banner1313

banner1300

banner1334

Samsun'da öğrenciler solucan gübresi üretiyor

Samsun'da Gölalan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, evlerden topladıkları atıklarla solucan gübresi üretiyor.

CANİK 16.03.2019, 11:31 16.03.2019, 16:23
Samsun'da öğrenciler solucan gübresi üretiyor

Samsun'un Canik ilçesindeki Gölalan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Sıfır Atık Projesi kapsamında okullarında solucan gübresi üretimi gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesine Gölalan İmam Hatip Ortaokulu "Dönüşüm Muhteşem Olacak" isimli projeyle destek verdi.

Öğrenciler evler ve çevrelerinden topladıkları atıkları okula getirerek çevreye katkı sağlıyor.

Okul idarecileri ve öğretmenler ise çay, meyve kabukları gibi organik atıkları solucan gübresi üretiminde kullanıyor. Elde edilen gübreler okulun hobi bahçesinde kullanılıyor.

Okul müdürü Murat Durmuş, yaptığı açıklamada projeyi Kasım ayında hayata geçirdiklerini belirtti. Durmuş açıklamasını şu şekilde sürdürdü; "İldeki bir solucan gübresi üretim tesisini ziyaret edip bu konuda bilgi edindik. Onlara götürdüğümüz atıklar karşılığında solucan aldık. Bu sayede çevreyi temiz tutmuş ve çevre bilincini öğrencilere aşılamış oluyoruz. Öğrencilerin de aktif şekilde projede yer alarak, yaparak yaşayarak hayata hazırlanmalarını hedefliyoruz." dedi. Okulda gübre üretimine 10 bin solucan ile başlanırken şuan 50 bin solucana ulaşıldı.

Yorumlar (0)