doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Mustafa Demir’den İlginç İddia ‘Kararı Yanlış Mahkeme Verdi’

Mustafa-Demir'den-İlginç-İddia-'Kararı-Yanlış-Mahkeme-Verdi'
Daha Fazla Göster

Mustafa Demir’den İlginç İddia ‘Kararı Yanlış Mahkeme Verdi’ Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kültür Park’ta yürütmeyi durdurma karanının yanlış mahkeme tarafından verildiğini öne sürdü

WhatsApp Image 2021 10 15 at 17.51.58 1 Ana Manşet

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kültür Park’ta inşası süren ‘ALO 153 Kent Yönetim Merkezi’ne verilen yürütmeyi durdurma kararının yanlış mahkeme tarafından verildiğini öne sürerek, “Davanın asıl Hukuk Mahkemeleri’nde görülmesi lazımdı” dedi.

WhatsApp Image 2021 10 15 at 17.53.11 1 Ana Manşet

KARARI ELEŞTİRDİ
Mustafa Demir, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin Mimarlar Odası’nca açılan dava kapsamında, ‘yapının imar mevzuatına, planlarına ve kamu yararına aykırı’ olduğu sonucuna vararak oybirliği ile ‘yürütmeyi durdurma kararını eleştirdi.

SÜREÇ ORADA İŞLEYECEK
Davanın Hukuk Mahkemeleri’nde görülmesi gerektiğini belirten Başkan Mustafa Demir, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bu yapı, bilirkişi raporunda ifade edilen, kısmıdır. Mahkeme kararlarına saygılıyız. Gereğini yerine getiririz ama bu eleştirilmez anlamı çıkmıyor. Bu yapı, hem kıyı alanı içerisine yapılacak yapılar düzenlemelerine ters düşmeyen bir yapı. Bizim oraya yaptığımız yolcu aktarma merkezi. Uygulama projesi orada, şu anda yapılan inşaat kısmı oradadır. Tüm arsası sundurma ile beraber gelecek yolcu bırakacak. Sundurma altında yolcu bırakacak ve gidecek. Bu 153 olarak tabir ettiğimiz yer, yazılım sistemidir. Biz şehri buradan yöneteceğiz. Vatandaş burayla irtibat kuracak. Burası aktarma merkezi. Nereden gelirse gelsin, orada inecek ve diğer ulaşım aracına binecek. Dolayısıyla belediye ile vatandaş buradan irtibat kuracak. Bu teknik alt yapı hizmetidir. Burada ticaret yok. Başka bir faaliyet yok. Sadece kamu hizmeti sürdürülecek buradan. Burada düğün salonu, ticaret olmayacak. Bir şey daha diyeyim o kültür merkezi ne orada? Çok amaçlı salon… Orada meclis toplantıları yaptık. Aslında idari yargı esasa girdi. Bunun iptali söz konusu olsaydı ya da aykırılığı. Asıl hukuk mahkemelerinde görülmesi lazım. Bizim yaptığımız usulde bir yanlışlık varsa idari yargı orayı denetler. İdari yargının verdiği, şimdi bizim plan kararlarıyla ilgili kararı incelerseniz, ‘yeşil alan’ ile ilgili bir haklılık var. Biz burada belediye hizmet alanını yürüyerek oradaki hizmeti şimdi düzenlemiş oluyoruz. Bundan sonraki süreç orada işleyecek.”

WhatsApp Image 2021 10 15 at 17.52.14 1 Ana Manşet

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
Mustafa Demir’in eleştirerek meclise sunduğu ‘Belediye Hizmet Alanı Kullanımı Oluşturulmasına ilişkin nazım ve uygulama imar planı değişikliği’ teklifi komisyon raporu CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin ret vermesiyle, oy çokluğuyla kabul edildi.

Hakan AKGÜN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir