banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

19.07.2019, 08:54

Çarşamba’nın yayalarla olan imtihanı

Zamanla izi silinmeye başlayan adetlerimizden biridir misafirler odaları. Olası misafirler için ayrı bir oda hazırlayıp yılın büyük bölümünde kilit altında ya da şöyle diyelim kontrol altında tuttuğumuz odalar, evlerimizde en çok masraf edilen, en güzel eşyaların yerleştirildiği, temizliğine aşırı önem verilen bölümlerdi. Bu uygulamanın milletimizde var olduğu ifade edilen misafirperverlik duygusu ile ilişkilendirilebildiği gibi “El alem ne der?” düşüncesinin doğal bir yansıması olması da pekâlâ mümkündür. Evin diğer bölümlerine nazaran çok daha az kullanılan bu bölümlere en fazla masrafın yapılması, günlük yoğun olarak kullanılan alanlarınsa nispeten daha önemsiz sayılması ciddi bir mantıksızlık olarak gelir bana.

Konuya misafir odalarından giriş yapmış olsam da esas değinmek istediğim mesele evlerimizden çıktığımızda asıl yaşam alanımız haline gelen şehirlerimizde karşılaştığımız sorunlar. Bu konuya Çarşamba ilçesi özelinde değinmek ise bir Çarşambalı olarak kendimce edindiğim bir görev. Zira bazı sorunlar artık es geçilemeyecek noktaya ulaşmış olmalı. Çarşamba şehir merkezinin çehresindeki değişim artık dikkatlerden kaçmayacaktır. Uzun bir süre ırmak boyunca dar ve tarihi bir alana sıkışan şehir Adapark’ın, TOKİ konutlarının ve dördüncü köprünün yapılmasının ardından güneye doğru genişliyor. Ancak hâlâ şehrin merkezi iş ve konut alanlarında yaşanan ve bana göre acil çözüm bekleyen bir mesele var: Kaldırımlar.

Çarşamba’nın yaya odaklı ve güvenli bir şehir olabilmesi, şehir sakinlerinin gündelik yaşamlarını rahat ve konforlu geçirebilmeleri için alınması gereken tedbirlerin başında geliyor kaldırım düzenlemesi. Ve ne yazık ki bir Çarşambalı olarak üzülerek ifade etmeliyim bu konuda Çarşamba’nın karnesi bana göre zayıflarla dolu. Türkiye’nin en büyük ikinci delta ovası üzerinde kurulan, nüfus bakımından il genelinde dördüncü sırada bulunan şehrime bu görüntü hiç ama hiç yakışmıyor.

Çarşamba Belediye Başkanlığı makamına seçilen Halit Doğan’ın geçtiğimiz günlerde gazetemizde yayınlanan Merve İlhan röportajında ifade ettikleri ve vaatleri bu konuda oldukça umut verici. Gelecek 100 yılı planlayacak şekilde çalışmalar yapacaklarını, Çarşamba’da altyapı ve kanalizasyon sorunlarını ortadan kaldırılacağını ifade eden Doğan “Bununla ilgili çalışmalarımızı bu dönem içerisinde bitirerek, üst yapı, kaldırım, engelli engelsiz tüm bireylerin rahat bir şekilde yaşayabilecekleri yol, yaya ve araç düzenini Çarşamba’da sağlamayı hedefliyoruz” demiş. Bu ifadelere destek vermemek mümkün değil. Zaten yayaların yürüyüş sürekliliğini bozan, niteliksiz, farklı yüksekliklere sahip, engelli erişimine uygun olmayan kaldırımların varlığı Çarşamba’nın çehresini değiştirmek için yapılacak ilk ve acil çalışma olmalıdır kanaatimce. Bebek arabasıyla şehir merkezinde dolaşmaya çıkan bir annenin, ya da mahkum olduğu tekerlekli sandalye ile kaldırımlarda ilerlemeye çalışan bir vatandaşın Çarşamba cadde ve sokaklarında çektiği çile yakışmıyor bize. Hoş medeniyetin göstergesi olarak tüm şehirlerin aynı çabayı göstermesini arzu ederiz ya. Kaldırımların genişlik, yükselti ve niteliği kadar esnaflar tarafından işgali de ayrı bir sorun. Sungurlu, Cemil Şensoy, Yunus Emre ya da Değirmenbaşı gibi ana arterlerde de, Sofuoğlu, Çakmakçılar, Doktor Tevfik Türker gibi diğer işlek caddelerde de hep aynı görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Manavın kasası, berberin havlusu, mobilyacının çekyatı, zücaciyecinin güğümü dikiliyor karşınıza. Mecburen araç yoluna inmek zorunda kalıyorsunuz. Ve şehri ziyarete gelen bir yabancıdan şunu duyabiliyorsunuz kimi zaman; “Çarşambalılar yolda yürümesini bilmiyor mu?” Biliyor kardeşim biliyor ama işgale uğramış kaldırımlarda yürümek ne mümkün.   

Gösterişli binaların, heybetli yapıların, renk renk cıvıl cıvıl parkların, yeni açılan kafe ve restoranların varlığı muhakkak ki Çarşamba’nın geliştiği algısını zihinlerde yaratacaktır. Onlar bizim misafir odamızdır. Ancak şehrin asıl yaşam alanı kaldırımlarıdır ve gelişmişliği gösteren ana kriterlerden biri de yayaların yürüyüş alanı ihtiyacının ne oranda ve nasıl sağlandığıdır. Dilerim sayın Doğan bu konuda gerekenleri ivedilikle yerine getirecektir.

Yorumlar (1)
Ali Altuner 7 ay önce
Dile getirdiğiniz sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi dileğiyle.
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Ocak 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:46
Öğle 12:52
İkindi 15:24
Akşam 17:48
Yatsı 19:11