Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde 10 binlere hitap etti. Konuşmasına şiirle başlayan Erdoğan, “Şu ihtişama bak, şu katılıma bak. Aldığım resmi rakam 100 bini yakaladık. Cadde boyu Samsunlu kardeşlerimizle el eleydik. Bugün toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun'un büyümesi yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası Samsun, istikbal ve istiklalimizin adımının atıldığı yer" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

'RESMİ RAKAM 100 BİNİ YAKALADI'

En son eylül ayında geldiğimiz Samsun'a hasret kaldık. Aldığım resmi rakam 100 bini yakaladı. Cadde boyu Samsunlu kardeşlerimizle el eleydik.

Samsun'da yolcu minibüsü ve ticari araç çarpıştı! Samsun'da yolcu minibüsü ve ticari araç çarpıştı!

'5 MİLYAR 880 MİLYON TL'Yİ GEÇEN 244 AYRI PROJENİN RESMİ AÇILIŞINI YAPIYORUZ'

Samsun bir başka coşkuluydu. 799 derslik, 9 atölye, 400 kişilik pansiyondan oluşan 66 ayrı projeyi bugün resmen hizmete açıyoruz. 213 milyon liralık yatırımların resmi açılışını bugün yapıyoruz. Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi başta olmak üzere 60 milyon liralık projenin açılışını bugün yapıyoruz.

Durmak yok. Bugün bir başka önemli adım. Asarcık-Kavaklı yolunun tamamlanan 25 km'lik yolu hizmete sunuyoruz. Nasıl. Laf değil icraat icraat. Büyükşehir Belediyemizin feribottan elektrikli otobüs sistemine akıllı Trafik sisteminden sosyal hizmet birimlerine kadar geniş bir alanda tutarı 2 milyar 742 milyon lirayı bulan 50 ayrı yatırımının resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

AA-20221210-29700097-29700096-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

Bugün toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun'un büyümesi yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası Samsun, istikbal ve istiklalimizin adımının atıldığı yer.

Son 20 yılda şehrimize 56 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Sanayiden tarıma her alanda ülkemizin lokomotif şehirlerinden biri olacağına inanıyorum. 2023'te bu lokomotif vagonları çekmeye hazır mı? Şehrimizi nasıl büyütüp geliştirdiysek bundan sonra her hayalinizi biz gerçeğe dönüştüreceğiz. Biz birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Son 20 yıldır olduğu gibi 2023'te de aramıza kimseyi sokmayalım. Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede yanımızda olan Samsun'un 2023'te de tercihini bizden yana kullanacağından ben şüphe duymuyorum.

'SAMSUN İSTİKBAL VE İSTİKLALİN KIYMETİNİ EN İYİ BİLEN ŞEHRİMİZDİR'

Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etmeye, 2023'te güvenlik, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? En değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? Dışarıda Türkiye düşmanlarını içeride olanların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Samsun'a böylesi yakışır. 

Milli mücadelenin ilk adımının şehri Samsun, istikbal ve istiklalin de kıymetini en iyi bilen şehrimizdir.

AA-20221210-29700097-29700093-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

'BİZ BUNLARIN HİÇBİRİNİ YUTMADIK'

Ülkemizin yönetimini üstlendiğimiz 20 yıl boyunca da sayısız örneğiyle mücadele içinde yer aldık. Teröristlerden ekonomik tetikçilere kadar her çeşidinden tetikçilere karşı milletin bekasını savunduk. Amaç Türkiye'yi yeniden inşa edilen küresel siyasi ve ekonomik düzenin dışında bırakmaktı. Yeri geldi sinsi oyunlarla asırlık yurtlarımızı bizden kopardılar, kayıplarımızın acısıyla bizi iki büklüm ettiler, içimizdeki tetikçilerini üzerimize saldılar, terör örgütleri üzerinden terbiye edilmeye çalışıldık.

Ama biz bunların hiçbirini yutmadık. Gabar'da Cudi'de Tendürek'te Bestler Deresi'nde bunları çökerttik mi? Bunların inlerine gireceğiz, inlerine. Girdik, şimdi bu parlamentomuzda terör örgütünün uzantıları var. Bu uzantıları da 2023'te hep birlikte temizlemeye hazır mıyız?

WhatsApp Image 2022-12-10 at 16.00.06

'ŞİMDİ TÜRKİYE EMİR ALAN DEĞİL EMİR VEREN ÜLKE'

6'lı masayı hep birlikte çökerteceğinize inanıyorum. Her acının bize hem insani, hem ekonomik maliyeti oldu. Kalkınma yarışına başladığımız kimi ülkeler alıp başını giderken biz geri kalmışlığa mahkum edildik. Bu faturaların ağır yükü altında beli bükülmüş Türkiye vardı. Bir yandan tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini başlatırken üzerimize oynanan senaryoları birer birer yırtıp çöpe attık.

81 vilayet ve 85 milyon vatandaşla her alanda dünyanın birinci ligine çıkaracak eser ve hizmetlere kavuşturduk. Asırlık sorunları çözmekle kalmadık. Gelişmiş ülkelerin gıptayla baktığı hizmet altyapısı kurduk. Şimdi Türkiye farklı bir ülke, Türkiye emir alan değil, emir veren bir ülke. Her küresel kriz ülkemizin sahip olduğu gücün daha fazla anlaşılmasını kılıyor. Dünyanın dört bir yanına ürettiğimiz aşıları biz gönderdik. Çünkü biz veren eldik, veren el alan elden hayırlıdır.

Küresel Emtia ve tedarikte üretim altyapımızın gücünü gördük. İstihdam kapasitemizin gücünü gördük. Enerji krizinde imkanlarımızın gücünü gördük.

AA-20221210-29699903-29699899-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

'ALTIN KIYMETİNDEKİ YILLARIN, HEBA EDİLEN YILLARIN HESABINI SORABİLİRİZ'

Bunun adı Türkiye Yüzyılı. Bunu beraber kuracağız. Bu topraklardaki son devletimiz Cumhuriyeti ilan ederken kurduğumuz hayalleri bir asır sonra gerçeğe dönüştürmenin şu anda eşiğindeyiz. Altın kıymetindeki yılların, heba edilen yılların hesabını sorabiliriz. Ülkemizin sadece geçtiğimiz 10 yılında olup bitenler dahil bu kadim mücadelenin ne kadar derin olduğunu, acımasız yürütüldüğünü göstermeye yeterlidir.

'TÜRKİYE İÇİNDEKİ MANKURTLARI TASFİYE ETTİKÇE KENDİNE GELMİŞTİR'

Derenin taşıyla derenin kuşunu vurmada kendi insanımız kullanıldı. Hep bizi birbirimize kırdırdılar. Sadece PKK ve FETÖ terör örgütlerinin ülkemize insani maliyetleri tek başına onlarca yıla bedeldir. Türkiye içindeki mankurtları tasfiye ettikçe kendine gelmiştir.

AW778695_02

'SON DEFA İSTEDİĞİMİZ DESTEKTEN ALACAĞIMIZ GÜÇLE BU KUTLU BAYRAĞI GENÇLERİMİZE TESLİM EDECEĞİZ'

2023 hedefleriyle milletin huzuruna çıktığımızda birileri kendi kıt aklınca bizle dalga geçmişti. Bu hedefleri birer birer hayata geçirerek işte bugünlere geldik. Sizlerle beraber geldik. Türkiye Yüzyılı'yla yeni ve daha büyük atılımın müjdesini sizlerle paylaşıyoruz. 2023'te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye Yüzyılı'nın inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz. Gençler hanımlar sizden çok daha güçlü çıkıyor.

"YETERLİ BULMUYORUZ"

Ülkelerin tarihlerinde her seçimin, bir yol ayrımı olduğuna işaret eden Erdoğan, milletin 15 seçimdir kendilerini açık ara birinci yaparak iradesini büyük ve güçlü Türkiye yolunda ilerlemekten yana kullandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan nisyan ile maluldür" ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

"Bunca yıldır ülkeyi yöneten bir kişinin elbette eksikleri de hatta hataları da olabilir. Eski Türkiye'nin en büyük sorunu, milletin yetki verdiklerinden ülkeye ve millete vermedikleri hizmetlerin hesabının sorulmamasıydı. Biz bu muhasebeyi kimseye bırakmadan, kendi kendimize yapıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri vazifemizin gereği olarak görüyoruz. Bununla kalmıyor, söz verip de yapamadıklarımızın, yapmamız gerekip de henüz başaramadıklarımızın peşinden koşuyoruz.

Türkiye'yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmamızı yeterli bulmuyor, en kısa sürede 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. Milletimize, kazandırdığımız hizmetleri yeterli bulmuyoruz. Teknolojiden özgürlüklere, her alanda geleceğin dünyasının altyapısını kurmayı hedefliyoruz. Ülkemizin dört bir yanında inşa ettiğimiz eserleri yeterli bulmuyoruz. Tıpkı yerli ve milli otomobilimiz Togg gibi tıpkı Yusufeli Barajı gibi tıpkı 500 bin yeni konut projesi gibi çok daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Şu Samsun'u bu spor tesisleriyle buluşturan kim? Üniversitesiyle buluşturan kim? Kardeşlerim biz çalıştık, ürettik. Samsun'u elhamdülillah buralara getirdik."

"SAMSUN DAMGA VURACAK"

Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, "Bizim icraatlarımıza onların hayalleri bile yetişemez." ifadesini hatırlatarak, "Ülkemizde siyasetin mecrasını, ölçeğini öylesine yukarıya taşıdık ki karşımızdakilerin güya 'program' diye, güya 'proje' diye ifade ettikleri hususların çok ötesinde artık bir Türkiye gerçeği var. Türkiye Yüzyılı'na adım atacağımız 2023'ü, ülkemizi küresel, siyasi ve ekonomik sistemin en üstüne çıkartacağımız yeni dönemin sembolü haline getirmekte kararlıyız. Verdiğimiz her mücadele, yaptığımız her iş nasıl sizlerin gözü önünde yaşandıysa Türkiye Yüzyılı'nı da aynı şekilde inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bu yolculuğun gelecek etabını da yine Türk halkıyla sürdürmeye talip olduklarını ifade eden Erdoğan, Samsun'un Cumhuriyet'in yeni yüzyılına da damga vuracağından şüphesi bulunmadığını söyledi.

Konuşmasının ardından Erdoğan, Asarcık-Kavak yolu açılışı için telekonferans yöntemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na bağlandı. Erdoğan, vatandaşlara yolu nasıl bulduklarını sorarak, "Bay Kemal de izlemiş midir? Görmesi lazım. Samsun'a da bu yakışır. Dolayısıyla çok çalışacağız çünkü Allah göstermesin bunların eline bu ülke kalırsa biz çamurdan, bataklıktan geçemeyiz." diye konuştu. Erdoğan, daha sonra yolun açılışını gerçekleştirdi.

SAĞLIK YATIRIMLARI

Sağlıkta toplamda 2 bin 93 yataklı 21 hastane dahil şehre 42 sağlık tesisi yaptıklarını da aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"900 yataklı Samsun Şehir Hastanemizle birlikte 5 sağlık tesisimizin yapımına devam ediyoruz. Çevre ve şehircilikte, TOKİ eliyle Samsun'da 11 bin 264 konut projesini hayata geçirdik. Samsun'da İlk Evim Projesi kapsamında 4 bin 450 konut daha inşa edecek, 5 bin altyapısı hazır müstakil ve müşterek arsa verecek, İlk İşyerim Kampanyası'yla da 100 yeni iş yeri yapacağız. Şehrimiz için 3'ünü hizmete aldığımız 6 millet bahçesi projemiz bulunuyor. Ulaştırmada, 120 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu nereye çıkardık, 312 kilometreye ulaştırdık. Yapımı süren Ladik-Taşova yolunu, Samsun Bafra arası ile Samsun çevre yolundaki çalışmaları 2023 yılında tamamlıyoruz. Gelemen Lojistik Merkezi'ni işletmeye aldık. Samsun-Sivas arasındaki demiryolunun modernizasyonunu yaparak yaklaşık, buraya dikkat, 9 saat süren yolu 5,5 saate indirdik."

,

Erdoğan mitingin sonunda boynundaki Samsunspor atkısını Nurcan Kılıç isimli kadına hediye etti.

Kanal S | Türksat 4A | Digitürk 640. kanalda 📺

Samsun'un uydudan yayın yapan tek kanal KANAL S'yi kesintisiz canlı izlemek için linke tıklayın

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.