doğa calven duru
       
5s akın bilgi

Çarşamba’da Endişe! Yöre Halkı Soruyor: ‘Başımıza Ne Gelecek?’

carsambada-endise-basimiza-ne-gelecek.jpg-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çarşamba’da Endişe! Yöre Halkı Soruyor: ‘Başımıza Ne Gelecek?’ Samsun’da kurulan biyokütle enerji santralinden, Abdal Irmağı’na deşarj edilen atık su nedeniyle ırmakta meydana gelen değişim yöre halkını enşelendiriyor

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santralinden, sulama ve balıkçılık yapılan Abdal Irmağı’na deşarj edilen atık su nedeniyle ırmakta meydana gelen değişim devam ediyor.

20 santral 3 Ana Manşet

DEĞİŞİM BAŞLADI

Irmakta atık sudan sonra oluşan alg ve fitoplanktoların ardından beyaz köpüklerin oluşması dikkatlerden kaçmazken, havaların ısınmasıyla birlikte ırmakta yeniden değişimlerin başladığı görüldü. Irmağın üzeri yeniden kırmızıyla kaplanması yöre halkını endişelendiriyor.

20 santral 1 Ana Manşet

BAŞIMIZA NE GELECEK?

Santralin Abdal Irmağı’na atık su deşarj etmeden haliyle, son hali arasındaki farklardan bahseden ve yörede yaşayan Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, “Ben burada doğdum burada büyüdüm. Bu ırmakta bugüne kadar böyle bir görüntüyle karşılaşılmadı. Üstelik firmanın proje tanıtım dosyasında Abdal Irmağı’na hiçbir şekilde katı veya sıvı atık deşarjı yapılmayacağı yazarken, bunu yapmaları ise ayrı bir tartışma konusu. Irmak kanalizasyona dönmüş durumda. Berrak bir suyu varken, ırmağımızı bu hale getirdiler. İçinde kimyasal var mı yok mu bilmiyoruz. Vatandaşın yediği sebzeler bu ırmaktan alınan suyla sulanıyor, hayvanlar bu ırmaktan su içiyor. Bu ırmaktan balık tutuyoruz. Yarın başımıza ne geleceğini bilmeden yaşıyoruz” dedi.

20 santral 1 Ana Manşet

GELSİNLER İÇSİNLER

Deniz, bu ırmağın suyunun temiz olduğunu iddia eden başta AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş olmak üzere, iddiamın arkasında duranları yöreye davet ederek, “Kim bu suyun temiz olduğunu söylüyorsa gelsin bir bardak su içsin” diyerek tepkisini dile getirdi.

01 santral 1 Ana Manşet

Merve İLHAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir