doğa hrsagency cemre
 
Samsun Sürücü Kursu Uzmanlar Petrol bilgi

Deliksiz Uyumanızı Engelleyen 9 Şey! Dr. Mehmet Öz Açıkladı…

featured

Deliksiz Uyumanızı Engelleyen 9 Şey! Dr. Mehmet Öz Açıkladı… Daha sağlıklı ve enerjik olmak, kilo vermek, ruh halinizi iyileştirmek mi istiyorsunuz?

2332021123947621 Sağlık

Amerikan Psikoloji Derneği’nin araştırması, çoğu insanın geceleri 60-90 dakika fazla uyursa daha mutlu ve daha sağlıklı olacağını gösteriyor. Ama yatakta 8 saat geçirseniz bile uykuya dalmanızı veya uykuda kalmanızı zorlaştıran bazı faktörler var. O faktörlerin neler olduğuna bakalım, çözüm önerilerini konuşalım.

STRES
Zorlu geçen bir günün ardından yatakta dönüp durdunuz, önünüze yığılan sorumluluklar uykunuzu kaçırdı… Yalnız değilsiniz. Anksiyete, bazı insanlarda uykusuzluğa neden olabiliyor. Rahatamak için ipuçları: Zihninizi stresten arındırmak için meditasyon yapmanızı, ılık bir duş almanızı veya bir şeyler okumanızı öneririm.

AKŞAM SPORU
Egzersiz, kalp hızınızı arttırır ve vücut sıcaklığınızı yükseltir. Ancak vücudun uykuya dalabilmesi için soğuması gerekir. Akşam sporu yapınca yorgun hissetseniz bile vücudunuz uykuya dalabilmeniz için fazla ısınmış durumdadır. Spor zamanına dair ipuçları: Akşam kardiyosundan sonra yatakta dönüp duruyorsanız daha erken saatte spor yapmaya çalışın.

MENOPOZ
Ateş basmaları ve gece terlemelerinin uykunuzu etkileyebileceğini zaten biliyorsunuzdur. Ama kadınların menopozda yaşadığı hormon dalgalanmaları ve hatta depresyon da uyku kalitesini etkileyebilir. Menopoza dair ipuçları: Uyku problemi yaşamaya başlar başlamaz doktorunuza danışın, hormon terapisi veya başka bir tedavi önerebilir.

EVCİL HAYVANLAR
Gece boyu kediniz veya köpeğiniz yanı başınızda yatarken daha iyi uyuduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ama büyük ihtimalle evcil hayvanınız hareket ettiğinde veya yatakta çok fazla yer kapladığında uykunuz bölünüyordur. Hayvanla uyumaya dair ipuçları: Evcil hayvanınızla birlikte uyumuyorken uyku kaliteniz nasıl, bir bakın. Duruma göre yatağın yanında, yerde yatmasını öğretin.

ÇOCUKLAR
Iowa Eyalet Üniversitesi’nden bir profesör kitabında, çocuğuyla uyuyan ebeveynlerin birçoğunun aslında bunu tercih etmediğini yazdı. Çocuklar anne-babalarından birini devamlı ittirir; işte ‘harika’ bir yetersiz uyku tarifi! Beraber uyumayı engelleme ipuçları: Çocuğunuzun gece yatağınıza gelmeye izni olmadığını anlamasını sağlayın. Gece yanınıza gelirse yatağına geri gönderin.

HORLAMA
Horlayan biriyle birlikte uyuduğunuzda ikiniz de çok kaliteli uyumuyorsunuzdur. Belki kulak tıkacı takıyorsunuzdur ama eşinizin horlaması uyku apnesine işaret ediyor olabilir. Tedavi edilmezse uzun vadeli sağlık problemlerine yol açabilir. Gürültülü eşle yaşama ipuçları: Horlayan eşinize yan yatmasını ve uyumadan dört saat önce yemek yemeyi kesmesini söyleyin.Ve onu mutlaka bir doktora götürün.

IŞIK
Sokak lambası ışığının içeri sızması veya evde bir lambanın açık olması vücudunuzun melatonin (uyku hormonu) salgılamasını engelleyebilir. Beyin, ışığı hissedince uyanma vakti geldi diye düşünür, vücut melatonin salgılamayı bırakır. İyi bir uyku ortamı için ipuçları: İdeal uyku ortamı karanlık, serin ve sessiz olmalı. Yatak odanızda karartma perde kullanmayı deneyin.

BÜYÜK BİR ÖĞÜN
Kocaman bir tabak yemek yediyseniz… Hele bu yemek yağlıysa uzanır uzanmaz mide yanması ya da hazımsızlık yaşayabilirsiniz. Bu da uykunuza zarar verir. Hatta büyük ihtimalle ‘gastroözofageal’ reflü yaşarsınız. Gece reflüsünü önleme ipuçları: Büyük öğünleri günün daha erken saatlerinde yiyip yatma saati yaklaştıkça öğünlerinizi küçültün.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.