bu nedenle çok özel faaliyetler gerçekleştiriyor. İcra kurulu yeni toplandı. Bir hafta sonra da Türkiye’den bir bakanımızın katılımı ile UNESCO’nun iki yılda bir yapılan genel konferansı en üst organı bir araya gelecek. Akabinde de Kasım ayının ikinci yarısında Dünya Liderler Formu olacak.

Cumhuriyetimizin 92. yıldönümü. Paris Büyükelçiliğimiz çok güçlü katılım ile burada ki bütün Türk toplumunu ve Fransa ile ilişkilerimizin parçası olan bütün kurumları bir araya getirecek. Bizde UNESCO’da ki 195 ülkenin diplomatlarına yönelik değişik bir etkinlik yaptık. Neden buna ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye 2017-2021 döneminde UNESCO’nun yönetimine talip. Bizim bir seçim kampanyası yürütmemiz gerekiyor. 58 ülkenin arasına gireceğiz ve ciddi bir yarış olacak. Bu yarışa şimdiden başlamış oluyoruz.

Konutumuzun tamiratı tamamlandı. Paris’teki Türk kültür evi sayılacak olan UNESCO rezidansında ilk defa bu çapta bir etkinlik düzenliyoruz. Bu münasebetle Türkiye’den Kıbrıslı Türk dahi piyanistimiz Rüya Taner Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından gönderildi. Resital verecek. Resepsiyonda da Mozart’ın Türk Marşını çaldı. Resepsiyon münasebeti ile Türkiye’nin UNESCO’da kültür sektöründe lider konumun profilini yükseltmek için Paris’te yaşayan dünyaca tanınmış sanatçılarımızdan Balkan kökenli Makedonya, Arnavutluk kökenli Ömer Kaleşi’nin tablolarından oluşan koleksiyonunu konutumuzun duvarlarına astık. Bu sergi çok büyük ilgi gördü. Serginin özelliği Ömer Kaleşi bundan yirmi yıl kadar önce Fransa’da iki yüz yıl kadar önce Osmanlı padişahının hediye olarak göndermiş olduğu kestane ağaçlarının bulunduğu Arago bulvarında bu ağaçların yaşlanan, eskiyenlerinin ve bir kısmı imar yapılaşma nedeniyle kesildiğine tanık olmuş. O zaman dan beri kesilmiş ağaç gövdeleri ve ağaçları da canla insanla özdeşleştirip bu gövdelerin üzerinde insan başları resimleri yapıyor. Bu başlı başına bir ekol tarz oluşmuş. Çok tanınıyor. İlgi görüyor. Bu gün bu yetkin sanatçımızın eserlerini de UNESCO Paris Türk Kültür Ev’inde rezidansımızda teşhir etme fırsatını bulduk. Türk toplumunun çok seçkin mensupları var burada. Onlara hitap etmekte yetersiz kaldığımızı biliyoruz ama o görev asıl Paris Büyük elçiliğimizin olduğu için hep birlikte Büyükelçiliğimizdeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılacağız.”

İnci Botsalı da ”Cumhuriyet Bayram’ını kutlamak hepimizin en önemli ve en gururlu ödevi olsa gerek. Cumhuriyetimiz kadınlarımızla güçlü. Türk kadını da cumhuriyet sayesinde güçlü. O yüzden bu evde kültürle, sanatla bu önemli günü kutlamak ve anlamlandırmak bizim için bir ayrıcalık” dedi.

Ressam Ömer Kaleşi bu serginin Cumhuriyet bayramında olmasından çok memnun olduğunu söyleyerek “Böyle bir fırsat şimdiye kadar olmadı. Bu bayramda böyle bir sergi, faaliyet gösterme şansım olmadı. Büyükelçi bana teklif etti bende büyük bir memnuniyetle kabul ettim ve istedim. Son yaptığım resimleri burada görüyorsunuz. Son yaptığım resimleri göstermek istiyordum. Atölyede gösteremiyordu. Dostlarım üç ay kapandın ne yaptın görelim diyordu. Büyükelçi aradığı zaman şaşırdım. Bu kadar büyük tesadüf olmaz. Tam ben hazırken ve göstermek istediğim zaman yalnız benim dostlarıma değil büyük topluma büyük dostlara UNESCO’dan gelen kültürle ilgili Cumhuriyet Bayramı üzerinde çok güzel oldu. Ben son derece memnun oldum. Burada son yaptığım on beş resim var. Hiç bir yerde sergilenmedi” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıslı Türk Piyanist Rüya Taner’den Cumhuriyet için piyano resitali

UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi İnci Botsalı ev sahipliğinde Cumhuriyetin 92.yıl kutlama çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet’inden Piyanist Rüya Taner piyano resitaline ev sahipliği yaptı. UNESCO Büyükelçileri ve sanatçılardan oluşan konuklara resital sonrası koktey verildi.

Piyanist Rüya Taner 29 Ekim kutlamaları çerçevesinde konser vermekten dolayı mutlu olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inden geliyorum. Eğitimimi Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile kısa bir süre yaptıktan sonra İdil Biret’in önerisi ile yetenekli çocuklar yasasından yararlanarak İngiltere’de Londra'da bulunan "Guildhall School of Music and Drama" 'da joan Havill ile eğitimimi sürdürdüm. Eğitimim süresince bir çok birincilik ödüllerim var. Bunlardan bir tanesi Mozart ve Litz, Şu ana kadar yaklaşık yetmiş ülkeyi dolaştım. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ini temsilen katılıyorum. Yurtdışında gerek festivaller olsun gerek bu gece olduğu gibi çok seçkin davetlerle büyükelçiliklerimizde düzenlenen konserlerde yer aldım. Bu akşamın anlamı benim için çok büyük 29 Ekim kutlamaları çerçevesinde buradayım. Büyük bir mesuliyet. Böyle bir gecede burada bulunmak. Bu kadar seçkin davetliler arasında yer alabilmek. Büyükelçimiz Botsalı’nın daveti üzerine geldim. Çok mutlu ve onurluyum.

Bu akşam Schummann, Listz ,debussy ve modern Türk bestecilerimizden örnekler sundum. Güzel yorumlar aldım. 2016’da yeni projelerle burada olacağım.

Şu ana kadar üç CD’im var. ‘Avrupa’nın tatlı suları’ temalı bir proje. Bu akşam seslendirmiş olduğum Kamuran İnce’nin ‘Kapılar’ adlı eseri de orada yer alıyor. Kıbrıs’ta iki farklı toplumu yansıtan bir eser. O yüzden sesimi kullanıyorum. O ezan sesini yansıtıyor. Çan seslerini de telleri çekerek yansıttım. O da ilgi odağı oldu. Mozart’tan oluşan bir konser kaydım var. Mozart’ın en sevilen numara 21 piyano konçertosunu seslendiriyorum. Belçika Kraliyet konservatuvarı Emin Güven Yaşlıçamı’ın yönetiminde. Bir de İngiltere’nin tanınmış ‘Wingmore Hall’ konserimden canlı kayıt var. Mozart CD’im henüz piyasada değil. İlk fırsatta onu da sunacağız.”

Görüntü Döküm

UNESCO Büyükelçilik Rezidansı Cumhuriyet Etkinliği Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı eşi İnci Botsalı Ressam Ömer Kaleşi

UNESCO büyükelçilik rezidansı Rüya Taner piyano resital

Haber- Kamera Gülten ÖZBEY PARİS

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651