Dinlemek, söylemekten yeğdir

Yaşadıkları coğrafyada ses getirmiş birçok yerde duyulmuş peygamberlerin, filozofların, yazarların ortak noktalarına dikkat ettiniz mi hiç ? 'Dinlemek'… Hepsi dinlemeyi öğütlüyor.

Toplum içinde, aile içinde, arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan birçok olumsuzluk, dinlememekten kaynaklanıyor. Bizler istiyoruz ki her konuda fikir belirtelim, her konuda iki çift lafımız olsun. Laf üstüne laf koyalım ama karşımızdakinin söyledikleri üzerimizde kalmasın.

“Söz söylemede yücelik aramayın! Dinlemek, söylemekten yeğdir“ demiş Mevlana. Konuştukça kendimizi yücelttiğimizi düşünüyoruz ama düştüğümüzün, ağzımızdan kafamızda anlamlandırmadan, dolu tarafa koymadan çıkan her kelime, bizi aşağılara çekiyor. Halbuki dinledikçe kendimizi ölçüyor, değerlendirme imkanı buluyoruz. Dinlemek ve anlamak, bizi geliştiriyor. O yüzdendir ki duyduğumuz her kelimenin kafamızda şekillenmesine fırsat vermeli, kendimize zaman tanımalıyız. Dinlemek ihtiyacı olanların yardımına koşuyor. Bazılarını sevdiğine kavuşturuyor, bazılarını büyütüyor, bazılarına da kendinden bahsetme imkanı veriyor. Eğer bir gün konuşmayı istiyorsak bunu dinlemeden yapamayacağımızın farkında olmak bizim için en büyük kazanç olacaktır.

YORUM EKLE

banner1313

banner1312