doğa samsun surucu kursu duru
       
5s akın bilgi

Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline Büyük Şok!

santrale-danistaydan-sok
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline Büyük Şok! Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulan biyokütle enerji santrali için yapılan reddi hakim talebi reddedildi

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan Oltan Köleoğlu Enerji’ye ait biyokütle enerji santral ile ilgili devam eden dava için yapılan reddi hakin talebi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedildi.

19 santral scaled Ana Manşet

MÜHÜRLENMESİNİ BEKLİYORUZ

Kararı yerinde bulduklarını adalete güvendiklerini belirten Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Sözcüsü Murat Şenel, “Davaya aynı hakimlerle devam edilecek. Bu kararın peşi sıra mahkeme bilirkişi itirazlarımızı da değerlendirecektir. ÇED süreci tamamlanana kadar mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesini ve karar açıklanana kadar da tesisin mühürlenmesini bekliyoruz” dedi.

santrale danistaydan sok Ana Manşet

DOSYAYA AYKIRI DAVRANIYOR

Firmanın YEKDEM kapsamına girebilmek ve süreci uzatmak için reddi hakim talebinde bulunduğunu öne süren Şenel, “Yapılabilecek her hamleyi yapıyorlar. Çünkü kendileri de bu santralin oraya uygun ve sağlı olmadığını biliyorlar. Aynı zamanda devlete sunulan proje tanıtım dosyasında Abdal Irmağı’na hiçbir şekilde katı ya da sıvı atık salınmayacağı yönündeydi. Bunlar proje tanıtım dosyasının tam tersi bir şekilde davranıyor. Arıtılmış dahi olsa oraya suyu salamaz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise; su analizleri uygun görüldüğü takdirde tesisin Abdal Irmağı’na gereken bağlantıyı yapabileceği söylendi” diye konuştu.

DİLEKÇELERİMİZ SANTRALDE

Çevre ve Şehircilik İl Müdürüğü’ne verilen 6 bin 500 dilekçenin ne olduğuna dair hala yanıt alamadıklarını kaydeden Şenel sözlerine şunları ekledi, “Bizim dilekçelerimizi ‘Gereğini yapın’ diye şirkete göndermişler. Santrali istemediğimize dair devletin kurumuna verdiğimiz dilekçeleri santral yetkilerinin cevap vermesi için oraya gönderiyor.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir