banner673
banner595

(GENİŞ HABER) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Slovenya'ya özelleştirme tavsiyeleri

 Özgür ALTUNCU - LUBLİYANA () - Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Slovenya ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini kaydederek, “Askerî,...

(GENİŞ HABER) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Slovenya'ya özelleştirme tavsiyeleri

 Özgür ALTUNCU - LUBLİYANA () - Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Slovenya ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini kaydederek, “Askerî,...

30 Mart 2015 Pazartesi 21:09
(GENİŞ HABER) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Slovenya'ya özelleştirme tavsiyeleri
banner556

 Özgür ALTUNCU - LUBLİYANA () - Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Slovenya ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini kaydederek, “Askerî, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda bu ilişkileri geliştirmek, inanıyorum ki Türkiye-Slovenya ilişkilerini çok daha güçlü kılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katıldı.

Türkiye-Slovenya İş Forumu öncesinde Slovenya Başbakanı Miro Cerar’ın onuruna verdiği çalışma yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra geçtiği forumda yaptığı konuşmaya Slovenya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek başladı ve, “Türkiye olarak Slovenya ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Slovenya ile barış, istikrar, iyi komşuluk ve ikili iş birliğine dayanan ortak hedefleri paylaşıyoruz. Askerî, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda bu ilişkileri geliştirmek inanıyorum ki Türkiye-Slovenya ilişkilerinin geleceğe yönelik bakışı çok daha güçlü kılacaktır” şeklinde konuştu.

2011 yılında imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ilişkilere bir ivme kazandırdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ileri düzeydeki siyasi ilişkilerin ticari ve ekonomik alanlara da yansıması temennisini dile getirdi.

“BALKANLARDA VE AVRUPA’DA REFAH, HUZUR VE İSTİKRAR İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ilişkilerin, karşılıklı yarar ilkesi doğrultusunda daha da geliştirilmesi, derinleşmesi ve yeni alanlara yayılmasının sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Mevcut iş birliğimizin ticaret boyutun güçlendirmek suretiyle Balkanlarda, Avrupa’da ve tüm dünyada refah, huzur ve istikrar için birlikte çalışmak istiyoruz. Bu anlayışla bugün siz değerli iş adamlarımızla bir aradayız. Son yıllarda ülkelerimiz arasında gerçekleştirilen üst düzey temas ve ziyaretler Türkiye ile Slovenya arasındaki ilişkilerin sağlam temellere oturtularak daha da geliştirilmesi açısından yararlı oldu. Yakalanan bu ivmeyi hız kesmeden sürdürmeli ve daha ileri taşımalıyız” diye konuştu.

“ARAMIZDAKİ MÜŞTEREKLERİN ORTAK TARİH VE COĞRAFYADAN DAHA FAZLA OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Türkiye’nin Slovenya’yı doğrudan sınırı olmasa da komşu ülke olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa Balkan coğrafyasının bizleri yakınlaştırdığına inanıyoruz. Türkiye ve Slovenya Balkanlar’da istikrarın sağlanması yönünde büyük çaba gösteriyor. Bölge ülkeleriyle ticaret ve yatırımları daha da artırarak bu çabamızı desteklemeliyiz. Aramızdaki müştereklerin ortak tarihten ve coğrafya yakınlığından daha fazla olduğuna inanıyorum. Buradan aldığımız güçle ortak bir geleceği inşa etmenin her iki ülkenin de yararına olduğunu düşünüyorum. Geleceğe odaklandığımızda bugünkü sorunların küçüldüğünü göreceğiz. Slovenya ile ilişkilerimizi işte böyle bir zemin üzerinde her geçen gün daha da güçlendirerek sürdürmek istiyoruz. Sizlerin de aynı duygular içinde olduğunu biliyoruz. İş Forumu toplantımızın bu sürece katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz 12 yılda uygulanan istikrarlı ve güvene dayalı politikalar, gerçekleştirilen yapısal reformlarla bugün geçmişe kıyasla çok daha güçlü bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK İSTİKRARI VE BAŞARISI

