Demirtaş’tan 1 yıldır açıklanamayan usulsüzlük raporu

ilkadımm
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demirtaş’tan 1 yıldır açıklanamayan usulsüzlük raporu Oyalama taktiği mi uygulanıyor ? AK Partili ve MHP’li İlkadım meclis üyelerinden, belediyede 2019 yılında bir firmadan fahiş fiyatlarla mal alındığı iddialarıyla ilgili, teftiş kuruluna havale edilen raporun sonuçlanmamasına tepki geldi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın “gerekeni yapacağım” dediği 2019 yılında bir firmadan fahiş fiyatlarla mal alındığı iddiasında bir yıldır bir gelişme olmazken, geçtiğimiz günlerde Demirtaş’ın, komisyon üyelerine teşekkür belgesi vermesi dikkatlerden kaçmadı.

HAZIRLANAN BİR ŞEY YOK
İlkadım Belediyesi MHP Grup Başkan Vekili İbrahim Üstün ve AK Parti Meclis Üyesi Erol Köroğlu 2019 yılında bir firmadan fahiş fiyatlarla mal alındığı iddialarının bir senedir çözüme kavuşamadığını belirtirken, MHP Meclis Üyesi Cemallettin Kola ise, “Hazırlanan bir şey yok. Bu bir oyalama taktiği” dedi.

SON RAPOR PLAKETLİK
Mecliste konuyu sürekli dile getirdiklerini fakat bir sonuca ulaşılamadığını belirten MHP Grup Başkan Vekili İbrahim Üstün, “Başkan ‘gereğini yapacağız’ demişti. Fakat bugüne kadar böyle bir şey olmadı. Başkan personelin yeterli olmadığını söyledi. Bunun üzerine de ben de alınan başkan danışmalarının konuyla ilgili kişiler olması gerektiğini söyledim. Bugüne kadar takip de yok, işlem de yapılmadı. Teşekkür belgeleri 2020 yılında görev alan bütün komisyon üyelerine, grup başkanvekillerine ve katip üyelerine verildi. Zaten son hazırlanan denetim raporu gerçekten de plaketlik zaten. Hiçbir şeye dokunulmamış. Arkadaşlar demek ki hazırlayacak bir şey bulamadı” dedi.

“KAYDA DEĞER BİR ŞEY YOKMUŞ”
Başkan Demirtaş’ın konunun üstünde durmadığını belirten AK Parti Meclis Üyesi Erol Köroğlu “Necattin Bey konuyu incelediklerini ve kayda değer bir şey olmadığını söyledi ama biz nasıl bir çalışma yapıldığını bilmiyoruz. Denetim Komisyonu’nun görev ve yetkileri sınırlı zaten. Belli şekilde gelir ve giderlerle alakalı incelemeleri yaparız, eksikler varsa tespit ederiz, bunlarla ilgili raporumuzda belirttiğimiz konularda suç unsuru ya da yasa dışı işlem varsa bunla alakalı yetki başkandadır. Sorduğumuzda da aynı cevapları alıyoruz. Teşekkür belgeleri hemen hemen herkese verildi. Gerçi dönem sonunda verilir ama Necattin Bey iki yılın sonunda verdi” diye konuştu.

OYALAMA TAKTİĞİ UYGULUYOR
MHP Meclis Üyesi Cemalettin Kola ise meclisin gereğini yapması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Başkana 2020 yılının denetim komisyon raporunun görüşüldüğü meclis toplantısında sordum. Başkan 2019 yılındaki iddialarla ilgili çok fazla bir şey olmadığını ifade etti. Rapor hazır hale geldiğince meclise sunacağını söyledi. Hazırlanan bir şey de yok. Bu bir oyalama taktiği. O konular ciddi konular. Ciddiyet taşıdığı için oradaki belgelerde de yer aldığı için bunu açık etmemek için sürüncemeye bırakıyor. Bununla ilgili de artık meclisin gereğini yapması gerekiyor. O belgeleri sadece denetim komisyonuna değil, geçmiş dönemde görev yapmış encümen üyelerine ve divana verdi. Orada benim almış aldığım belge benim değil arkadaşım adına aldığım bir belge. ”

İLKADIM BELEDİYESİ’NDE NELER YAŞANMIŞTI ?
2020 yılında MHP’li Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Umar, olmayan bir firmadan fahiş fiyatlardan belediyeye mal alındığını belirtmiş, Başkan Demirtaş ise bu iddiaların ardından “Konuyla ilgili gereğini yapacağız” demişti. Ardından Demirtaş, ağustos ayında yaptığı açıklamada iddialarının incelenmesinin uzamasını personel azlığına bağlamış, eylül ayında ise personelin izinli oluşunu gerekçe göstererek, şaşkınlık yaratmıştı. Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından, ekim ayında ise AK Parti ve MHP ilçe başkanlarıyla meclis üyeleri, Demirtaş’ı adeta eleştiri yağmuruna tutmuş, belediyede enkaz ve borç edebiyatı yapılan bir dönem yaşandığını belirten AK Parti İlçe Başkanı Mücahit Erbin, yönetimi iş bilmemezlikle suçlamış, usulsüz mal alımlarına ilişkin raporun nerede olduğunu sormuştu.

Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir