banner1496

banner1345

banner1334

11.01.2020, 08:59 16

DİJİTAL GERÇEKLER

Hızla gelişen teknolojiye hayran bir yanımız direnişte. Bazen teknoloji her şeyimiz bazen ise yaşamla aramızdaki tek engelimiz. Düne kadar sanal alem diyerek kirlettiğimiz, ancak bugün dijital diyerek işimizi yaptığımız.

Sanal alem oldu, dijital dünya. Dün sanal alem derken küçümsediğimiz şey, bugün neredeyse her konuda ortağımız olmuş durumda. Hatta hayatımızın tamamını kapsıyor dersek; yanlış söylemiş olmayız.

Bu bir itiraz ya da bir serzeniş değil. Sanal alem ne oldu bak ne hale geldik hiç değil. Sadece biz sanal alem diye interneti ve dijital dünyayı tu kaka ederken dünya bunu bizim şu an adlandırdığımız şekilde kullanıyordu.

İnternetin kendisini chat odalarından ibaret sanan bir neslimiz vardı. O yıllarda bir yönlendirme olsaydı, şimdi dünyanın en büyük dijital merkezlerinden biri olurduk. Dünyaya yön veren yazılımlarımız olurdu.

Dijital fikirlerimiz, yeteneklerimiz, yetişenlerimiz olurdu. Ancak biz sanal alem diye hafife almaktan bir adım ileriye gitmedik. Şimdilerde yetenekli yazılımcılarımız var gibi ama çok az.

Milyar dolarlık projeler, işler kuruluyor. Dijital dünya artık, DİJİTAL EKONOMİ diye anlatılıyor. Öyle bir ekonomi ki, dünyaya yön vermeye başladı. Ülkelerin kaderleri, artık bu alanda kendilerini ne kadar güçlü kıldıklarıyla doğru orantıda ilerliyor.

Geçmişte sanal alem dediğimiz ve ıskaladığımız meseleyi, şimdi de dijital dünya diyerek bir çöplük haline getiriyoruz.  Her yer dijital “uzman” doldu. Herkes aynı şarkıyı başka bir melodi ile söylediğini iddia ediyor.

Ancak asıl meseleyi ıskalıyor bu “Uzman”lar. Dijital dünya, yeni fikirlerin yoksa, orijinal değilsen, farklı ve özgün olmayı başaramıyorsan seni bir anda çemberin dışında bırakıyor.

O yüzden yanınızda ve yörenizde ve dahi hayatınızın bir yerinde “ben dijital dünya uzmanıyım” diyen kim varsa tek bir soru sorun;

Benim için düşündüğün “yeni fikrin nedir?”

Sonra bir cevaba bakın bir de cevaptan sonra uzmana…

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27