Türkiye’nin bölgenin en büyük ekonomisi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2014 yılında 840 milyar dolara ulaşan milli gelirimiz ve 400 milyar dolarlık dış ticaret hacmimizle, Avrupa’nın 6. ve dünyanın 17. büyük ekonomisi durumundayız. Burada özellikle bir konuya değinmek istiyorum. Son dönemlerde biliyorum ki Slovenya’da özelleştirmeyle ilgili bazı gayretler, bazı çalışmalar var. Tabii burada şunu özellikle yaşadığımız tecrübe olarak aktarmak isterim: Biz geldiğimizde iktidara 12 yıl önce özelleştirme konusunda maalesef bizden önceki iktidarlar cesur davranmadıkları için istenilen, beklenen bir özelleştirmeyi gerçekleştiremediler ve burada hep kaybedildi. Neden? Çünkü kamuya ait firmaların hemen hemen büyük bir çoğunluğu sürekli zarar ediyor ve bu sübvanse ediliyordu. Nereden? Hazine’den. Ve bu sübvanse edilmek suretiyle de ülke devamlı geri gidiyordu. Ve biz cesur davrandık. Çok eleştiriler aldık, çok eleştirdiler bizleri. Köşe yazarları, bazı yerlerde ufak tefek gösteriler de olmadı değil, oldu. Ama biz inandık, azmettik, kararlı bir şekilde yolumuza devam ettik. Çünkü biz şunu biliyorduk: Eğer biz bu özelleştirmeleri gerçekleştirirsek yarın buraları kazanacak, kazanmakla kalmayacak istihdamda bize çok ciddi bir kaynak oluşturacak, ödediği vergiyle bizlere çok ciddi bir kaynak oluşturacak ve uluslararası piyasada da bu kurumlar, bu kuruluşlar Türkiye’nin sesini çok daha farklı bir şekilde geliştirecektir. Çünkü özelleştirmenin neticesinde eğer bu özelleştirmeye girenler küresel sermayeyse zaten pazarıyla geliyor. Küresel sermaye değil de eğer kendi iç piyasada yerli bir sermayeyse, o da zaten bu işi iyi bildiği için kamuda olduğu gibi işin tasarruf boyutunu da iyi bilir, üretim noktasında da işin heyecanını yaşar” dedi.

“TÜRKİYE, 2003-2013 DÖNEMİNDE YILLIK ORTALAMA YÜZDE 5 ORANINDA BÜYÜDÜ”

Kamu kurumlarında genelde, “Devlet malı deniz, yemeyen domuz”, mantığının olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Çünkü devletin malını kimse aynı hassasiyet içerisinde ele almıyor, ama özel sektör öyle değil, özel sektörde, adam orada acaba ben kadar kaybediyorum diye buna dikkat ediyor. Ve biz şu anda özelleştirmede çok ciddi mesafeler aldık, temenni ediyorum ki Slovenya da gayet cesur kararlar almak suretiyle bu noktada atacağı adımlarla inanıyorum ki gücüne güç katacaktır, bundan hiç endişeniz olmasın. Türkiye, küresel ekonomik krizden en hızlı çıkan ve küresel ekonomik belirsizlikten en az etkilenen ülkeler arasında olmuştur. 2003-2013 döneminde yıllık ortalama yüzde 5 oranında büyüdük. Küresel durgunluğa rağmen 2014 yılının ilk 3 çeyreğinde ekonomimiz yüzde 2,8 oranında büyüme başarısını gösterdi. Genç ve nitelikli işgücümüz, istikrar büyüyen, ekonomimiz, rekabetçi özel sektörümüz, yerleşmiş mali disiplinimiz ve gelişen altyapımızla dünyada yükselen güçler arasındayız.

Birçok şeyler söyleyebilirler, efendim, elektrik dağıtımını sakın ha özelleştirmeyin, telefonu sakın ha özelleştirmeyin, finans sektörünü sakın ha özelleştirmeyin. Ben şunu söylerim: Bakın finans sektörünün tamamını özelleştirin demem, bir bölümü kendinizde muhakkak kalmalı, ama bir kısmını veya belli oranda özelleştirmeyi yapmakta fayda var, çünkü tamamını da özelleştirdiğiniz zaman bu defa piyasayı tamamen onlar balans etmeye kalkarlar, tamamen piyasanın hâkimi konumuna gelirler ki, orada o zaman ciddi sıkıntılar başlayabilir. Ama elektrik dağıtımında bana göre yeter ki o dağıtıma sahip çıkacak yabancı veyahut da yerli sermaye olsun ve bu işin içine girsin, çünkü kayıp-kaçağı o daha iyi kontrol eder, ama kamuda olduğu zaman kayıp-kaçağı maalesef zannettiğiniz gibi kontrol etmiyorlar, çünkü onun canı yanmıyor, ama özel sektör olduğu zaman canı yanıyor, dolayısıyla dikkat ediyor, nerede kayıp-kaçak var buna bakıyor. O bakımdan, buralarda bence rahat olmak lazım, adımı da ona göre atmak lazım” dedi.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 MÜTEAHHİTLİK FİRMASI LİSTESİNDE TÜRKİYE, ÇİN’İN ARDINDAN İKİNCİ SIRADA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü olan 2023 yılında ülkemizin hedefinin 2 trilyon dolar millî gelire ulaşmak olduğunu belirterek, “Bu konuda kendimize ve iş dünyamıza güveniyoruz. Türkiye ekonomisinin hızla büyümesinde en önemli etkenlerden biri de hiç kuşku yok ki dış ticaretimizde kaydedilen gelişmelerdir. Bugün dünyada ülkemizde üretilen ürünlerin girmediği, ihracat yapmadığımız hemen hiçbir yer kalmadı. Başta müteahhitlik olmak üzere hizmetler sektöründe gelişmiş bir altyapıya ve önemli bir deneyime sahibiz. Bugüne kadar müteahhitlerimiz tarafından 100’ün üzerinde ülkede taahhüt tutarı 300 milyar dolara ulaşan 7683 proje üstlenildi, bu önemli bir şey. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde ülkemiz 42 firma ila Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor, böyle bir konumdayız” diye konuştu.

Son 12 yılda gerçekleştirilen altyapı yatırımlarının, devlet ile özel sektörün birlikte ortaya koydukları başarı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma alanında bu sürede 17591 kilometre bölünmüş yol, 27 havalimanı, hızlı demir yolu hattı inşa ettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiğinde 26 tane havalimanımız bulunduğunu, 12 yılda buna 27 tane havalimanı ilave ettiklerini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN DÜNYA ÇAPINDAKİ PROJELERİ”

“Dün çapında bir proje olan İstanbul Boğazı’nın altında inşa edilen Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Marmaray’ı tamamladık ve hizmete açtık. Şimdi ikinci tünel yapılıyor Avrasya Tüneli, onu da önümüzdeki yıl öyle zannediyorum ki Eylül-Ekim gibi açılışını yapacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlara ilave olarak hem raylı sistemi, hem tekerli araçların geçişini kapsayan Avrasya Tüneli bir farklılığı ortaya koyacak. Mesela şimdi Boğazın üzerinde iki tane köprü var, üçüncü köprü yapılıyor Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 4 gidiş, 4 geliş, bir de ortadan hızlı tren, o da yapılıyor. Ve o da şu anda hızla devam ediyor, fevkalade bir durum olmazsa önümüzdeki yılsonuna kadar onu da yetiştireceğiz. Gerçi bu yıl iddiaları var ama herhalde önümüzdeki yıla diyelim onu, sağlama alalım, bu da devam ediyor. Bir başka ş anda başladığımız dev proje var, 150 milyon yolcu kapasitesi ve 22 milyar 152 milyon avro maliyetiyle dünyanın en büyükleri arasında yer alacak yeni havalimanımızla ilgili çalışmalar şu anda devam ediyor. Biten, devam eden ve başlayacak olan daha pek çok projeyle 2023 hedeflerimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bugüne kadar kendisine yardım yapanları yalnız bırakmadığı gibi, beraber yatırım yapanları da yolda bırakmadığını vurgulayarak, ülkemizin hiçbir uluslararası şirketi de mahcup etmediğini belirtti.

“TÜRKİYE İLE SLOVENYA ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 2014 SONUNDA 1 MİLYAR DOLARI AŞTI, AMA YETERLİ DEĞİL”

