doğa yataks cemre
       
5s arslan Mega Halı

 Atakum’da 19 Mayıs Coşkusu ve Gururu Yaşandı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Atakum’da 19 Mayıs Coşkusu ve Gururu Yaşandı Samsun’da Atakum Belediyesi’nin öncülüğünde 19 Mayıs 1919’un 102. yılı bir kez daha büyük coşku ve gururla kutlandı.

Samsun’da Atakum Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Milli Mücadele’yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’da karaya ayak basışının 102. yıldönümü, nedeniyle özel bir kutlama programı hazırladı.

885c20a3 b70a 43b0 8107 5e9bdc75fe5e Foto Galeri

BAYRAM ÇOŞKUSU BALKONLARSA
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 102. yılı Atakum’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Atakum Belediyesi’nin önceki yıl kutlamalarında tiyatro sahnesine dönüştürerek Kuvayı Milliye oyunlarının sahnelendiği TIR, bu sene Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’nun görünümü ile Atakum caddelerinde oldu. Belediye Başkanı Deveci de coskuya ortak oldu. Vatandaşlar da bayram heyecanını balkon ve pencerelerde yaşadı.

442861af 0868 44e6 9169 c05e910142a9 Foto Galeri

DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ YOK
Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “19 Mayıs denince akla Samsun, milli mücadele ve Türk gençliği gelir. Dünya’da bir başka örneği yok. Yüzyılın tarihine 19 Mayıs 1919 tarihinden sonraki süreci uygulayan liderlik eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün nutkunda an be an gün gün o kurtuluş ve kuruluş süreci, yazılıdır. Mazlum milletlere bağımsızlık savaşı veren, tüm uluslara, öncülük etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk dünyadaki liderler içinde en çok kitap yazılan, hakkında araştırma yapılan bir liderdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın önderi, kuruluş sürecinin liderdir. Bizim Cumhurbaşkanımızdır, Atamızdır.

atakum1 Foto Galeri

 

EMANETE İYİ BAKAMADIK
“Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda bu bayramı ve Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir” diyen Başkan Deveci, “Bu nedenle, benim kuşağım Atatürk’ün bize emanetine iyi bakamadık. Özellikle şimdiki gençlerin rahat ve mutlu yaşayabileceği bir Cumhuriyet bırakamadık. Bizim deneyimimiz, onların enerjisi, Kuva-i milliye ruhu ile birlikte, Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyeti ve ilkeleri ilelebet ve sonsuza kadar yaşayacaktır. Güçlükte ve kararlılıkta tüm kurumlarıyla birlikte yeniden oluşturacağız. ‘Biz varız’ diyeceğiz Atatürk’ün bize bıraktığı emaneti sonsuza kadar yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

SAAT 19.19’DA DA ÇOSKU YAŞANACAK
Ayrıca Atakum Belediyesi’nin bayram kutlamalarını sokağa taşıdığı üstü açık otobüs bugün Atakum’un caddelerinde olacak. Otobüs, saat 19.19’da Mevlana Mahallesi’nde konumlanırken; burada mahallelilerle birlikte İstiklal Marşı okunarak bayram coşkusu en üst noktaya ulaşacak.

Dilber BAHADIR, Mustafa İNAN

decaeafe b1a7 481b 9af3 9dd9524d2c27 Foto Galeri

 

ata1 Foto Galeri ata2 Foto Galeriata3 Foto Galeri

ata4 Foto Galeri


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir