doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Daha İyi Duymak İçin Yediklerinize Dikkat Edin!

daha-iyi-duymak-icin-yediklerinize-dikkat-edin-2710
Daha Fazla Göster

Daha İyi Duymak İçin Yediklerinize Dikkat Edin! İşitme sağlığınız ve beslenmeniz arasında bir ilişki olabileceğini biliyor muydunuz? İşte işitme duyunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilecek  veya olumsuz etkileyebilecek yiyeceklerin listesi

DAHA FAZLA TÜKETİN

Et, yumurta, kümes hayvanları, süt ürünleri ve hayvanlardan elde edilen diğer gıdalarda bulunan B12 vitamini . Katı vejetaryenler ve veganlar, diğer birçok şeyin yanı sıra dengenizi etkileyebilecek bir B12 eksikliği geliştirme riski altındadır. Bu özellikle Tinnitus ve Denge Bozukluğu olanlarınız için önemlidir .
Folat/Folik Asit/B9 Vitamini ıspanak, Çin lahanası, romaine, kuşkonmaz, şalgam yeşillikleri, brokoli ve fasulyede (özellikle mercimek ve nohutta) bulunur. Folatın, daha fazla teste ihtiyaç duyulmasına rağmen, ani ve yaşa bağlı işitme kaybının yanı sıra Tinnitus’u iyileştirdiği gösterilmiştir. Folat, dolaşımı artırmaya yardımcı olarak iç kulağa kan akışını iyileştirir.

Omega 3’ler birçok balıkta (özellikle somon balığı), cevizde, keten ve chia tohumlarında bulunur. 2014 yılında yapılan bir araştırma, düzenli balık tüketiminin (haftada 2 veya daha fazla porsiyon), kadınlarda daha düşük işitme kaybı riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Muz, enginar, patates, ıspanak, domates ve brokoli gibi meyve ve sebzelerde bulunan magnezyum . Magnezyum, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve iç kulaktaki hassas saç hücreleri için koruyucu bir bariyer görevi görür. Michigan Üniversitesi araştırmacıları, A, C ve E Vitaminleri ile birlikte bu besinin, serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek gürültüye bağlı işitme kaybını önlemeye yardımcı olduğunu buldu.

Çinko, istiridye, otla beslenmiş sığır eti, kabak çekirdeği, tahin (öğütülmüş susam), kaju, badem, ıspanak ve bitter çikolata gibi protein açısından zengin gıdalarda bulunur. Çinko, ani, açıklanamayan işitme kaybı olan ani sensörinöral işitme kaybını (SSNHL) iyileştirdiğini göstermiştir. Çinko vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve ayrıca hücre büyümesi ve iyileşmesinden sorumludur, bu nedenle kulak enfeksiyonlarını önlemede potansiyel olarak yararlıdır. Bazı araştırmalar, normal işiten kişilerde kulak çınlaması tedavisinde de etkili olduğunu öne sürüyor.

Potasyum muz, patates, ıspanak, lima fasulyesi, domates, kuru üzüm, kayısı, kavun, portakal, yoğurt ve az yağlı sütte bulunur. Potasyum, kanınızdaki ve vücut dokunuzdaki sıvı miktarını düzenlemekten sorumludur. Bu, işitme sağlığınız için önemlidir, çünkü iç kulaktaki sıvı, özellikle kulağın, duyduğumuz sesleri beynin ses olarak yorumladığı elektriksel darbelere çeviren kısmında, zengin bir potasyum kaynağına bağlıdır.
Araştırmalar, B12 ve folik asit gibi besinlerdeki bir eksikliğin işitmeyi %39’a kadar bozabileceğini, bu besinleri artırmak ise işitmeyi %20’ye kadar koruyabildiğini göstermiştir. Folik asit eksikliği özellikle yüksek frekanslı işitme kaybıyla ilişkilendirilmiştir. Bu hasarın çoğu serbest radikallerden kaynaklanmaktadır. B12, folik asit, Omega 3’ler ve A vitamini gibi antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle savaşmaya yardımcı oldukları için önemlidir. İşte antioksidanlar ve serbest radikaller hakkında iyi bir webmd.com makalesi .

KAÇININ VEYA DAHA AZ TÜKETİN:

Bitkisel yağlar , çok fazla Omega 6 yağ asidi içerdikleri için. Bunun yerine Omega 3 bakımından zengin EVOO veya Kanola yağı kullanın.

Çoğunlukla işlenmiş gıdalarda bulunan Margarin/Kısmen Hidrojene Yağlar
Yüksek yağlı etler , özellikle nitratlar/nitritler (koruyucu maddeler) ile işlenmiş olanlar
Tam/%2 süt – badem, pirinç veya hindistancevizi sütü gibi bir süt ikamesi kullanın
Krem peynir – keçi peyniri veya kısmen yağsız organik ricotta ile değiştirin
Amerikan gibi işlenmiş peynirler – organik/çimle beslenmiş sert peynirleri tercih edin
Şeker ve yapay tatlandırıcılar – bunları sınırlayın veya Stevia, bal veya gerçek akçaağaç şurubu ile değiştirin
Rafine karbonhidratlar – Bunlara beyaz ekmekler, makarnalar ve besinlerin tahıldan alındığı anlamına gelen “zenginleştirilmiş” un içeren yiyecekler dahildir.
Sodyum – Küçük miktarlarda ihtiyacımız var, ancak potasyumun sodyuma oranını daha yüksek tutmalısınız. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar çok fazla sodyum içerir.

Kimyasallar/pestisitler – Ürününüzü yıkayın! Mümkün olduğunda organik satın alın. İşte EWG’nin en yüksek pestisit kalıntısına sahip ürün olan 2017 “Kirli Düzine ” ve en düşük “Temiz On Beş ” ürününün bir listesi .
Yiyeceklerden kaçınılması için genel bir kural olarak, yiyecekleri yenmesi gerektiği gibi yiyin. Yiyecekler bir kutuda yetişmez, o yüzden bu şekilde satın almayın! Eklenen lezzet için ağır soslar ve kremler yerine otlar kullanın.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir