banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

15.03.2019, 09:25

ÇİN VE BEKA SORUNU...

Çin dünyanın ikinci en büyük ekonomisi. Üretimde ve teknolojide çok ilerledi , tarihi ipek yolunu da canlandırarak , adeta dünyanın üretim merkezi haline gelmek istiyor. Mart 2019 itibariyle 152 ülke ve uluslararası organizasyon Çin ile Kuşak ve Yol (İpekyolu) işbirliği dokümanı imzalamış bulunuyor.

Çin’in sıra dışı yükselişine karşı tüm dünya birlik olup Almanya’ya Çin’i durdurma görevi verdiler ve Almanlar bu amaç uğruna Endüstri 4.0 konseptini öne sürdü. Ama Çin bu engeli de aştı ve dünyanın en iyi Endüstri 4.0 uygulayan ülkesi haline geldi. Bu sefer Trump sazı eline aldı, önce Mart 2018’de Çin’den yapılacak çelik ithalatında yüzde 25 gümrük vergisi uyguladı , akabinde Temmuz 2018’de toplam 34 milyar dolar değerinde 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek vergi uygulamaya karar verdi. Böylece Çin 2018 yılında son 28 yılın en zayıf büyüme performansını gösterdi, ama gösterdiği büyüme yüzde 6.6. Aynı tarihlerde Amerika yüzde 3.3 ile büyüme rekoru kırarken Almanya yüzde 1.5 ile adeta hız kesti.

Yani dünyanın büyük ekonomilerinin Çin ile uğraşmasına rağmen, Çin yine teknoloji geliştirmeye ve büyümeye devam ediyor. Öyle ki Çin yapay güneşini bu sene içerisinde bitiriyor, bu yapay güneş bir reaktör, Güneş’in derinliklerindeki nükleer füzyon sürecine benzer bir reaksiyonu oluşturma fırsatını sağlayacak. Böylelikle Çinli bilim insanları, sınırsız enerji kaynağı elde etmeyi düşünüyor. Halbuki 2018 sonundaki Güneş Enerji Santrali kurulumu Amerika’da 60.250 MW iken Çin’de 174.630 MW olarak tamamladı. Amerika’nın neredeyse 3 katı.

Çinli markalar da dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor Xiaomi, Huawei gibi firmalar sadece cep telefonunda değil, elektronik birçok cihazda liderlik konumuna gelmek üzereler, aynı şekilde Lenova, Volvo gibi dünya markalarını da satın alarak birer Çin markası haline getirdiler. Eskiden en kalitesiz ürünlere ‘’Çin malı’’ denilirken, bugün dünyanın en güvenli arabası bir Çin markası .

Bütün bu rakamları veriyorum çünkü Çin kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük ekonomisi haline gelecektir. Ancak tüm dünya adeta Çin’e karşı seferber olmuş durumda yada Amerika onları o şekilde zorlamakta. Örneğin Almanya 5G şebeke alt yapısını Çinli Huawei firmasına yaptırmak isterken; Amerika, Almanya’yı istihbarat paylaşımına son vermekle tehdit ediyor.

Ama Çin aynı zamanda çok iyi bir stratejist ülke. Çin’de toplam 34 milyar değerindeki Amerikan ürünlerine yüzde 25 gümrük vergisi getirerek misilleme yapmıştı. Mart ayındaki Amerika’nın keyfi uygulamalarına karşı ise Lion havayollarına ait 2 adet Boeing 737 tipi uçağı düşürerek (kendi fikrim bu tabi) Amerikan firmasına adeta bir tokat çarptı. Dünyada onlarca ülke Boeing 737 uçağı ile yapılan seferlere ara verdiklerini ilan etti ve şu an Boeing çökmek üzere.

Kıssadan hisse. Neticede bizim de ekonomik durumumuzu etkileyen dış güçler var. Ama bizim suçumuz Çin gibi hazırlıklı yakalanamamak. Onların teknolojiye yatırım yaptığı dönemde, biz inşaata yatırım yaptık ve dolaysıyla güçlenemedik. Ancak yeni seçim dönemi ile birlikte Türkiye artık nitelikli üretime sonsuz destek veriyor ve inşaat sektörüne her gün yeni zorluklar getirilmeye devam ediyor. Örneğin haziran ayından sonra her önüne gelen müteahhitlik de yapamayacak, ciddi bir teknik kadro talep edilecek.

Hazır dijital dönüşüm çağının ilk yıllarını yaşıyor iken ülke olarak bu konuya eğilmeli ve 7’den 70’e eğitimle , bizim de bu yarışta var olduğumuzu göstermeliyiz.

Çin sahip olduğu yüksek teknoloji ile nasıl tüm tehditleri püskürtüyorsa, sapasağlam ayakta duruyorsa; bizim de bir an önce bu yeni teknolojiye uyum sağlamamız gerekiyor.

Hiçbir şey için geç kalmış değiliz, son açıklanan destekler (KOSGEB KobiGel) ve Eğitim Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamalar ile birlikte görüyorum ki Türkiye olarak biz de somut adımlar atıyoruz.

Yorumlar (1)
SERDENGEÇTİ 6 ay önce
Eğitim Şart. Eğitime Kapalı insanlarda ölmeye muhtaç...