doğa samsun surucu kursu duru
       
5s akın Mega Halı

Dikenlerin Arasından Gelen Lezzet! Samsun’da Kilosu…

kircan-kavurmasi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dikenlerin Arasından Gelen Lezzet! Samsun’da Kilosu… Çarşamba ilçesinde vatandaşların gözdesi ‘kırçan’ kilosu 20 TL’den acısını buluyor.

Çarşamba ilçesinde çiftçilik yapan Ahmet Ayyıldız, Karadeniz Bölgesi’nde yediden yetmişe herkesin sevdiği bir bitki türü olan ve halk arasında ‘Kırçan’ olarak bilinen’ Tiken Çili’ kilosu 20 TL’den satışını yaptığını söyleyerek, ” Biz bahçelerden tikenlerden topluyoruz bunu satıyoruz. Ekmek parası yapıyoruz. Tiken Çili genelde ‘Kırçan’ olarak biliniyor. Farklı illerde de Mercan olarak da anılıyor. Bu sene satış güzel verim alabildik. Geçtiğimiz sene de 20 TL’den satıyorduk. Bu sene de 20 TL fiyatlarda artış olmadı” dedi.

AW323980 01 scaled Ana Manşet

HER TÜRLÜ TÜKETİLEBİLİYOR

İlçede oldukça fazla yetişen söz konusu bitkinin satışını yapan Ahmet Ayyıldız, ürünü sofralarda birçok çeşidi ile tüketilebildiğini ifade ederek, “Bu bitkinin turşusu oluyor, kavurması oluyor. Aklınıza gelebilecek her şey oluyor. 20 TL’den satışını yapıyoruz. Normal bir boyuttaki bir poşetin tamamı bir kilo geliyor. Genelde ihtiyaçlarına göre alıyor vatandaş. Turşusunu yapmak isteyen daha fazla alıyor. 5 kilo, 10 kilo arasında değişiyor” diye konuştu


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir