CHP Samsun İl Kadın Kolları’nın düzenlediği 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 88. yıl dönümü etkinliğinde CHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Samsunlu kadınlarla bir araya geldi. Karaca, "Genel Başkanımız ‘Samsun’dan yeniden kurtuluşun, kuruluşun meşalesini onlarla birlikte yak. Onlara bu notumu ve selamlarımı ilet’ dedi" ifadeleriyle Kılıçdaroğlu'nun notunu iletti.

Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım'dan liderlik vurgusu! Erzurumspor maçına gelecek mi? Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım'dan liderlik vurgusu! Erzurumspor maçına gelecek mi?

Cumhuriyet öncesinde ve Cumhuriyet kurulduktan sonra kadınların verdiği hak mücadelesinin altını çizen Karaca, “Önceki gün Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm ve buradaki programa geleceğimi söyledim. Sizlere bir mesajı var. Genel Başkanımız ‘Samsun’dan yeniden kurtuluşun, kuruluşun meşalesini onlarla birlikte yak. Onlara bu notumu ve selamlarımı ilet’  dedi. Mustafa Kemal Atatürk, kadınların bu hakkı almasının bilinciyle daha Cumhuriyet’i ilan eder etmez kadının eşit birey ve yurttaş olma hedefini aklına koymuş kadınlara bu konuda ciddi anlamda destek ve manevi güç vermişti. Biz kadınlar tıpkı bize yol gösteren Satı kadınlar gibi, o mitinglerde özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren kadınlar gibi ‘Biz buradayız, varız, bizi yok sayamazsınız’ diyeceğiz” dedi. 

WhatsApp Image 2022-12-04 at 18.10.20

CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKACAĞIZ

CHP Samsun Milletvekili ve PM Üyesi Neslihan Hancıoğlu da Anadolu kadınının mücadeleyle, emekle adalet ve eşitlik için yıllarca çalıştığını söyleyerek, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına giriyoruz. Maalesef kadını sosyal hayattan, siyasetten, ekonomiden soyutlanmış bir varlık olarak gören bir düşüncenin altındayız. Kadına önem verilmiyor. Birinci yüzyılında Cumhuriyet’e nasıl sahip çıktıysak, nasıl Kurtuluş Savaşı’nı verdiysek, bu ikinci yüzyılda da yapacağız ve başaracağız. Biz kimsenin önünde yürümek istemiyoruz, arkasında da kalmak istemiyoruz” dedi. 

WhatsApp Image 2022-12-04 at 18.10.15

“KADIN ÖRGÜTLENMEZSE DEMOKRASİ KURULAMAZ”

5 Kasım’ın önemli bir gün olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise “Orta Doğu’nun, Avrupa’nın hiçbir ülkesinden daha geri değil ama içinde sorunları olan bir toplumuz en çok bedeli de kadınlar ödüyor. Daha çok çalışacağız, daha çok mücadele edeceğiz ve toplumda hak ettiğimiz yeri alacağız’ deyin. O nedenle ben yıllardır sürekli ‘Kadın’ diyorum. Kadın örgütlenmezse, toplumdaki yerine sahip çıkmazsa demokrasi kurulamaz” ifadelerini kullandı. 

WhatsApp Image 2022-12-04 at 18.10.34

KADINLAR İSTEDİKLERİ YERE GELECEK

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel de kadınların verdiği büyük mücadeleye değindiği konuşmasında, şunları kaydetti: “Kadına seçme ve seçilme hakkı İsviçre 30, İtalya 12, Hollanda da 16 yıl sonra verilmiş. Kadınlarımız demokrasi mücadelesinde asla yılmadılar. Bu mücadelede kadınlarımız erkeklerin vermesiyle değil söke söke istedikleri yere gelecektir, hiç kuşkum yok.” 

WhatsApp Image 2022-12-04 at 18.10.10 (1)

“KADINLAR BAŞARMAYA DEVAM EDECEK”

CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi vererek, “Atatürk, çok sayıda Avrupa ülkesinden önce kadınlara bu demokratik hakkın verilmesini sağladı. 1934 yılından günümüze kadar kadınlar eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına; siyasetten ekonomiye, sanattan spora kadar hayatın her alanında başarıyla görev aldılar ve almaya devam edecekler” diye konuştu. 

Atakum Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya CHP Samsun Milletvekili ve PM Üyesi Neslihan Hancıoğlu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, Samsunspor Kulübü’nün kadın yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda kadın katıldı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.