doğa samsun surucu kursu cemre
       
5s dikey izosam bilgi

Delta Plus Türkiye’de! Kurban Bayramı’nda Yasak Var Mı?

samsun-kalabalik-yeni
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Delta Plus Türkiye’de! Kurban Bayramı’nda Yasak Var Mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyayı kasıp kavuran Delta Plus varyantının Türkiye’de de görüldüğünü duyurdu. İllere göre haftalık koronavirüs vaka sayılarını gösteren haritayı paylaşan Bakan Koca, aşıda 3. doz yaşının aşağı çekilebileceğini söyledi. “Kurban Bayramı’nda ek tedbirler gelecek mi” sorusuna da yanıt verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün salgının yeni varyantı Delta Plus’un Türkiye’de görüldüğünü açıkladı. Delta Plus varyantı 3 farklı ilde yaşayan 3 kişide ‘delta plus varyantı’ görüldü. “Kurban Bayramı’nda ek tedbirler gelecek mi” sorusuna da cevap veren Bakan Koca, illere göre haftalık koronavirüs vaka sayılarını gösteren haritayı paylaştı. Koca, aşıda 3. doz için 50 yaş sınırını daha da aşağı çekebileceklerini söyledi. İşte en fazla ve en az vaka artışı görülen iller…

Bakan Koca, haftalık koronavirüs vaka sayısı haritasını paylaştı. Bakan Koca, harita ile birlikte aşı uyarısı yaptı. Bakan Koca haritayı şu notla paylaştı: “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun.”

Vaka sayısı en çok azalan iller

Bakan Koca, “Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın” oldu dedi. Koca “Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun” dedi.

Açıklanan tabloda; illere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Ankara’da 71,99, İstanbul’da 54,60, İzmir’de 23,51 oldu.

EN ÇOK VAKA ARTIŞI OLAN İLLER

En çok vakalar ise; Ağrı 155,57 Siirt 105,42, Bitlis 101,14, Kütahya 97,11, Erzurum 91, Ardahan, 84,23, Eskişehir 81,34, Kırıkkale 78,94, Rize 76,95, Sivas 72,97 ve Isparta 72,22 oldu.

DELTA VARYANTI TÜRKİYE’DE

Türkiye’de delta varyantının ardından ‘Delta plus varyantı’ da tespit edildi. 3 farklı ilde yaşayan 3 kişide ‘delta plus varyantı’ görüldü. Sağlık Bakanı Koca, Delta plus varyantı vakalarından birinin İstanbul’da olduğunu söyleyen Koca, “Bunlardan biri İstanbul. Ankara’da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim” dedi.

Vakaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydeden Koca, “Ayakta takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil” diye konuştu. Öte yandan Delta varyantı vakaları da artmaya devam ediyor. Varyantın görüldüğü il sayısı 30’a yükseldi. Vaka sayısı ise 284 oldu.

3. DOZ NE ZAMAN?

Üçüncü doz aşıya ilişkin de bilgi veren Koca, “50 yaşı belki Bilim Kurulu’nda biraz daha aşağı çekebiliriz. Yakında kritik görev almış olan kişiler de belediye başkanları dahil olmak üzere onlara da üçüncü dozu açmış olacağız” dedi.

LURBAN BAYRAMI’NDA YASAK VAR MI?

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nda ek tedbirler alınıp alınmayacağıyla ilgili soru üzerine “Hedef bayrama yüzde 70 aşılama. Bayramda ek tedbir düşünmüyoruz” dedi.

BAZI İLLER ÇIKARILDI MI?

“Günlük Kovid-19 Tablosu”ndan bazı verilerin çıkarıldığının hatırlatılması üzerine Koca, “Çıkartılan bir şey yok. Şöyle bir şey, vatandaşımız şu an neyi merak ediyor? Bir, ilindeki durumu, iki, toplam aşı durumu, üç, en az bir aşı devamında iki aşı ki onu da görüyoruz, daha devamında iki doz aşının oranlarını da il bazında ayrıca veriyor olacağız. Önce en az bir aşı. Bunun dışında vaka sayısı önemli, vefat sayısı önemli, iyileşen hasta önemli, test sayısı önemli, bunları yine vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Koca, hasta ve ağır hasta sayıları ile hastalardaki zatürre oranı gibi verilerin de haftalık olarak verilmeye devam edileceğini bildirerek, “Ama şu an vatandaşın odaklandığı aşı, vaka, hasta ve vefat sayısı” ifadelerini kullandı.

KAÇ DOZ AŞI VAR?

Bakan Koca, şu ana kadar gelen aşı sayılarını da açıkladı, “Elimizde yeterli dozda aşı var” şeklinde konuştu. Türkiye’ye 35,5 milyon doz BioNTech aşısı geldiğini söyleyen Koca, “Perşembe günü 1,5 milyon doz daha gelecek. Elimizde de 8 milyona yakın aşı var. Zaten Temmuz ayında sözleşme gereği 26 milyon doz aşı gelecek” dedi.

Koca, Sinovac aşısıyla ilgili de bilgi verdi. Şu ana kadar 34 milyon doz Çin aşısı geldiğini dile getiren Koca, şunları söyledi: Dün 1,5 milyon daha geldi. Çarşamba günü 1,5 milyon daha gelmiş olacak. 37 milyon olacak. Gelmeye devam ediyor, elimizde Sinovac da var.

DELTA PLUS VARYANTI NEDİR?

Delta varyantı yaygınlaşmaya devam ederken aşı üreticilerinden dikkat çeken açıklamalar geldi. Tüm dünya Delta varyantının yankılarını konuşurken Delta varyantı şimdi de ‘Delta plus’ olarak yeniden mutasyona uğradı ve yeni bir endişeye yol açtı.

Bilim dünyası uyarılarına devam ederken, BioNTech aşısının Delta varyantına karşı yüzde 90 etkili olduğu bildirildi. Sinovac aşısında ise Delta varyantına karşı nötralize edici etkide üç kat azalma gözlemlendiği açıklandı.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir