doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

CHP’li Meclis Üyesi Tekcan’dan SASKİ’ye Çağrı ‘Samsun Halkı Uygulama Bekliyor’

Tekcan'dan-SASKİ'ye-Çağrı-'Samsun-Halkı-Uygulama-Bekliyor'
Daha Fazla Göster

CHP’li Meclis Üyesi Tekcan’dan SASKİ’ye Çağrı ‘Samsun Halkı Uygulama Bekliyor’ Samsun’da CHP’li Atila Tekcan, 2. İdare Mahkemesi’nin su zammını haksız olarak uygulandığı gerekçesiyle iptal kararının derhal uygulanması gerektiğini belirterek, SASKİ’ye çağrıda bulundu

23 tekcan Ana Manşet

Samsun Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, “SASKİ’nin borcunu ödemek için suyu pahalı satması ne hukuka, ne vicdana, ne de hakkaniyet kurallarına sığar” ifadelerini kullanarak, mahkeme kararının ivedilikle uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

23 tekcan 2 Ana Manşet

HALKIN BEKLENTİSİ…
Tekcan’ın, Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ’nin su tarifesine yaptığı yüzde 25 oranında artış, her ay uygulanan TÜFE zammı ile okuma bedelleri için gerçekleşen yüzde 150’lik zam kararı hakkında açılan davada, mahkemenin “hakkaniyete uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal kararı vermesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda SASKİ’nin yapacağı hukuk kararını yerine getirmektir. Samsun halkının beklentisi budur” dedi.

CUMHURBAŞKANI NE DÜŞÜNÜR?
SASKİ’nin 2020 yıl sonu itibariye borç toplamı 1 milyon 100 bin TL olduğunu hatırlatan Tekcan, “.Bu borcu ödemek için suyun pahalı satmak ne hukuka, ne vicdana, ne de hakkaniyet kurallarına sığar. Cumhurbaşkanı bile Antalya’da yaptığı bir konuşmada ‘Yerel yönetimlerde durum hiç iç açıcı değildir. Su parası su! Allah’ın nimetini hangi fiyatlarla satıyorlar?’ ifadelerine yer verdi. Samsun’daki su fiyatları, 30 Büyükşehir arasında yükseklik sırasına göre 6. sırada yer almaktadır. Ankara 14. sırada, İstanbul 27. sıradadır. Cumhurbaşkanı’nın bile yükseklik sırasında 27. sırada olan İstanbul su fiyatlarının kabul etmediği bir durumda Samsun’daki su fiyatlarını hakkında ne düşünür acaba?” ifadelerini kullandı.

SASKİ YARDIM ALMALIDIR
“Şu anda SASKİ’nin yapacağı hukuk kararını yerine getirmektir” diyen Tekcan, “Borç sarmalında olan SASKİ borçlarının ifası için Merkezi İdareden karşılıksız yardım almalıdır. Samsun halkının beklentisi budur. Ülkemizin yaşadığı zor pandemi döneminde halkımız sosyal devleti, sosyal belediyeciliği artık görmek istiyor. Temennimiz, söylediklerimiz doğrultusunda bir kanunun çıkmasıdır. Artık halkımız rahat bir nefes alsın.”

Merve İLHAN

23 tekcan Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir