CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Gülsan Sanayi Sitesi esnaf ziyaretinde, “Buradaki yerinizi 1,5 - 2 milyon TL’ye alıp dükkanlarınızın karşılığında 5-6 milyon TL’ye, ‘size yeni dükkan veriyorum’ demek doğru değil. Bunu yasaya, yönetmeliğe uydurabilirsiniz ama vicdana uyduramazsınız” dedi.

MAĞDURİYET GİDERİLECEK

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Gülsan Sanayi Sitesi’nde esnafla bir araya geldi. Sanayi esnafını ziyaret eden, esnafın dertlerini dinleyen, not alan Cevat Öncü, bu konuda yaşanan mağduriyetleri gidereceklerinin sözünü verdi.

KAR DÜŞKÜNÜ MÜTEAHHİT MANTIĞI

Dükkanların bedelinin altında kamulaştırılıp, Toybelen’de daha yüksek bedelle kendilerine yeni dükkan verilmesinden dolayı mağduriyet yaşadıklarını ifade eden sanayi esnafının sorunlarını dinleyen Öncü, “Gülsan Sanayi Sitesi’nde yaşananları biliyoruz. Mülkiyet hakkı kutsaldır, anayasal bir haktır. Vatandaşın malına adeta çökercesine 45-50 yıllık 100 metrekare dükkanı, 1,5-2 milyon TL’ye kamulaştırıp, 7-8 kilometre ileride Toybelen’de, yeni yapılan sanayide, 5-6 milyon TL’ye ‘size yeni dükkan veriyorum’ demek doğru değil. Tabii belediye burada bir imar değişikliği kararı almış. Yetkisi dahilindedir ve alır. O ayrı bir tartışma konusu. Buraya cami yapmış, yeşil alan yapmış, beğendik, beğenmedik. Ona itiraz etmek başka bir şey. Ama kamulaştırmaları yaparken buradaki mülk sahiplerinin dükkanlarının, gerçek değerinin çok altında bedellerle alınması söz konusu. Burada çok ciddi mağduriyet var. Ben bunu her yerde her zaman gündemimde tutuyorum, söylüyorum. Buradakine benzer mağduriyet otopark ve yol kamulaştırmalarında da var. Büyükşehir Belediyesi yaptığı kamulaştırmalarda kar düşkünü müteahhit mantığıyla hareket edip, vatandaşın malını ne pahasına olursa olsun en ucuz fiyata almanın peşinde. Net ifade ediyorum. Bunu yasaya, yönetmeliğe uydurabilirsiniz ama vicdana uyduramazsınız” diye konuştu.

ORTAK AKILLA ÇÖZÜM ÜRETİLECEK

Samsun Çarşamba'da feci kaza! 3 araç karıştı, yaralılar var Samsun Çarşamba'da feci kaza! 3 araç karıştı, yaralılar var

Cevat Öncü, sanayi esnafıyla yaptığı toplantıda konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mülkiyet hakkını vatandaştan alıp, ‘ben şehrin hizmetine sunacağım’ diyebilirsiniz ama değerini vermek kaydıyla. Biz bu konuda bilgi sahibiyiz ve hassasız. Çok soruluyor, ‘Göreve geldiğinizde ne yapacaksınız’ diye. Bu gibi şeyleri göreve geldiğimizde masadan süpüreceğim. Vatandaşlarla bunu masaya yatıracağız ve ortak akılla çözüm üreteceğiz. Bizim niyetimiz çözüm aramak. Çözümü de  birlikte arayacağız.”

Bu haber ajans tarafından hazırlanmıştır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.