banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

52 kez deprem oldu, insanlar tahliye ediliyor...

banner1357

Gelen son dakika haberine göre, Filipinler'in başkenti Manila yakınlarındaki Taal Yanardağı'nda, dünküdehşete düşüren patlamanın ardından bu sabah da ikinci patlama meydana geldi.

Dış Haberler 13.01.2020, 08:36
1366
52 kez deprem oldu, insanlar tahliye ediliyor...
banner1353
banner1375

Dünya, İran'ın bir yolcu uçağını füzeyle düşürmesinin ardından gözünü bir başka patlama haberine çevirdi. Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesi Filipinler'de, dünkü yanardağı patlamasının ardından bu sabah ikinci patlama meydana geldi.

Ulusal Afet Risk Azaltma ve Yönetim Kurulu'ndan (NDRRMC) yapılan açıklamada, Batangas eyaletindeki yanardağda bugün yerel saatle sabah patlama yaşandığı bildirildi. Yanardağ çevresinde dünkü patlamadan bu yana toplam 52 volkanik deprem kaydedildi. Yanardağdan çıkan küller, 100 kilometre kuzeye yayıldı ve başkent Manila'nın güneyinde görüş alanını etkiledi. Patlamanın ardından can veya mal kaybının yaşanmadığı Taal Yanardağı bölgesinde yaşayan 6 bin 346 kişi tahliye edildi. Manila Uluslararası Havalimanı'ndaki iç ve dış hat uçuşları da patlama nedeniyle geçici süreliğine ertelendi. Havalimanından şimdiye kadar toplam 240 uçuşun iptal edildiği bildirildi. Dünyanın en küçük yanardağı Taal, Filipinler'de 10'dan fazla aktif volkandan biri. Ülke, Pasifik'te "Ateş Kuşağı" olarak adlandırılan, depremlerin ve volkanik patlamaların yoğun yaşandığı fay hattı üzerinde bulunuyor. Yetkililer yanardağdaki hareketliliğin bir süre daha devam edeceği ve volkanik tsunami olabileceği uyarısında bulundu.

Volkanın püskürdüğü küller, çevredeki yerleşim bilimlerine yayıldı. Yerel halk, patlamaların devamının geleceğinden endişe etse de sokaklarını temizleyerek normal yaşantılarına dönmeye çalışıyor. AP'nin servis ettiği bu fotoğrafta, bir sokak köpeğinin üzeri küllerle kaplanmış hali dikkat çekiyor. Yanardağ patlamasından etkilenen bölgelerden gelen fotoğraflar, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Reuters haber ajansının bu sabah servis ettiği bu fotoğraf ise, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Yanardağdan yükselen dumanlar, Agoncillo bölgesinden bu şekilde görülüyor.

Volkandan gökyüzüne kayaların da fırladığını bildiren Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, yanardağın üzerine düşen yıldırımın fotoğrafını dünyaya servis etmişti. Dün aktif hale geçen volkanın patlamasıyla yeryüzü titremiş,, saniyeler içinde gökyüzüne yayılan devasa kül bulutunun ulaştığı yükseklik, bir kilometreyi aşmıştı.

Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:34
Öğle 12:45
İkindi 16:35
Akşam 19:46
Yatsı 21:18