CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Bafra Ovası'nda çiftçinin battığını öne sürerek, iktidar milletveillerini eleştirdi

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Bafra Ovası'nda üreticinin karpuza umut bağladığını fakat hayal kırıklığına uğradığını belirterek, "Görüyoruz ki karpuz tarlada, Ççiftçi Bafra Ovası'nda sahipsiz kalmış" dedi. 

'ÜRETİCİ SAHİPSİZ BIRAKILDI'

Başkan Türkel, İlçe Başkanı Vahit Perçin ve yönetim kurulu üyeleri, Bafra ilçesindeki sebze halinde, komisyoncular ve esnafla buluştu, ardından Kuşçular Mahallesi'nde çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilerle karpuz ve sebze bahçelerinde incelemelerde bulunan Başkan Türkel, "Türkiye'nin en verimli ovalarından biri olan tabiri caizse adam dikseniz bitecek bu topraklarda Bafra ovasında çiftçimiz gene kan ağlıyor. Ovada çiftçimiz yaklaşık 12 bin dönüm karpuz ekti. Umudunu bağladı karpuz parası ile düğün yapacaktı, karpuz parasıyla evine beyaz eşya alacaktı, karpuz parasıyla 1 yıl geçimini sağlayacaktı ama üzülerek görüyoruz ki karpuz tarlada, çiftçi Bafra Ovası'nda sahipsiz kalmış" diye konuştu. 

'KOMİSYONCU KARPUZ ALAMIYOR'

Samsun'da uyuşturucu ticaretine geçit yok! Samsun'da uyuşturucu ticaretine geçit yok!

Türkel, komisyoncunun yüksek nakliyatlarından ötürü İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere karpuz satamadığını, bu nedenle de çiftçiden mal alamadığını öne sürdü. Türkel, "Şu an itibarıyla bir tarlaya çiftçi 150 bin lira para harcamış. Üretici, para harcadığı tarladaki yaklaşık 150-200 ton karpuzunu 30 bin liraya bile satamıyor. Ve üzülerek ifade etmek isterim ki 3-4 gün içerisinde Bafra Ovası'ndaki karpuzlara alıcı çıkmazsa, altı yedi bin dönüm karpuz tarlada sürülecek. Yani gübre olarak kullanılacak, yani vatandaşın elinde kalacak. Aynı vahim tablo domates ve biber için de geçerli domates üreticisi de malını satamadı. Zincirleme olarak alacaklı olan esnaf da ciddi sıkıntıya girdi. Bu çekilen çilenin sorumlusu çiftçiyi planlı tarıma yönlendirmeyen, çiftçiyi sahipsiz bırakan iktidarın bürokratlarıdır. 100 liralık gübre 600 lira, 4 liralık mazot 25 lira, 150 liralık ilaç 500 lira olmuş; çiftçiye dağı taşı ekin, yanınızdayız demişler. 10 kat maliyetle çiftçi tarlasını boş bırakmamış dağı taşı ekmiş ama şimdi çiftçinin halini hatırını soran yok. Çürüyen malına, tarlada kalan ürününe sahip çıkan yok. 'Çiftçinin, üretenin yanındayız' diyen AK Partililere sesleniyorum: Neredesiniz? Gelin bu acıya, gelin bu feryada sahip çıkın gelin bu yokluğa, gelin bu zulüme bir an önce dur deyin" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.