Girişimcilere dünya ekonomisiyle bütünleşmiş Türkiye olarak Slovenya’da özelleştirmeleri takip etmeleri çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Türk iş adamlarına Slovenya’da girişimlere özellikle başlamalarını da tavsiye ediyorum. En büyük ticari ortağımız Avrupa Birliği’yle ilişkilerimize büyük önem veriyoruz, müzakereciyiz. Slovenya ise üye, dolayısıyla atacağımız her adımın burada neticelerinin nereye varacağını sizlerin de artık idrakine bırakıyorum. Tabii katılım müzakerelerinde her şeyden memnun musunuz? Değiliz. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin temelini oluşturan müzakere süreci siyasi engellemeler nedeniyle maalesef zaman zaman durma noktasına geldi. Bu noktada katılım sürecimize verdiği destek için Slovenya’ya teşekkür ediyorum, bu desteğin daha güçlü biçimde devam etmesini de ayrıca diliyoruz. Bununla birlikte, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri bu süreçten bağımsız olarak daha da ileriye taşımanın çabası içinde olmalıyız. Özellikle son dönemde kaydettiğimiz yoğun ve yakın iş birliği sürecinin ticari ilişkilerimizde de karşılığı bulması gerekiyor. Ekonomilerimizin bazı alanlarda birbirini tamamlayıcı üretim yapılarını dikkate aldığımızda, ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Türkiye ve Slovenya arasındaki ticaret hacmi 2014 sonu itibarıyla 1 milyar doları birazcık aşıverdi, ama yeterli değil. Bu önemsenmesi gereken bir rakam olmakla birlikte, iki ülkenin ekonomik potansiyelinin daha fazlasına imkan verecek boyutta olduğuna inanıyorum. Yeni işbirliği alanları bulmak için çalışmalıyız. Sadece ticaret değil, müteahhitlik ve üçüncü ülkelerde ortak yatırımlar gibi alanlarda da yeni fırsatlar aramalıyız diye düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Mart’ta Ljubljana’da 6. gerçekleştirilen Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nı bu bakımdan önemli gördüğünü söyleyerek, “Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin bütün yönleriyle gözden geçirildiği ve iş birliğinin arttırılması için atılması gerekli ilave adımların tespit edildiği bu toplantı bizi ziyadesiyle memnun etti. Ülkemizde Sloven iş adamlarının yatırım yapmaları için gerekli ortam mevcuttur, şu andaki mevcut yatırımlar çok az. Çevre ülkelerle bağlantılarımız, üretim ve teknik altyapı gibi imkânlarımız yatırımcılara önemli imkânlar sunuyor, 6 ayrı teşvik bölgesinde çok ciddi imkânlar söz konusu; arazi tahsisinden vergi muafiyetlerine varıncaya kadar bu imkânlar yatırım için önemli bir zemin oluşturuyor” dedi.

İKİ ÜLKEDEKİ KARŞILIKLI YATIRIMLAR

Yatırımların karşılıklı olarak artırılmasının ve üçüncü ülkelerdeki fırsatların birlikte değerlendirilmesinin iş adamları arasında sinerji oluşturulması bakımından önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede, Türk, Sloven ve Karadağ şirketlerinin Karadağ’da Moraca Nehri üzerinde üstlenme aşamasında oldukları hidroelektrik santrali projesinin gerçekleşmesini temenni ediyorum, çok ama çok önemsiyorum. Bu projenin siz değerli iş adamlarına, gelecekteki işbirlikleri için güzel bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Burada Türk Eximbank’ın ciddi bir desteği olacak, böylece bu adımın atılması hakikaten üç ülkenin dayanışması noktasında önemli. Önümüzdeki dönemde Avrupa koridorları kapsamında ülkenizde yapılması planlanan otoyol ve demir yolu projelerinde Türk ve Sloven firmaların birlikte görev alabileceklerine inanıyorum. Karşılıklı yatırımların arttırılması ilişkilerimize uzun vadeli perspektif ve kalıcılık sağlayacaktır. Bu konudaki en önemli görevde hiç şüphe yok ki siz iş adamlarımıza düşüyor. Günümüzde uluslararası ekonomik ilişkilerde özel sektörün öncü rolü tartışılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Sizler ikili temaslarınızı daha da artırmak yoluyla yeni iş birliği imkânlarını keşfetmeli, çıtayı daha da yükseltmelisiniz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sloven iş adamlarının Türk iş adamlarıyla gerçekleştirecekleri görüşmelerin ülkelerimizin siyasi alandaki dostluk ve işbirliğini bir adım daha ileri götüreceğini dile getirdi.

