banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

27.08.2019, 16:52 26

Dijital gardiyanlar

Dijital gardiyanlarımızı elimizden bırakabilir miyiz? Hani adına cep telefonu dediğimiz, önceden alo demek, hasret gidermek, sesini duyabilmek, bir cümle daha fazladan konuşmak için hayatımıza giren alet. Alet diyorum çünkü o zaman bize hizmet eden bir nesneden bahsediyor oluyorum. Teknoloji dediğimiz anda, o bize alet muamelesi yapmaya başlıyor. 

Önceden yol vardı. Aldanmayın önceden dediğime yol her zaman var. Bir de yolu yol eyleyen yolcu vardı hani. “Bize benzeyen”. Adına şiirler, besteler, kitaplar yazılan. Nerde yol. Nerde yolcu. Nerde yolu incitmekten korkan gönül. Sahi gönül vardı bir de değil mi? Gönlü güzel, gönlü zengin vardı. Şimdi like var, tık var, beğeni sayıları var. Gönlün güzel olmuş kime ne? Beğeni sayın az, takipçin yeteri kadar olmadıktan sonra. 

Haydi yola dönelim yeniden. Yolcu olalım. Tükettiğimiz ne varsa yolcuya dair bir bir geri isteyelim. “Ben” demekten utanmazdık önceden “biz” olmaya çıktığımız için yollara.  

Şimdi “ben”den başkası yalan nasıl olsa. 

Gönüllü olmak diye bir ey çıkardılar ya hani, başına da sosyal sorumluluk getirerek. Ne zamandan bu yana gönlümüzle yaptığımıza sıfat arar, dernek arar, başlık arar, hibe arar olduk. Biz komşusu tok yatarken aç yatamayan bir millet iken, ne zaman “çorba” dağıtmaya gönüllü arayanlara piyon olduk. 

Bu senin yolundur ey yolcu. Kalp herkeste var da, bu yürek, bu gönül, bu iman senin, geri iste. Hatta senin olanı istemekle uğraşma, geri al. Dijital gardiyanların her bildirim sesiyle sana vurdukları prangayı çek at ayaklarından. Sen hızla gittiğini sanarken yerindesin, hızla seni senden çalan onlar. Dur de. Yolu hatırla. Yolculuğu hatırla. Han var ya hani “yol”da, hanı ve hancıyı hatırla. Sen, sana verilen navigasyona aldanma, henüz dünyaya gelmeden verdiğin sözü hatırla. “Rehber”, telefonunda ki bir buton değil, rehber olarak geleni unutma. Senin bütün haritaların orada gizli. Dijital da dinlersin de rehberi, rahle var hani önüne diz çöktüğün, onu sakın unutma. 

Günümüz dünyasına ayak uydurmaktan dem vurarak, kendini kandırma. Marifet günümüzde olsaydı, 17 bin aleme rahmet olan şimdi gelmez miydi ? Rab, onu bugüne ram kılmaz mıydı? Ne yaparsak yapalım, ne kadar ileri gidersek gidelim, asl olanın zamanı kadar değerli, o zamanın tek bir salisesi kadar mutlak olabilir mi bugün? 

Bedenimizi köle ettik de maddeye, ruhumuzu kime verdik. Ruhumuzu nereye rehin bıraktık. Sen bedenini nereye taşırsan taşı. Ruhun bilmez mi asl olanı. Ruhun sıkışmaz mı sanırsın. En büyük yorgunluğu onun taşıdığını fark etmez misin? 

Görünmez bir mezarlıktır zaman. 

İleriye giderek tükenmez zaman. Vakitle tamama erer sadece. Vakit dedimse akreple yelkovana yakıştırdıkları rakamlardan bahsetmiyorum. Hani abdestle başlayan, ezanla çağıran, imamla saflaşan, niyetle başlayıp, imanla sonuçlanan. Haklısın 5 vakit ve bu 5 vaktin arasındadır zaman. Tükenmez. ileriye gitmez. Geriye gitmez. 

Her selam verişinle tamamlar kendini. 
 

Yorumlar (0)
banner1474
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09