Konuşmasında, “Bizim görevimiz sizin önünüzde engeller varsa bu engelleri kaldırmaktır. Bunları biz sizin önünüzden kaldıracağız, ama siz de hızla yolunuza devam edeceksiniz. İş adamlarımız arasında kurulacak ortaklıklar her iki ülkenin üretim ve refah seviyesini artırmakla kalmayacak, üçüncü ülkelerde de ortak hareket etme imkanını sağlayacaktır. Her iki ülkenin siyasetçileri, bürokratları ve iş adamları iki toplumun tüm sosyal aktörleri olarak el birliğiyle Türkiye ile Slovenya arasında yakaladığımız bu olumlu süreci iyi değerlendirmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu gelişmelerin, küresel düzeyde ve Avrupa’da yaşanan krizi iki ülke açışından fırsata çevirme konusunda teşvik etmesi gerektiğini belirtti.

“TÜRKİYE, EKONOMİK BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜRKEN AYNI ZAMANDA EŞİTSİZLİKLERİ DE GİDEREBİLİYOR”

Türkiye’nin 1 Aralık 2014 itibariyle G-20 Dönem Başkanlığını 1 yıl süreyle üstlendiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dönem Başkanlığımız sırasında G-20’nin küresel ekonomiyi ilgilendiren konuların ele alındığı temel platform olma özelliğini daha da kuvvetlendirmek arzusundayız. G-20 Dönem Başkanlığımızın ana hedefini, kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem olarak belirledik. Bu hedef doğrultusunda önceliklerimizi de kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar şeklinde oluşturduk. Ayrıca G-20’ye güçlü bir düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler perspektifi getirmeyi hedefliyoruz. Buna ilave olarak, KOBİ’lerin küresel ekonomik sisteme daha iyi entegre edilmesine dönük çalışmalar gerçekleştirmek istiyoruz. Ülkemizin Dönem Başkanlığı önceliklerinin G-20 üyeleri tarafından da benimsendiğini biliyoruz. Kapsayıcılık temelinde gerçekleştireceğimiz çalışmaların odak noktasını G-20 ile düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlendirmesi teşkil ediyor. Bu çerçevede G-20 ülkeleri içerisinde daha kapsayıcı bir büyümenin sağlanmasıyla eşitsizliklerin giderilmesi üzerinde de duruyoruz. Türkiye OECD ülkeleri içerisinde ekonomik büyümesini sürdürürken, aynı zamanda eşitsizlikleri de giderebilen iki ülkeden birisi olarak bu konudaki birikimini dostlarıyla paylaşmaya hazırdır. Hem gelişmiş olan ülkelerin ekonomilerinin o itici gücü konumumdaki KOBİ’lerin küresel ekonomik sisteme erişimlerini kolaylaştırmak için çalışacağız ve bu noktada tüm dostları da teşvik edeceğiz. Büyümenin toplumun bütün kesimlerini kapsaması ve sürdürülebilir olması büyük bir önem taşıyor” dedi.

“KÜRESEL ÖLÇEKTEKİ ALTYAPI YATIRIMLARI AÇIĞININ KAPATILMASI İÇİN ORTAK BİR YAKLAŞIM SERGİLENMELİ”

G-20’nin taahhütlerini uygulamasının, küresel düzeyde itibarını koruması bakımından gerekli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu nedenle başta büyüme stratejileri olmak üzere G-20’nin tüm taahhütlerinin etkin biçimde uygulanması amacıyla izleme mekanizmaları oluşturmayı hedefliyoruz. Küresel ölçekteki altyapı yatırımları açığının kapatılması için de ortak bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bazı hesaplamalara göre, önümüzdeki 15 yıl içerisinde küresel ölçekte 70 trilyon dolarlık bir yatırım ihtiyacı var. Bu ihtiyaç gelişmekte olan ülkeler için olduğu kadar, gelişmiş ülkeler içinde geçerlidir. Dönem Başkanlığımızda G-20 ülkelerinin ulusal büyüme hedeflerini destekleyecek kapsamlı yatırım stratejileri hazırlamalarına yönelik çalışmaları sonuçlandırmak istiyoruz. Ayrıca, ticaret ve enerji gibi konularda G-20 Dönem Başkanlığı gündemimizin başlıkları arasında bulunuyor. G-20 tarihinde ilk kez bir enerji bakanları toplantısı düzenleyeceğiz. Bu toplantı da özellikle Afrika’da ciddi bir sorun halini alan enerjiye erişim konusunu gündeme getireceğiz. Türkiye olarak kendimizi G-20 platformunda Slovenya’nın dostu ve sözcüsü olarak görüyoruz, bu çerçevede her türlü iş birliğine hazırız” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653