banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

19.06.2019, 09:04 567

Çağdaş Kentin Düğün Algısı ve “Muhafazakâr Düğün”

Kentleşme ile birlikte yoğun bir biçimde hissedilen değişim sürecinden en fazla etkilenen kesimlerin başında muhafazakâr olarak adlandırılan dindar kesim gelmektedir. Bu kesim, biraz gelenekten beslenerek biraz da modern hayattan etkilenerek düğünlerde bazı alternatifler geliştirmiştir.

Muhafazakâr düğün kavramını, toplumda daha çok inanç değerleri noktasında muhafazakâr veya dindar olan ailelerin farklı salonlarda, farklı bir anlayışla gerçekleştirdikleri düğünler için kullanmak mümkündür.

Bu ailelerde görücü usulü olmasa da görüşerek evlilik dediğimiz usul yaygındır. Bu tür evliliklerde gelin adayı yine bir komşu, bir tanıdık, bir akraba tavsiyesiyle bulunur; ancak gençler söz kesiminden önce, genellikle de yanlarında üçüncü şahıslar olduğu halde bir araya gelir, tanışır, konuşur ve anlaşırlar. Daha sonra kararlarını birbirlerine ve ailelerine bildirirler. Bunun dışında pek çok muhafazakâr/mütedeyyin gencin okulda, çalışma ortamında yahut sosyal çevrede tanışıp, görüşüp anlaşarak evlendiği görülmektedir.

Bu ailelerin düğünlerinde kına gecesi çalgılı-eğlenceli olmaktan ziyade Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okunarak icra edilir. Ancak bazı muhafazakâr ailelerin kına gecelerinde erkekler katılmamak kaydıyla kadınların kendi aralarında eğlendikleri, türküler söyleyip çeşitli oyunlar oynadıkları da görülmektedir. Bu kına gecesinde “Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar”türküsü/ağıtı eşliğinde geline kına yakılması, gelinin bu sırada duygulanarak ağlaması ya da ağlatılması, konuklara kına ve çerez dağıtılması gibi usuller aynı şekilde uygulanmaktadır.

Bu düğünleri diğer salon düğünlerinden ayıran en önemli fark; konuklara yemek ikram edilmesinin yanı sıra, düğünlerde dini ve milli değerleri vurgulayan vaaz-sohbet türü konuşmaların yapılması, bazen kadın ve erkeklerin paravanlarla bölünmüş olan iki ayrı bölümde ayrı ayrı oturmaları ve buradaki eğlence anlayışıdır.

Bu tür düğünlerde gelin ve damat salona alındıktan sonra kendileri için hazırlanmış ve kadın/erkek davetlilerin görebileceği biçimde kurulmuş olan masaya otururlar. Düğün Kur’an tilavetiyle başlar, ardından bir din görevlisi/ilahiyatçı tarafından dini içerikli bir sohbet gerçekleştirilir ki bu sohbetin konusu daha çok aile ilişkileri, eşlerin birbirine karşı olan görevleri, çocuk eğitimi ve çeşitli ahlaki mevzulardır. Ardından ilahi grubu birkaç ilahi seslendirir. Ayrıca ney taksimi ve semazen gösterisi de gerçekleştirilir. Bu arada görevli olan ve düğünü organize eden kişi tarafından dini içerikli bir yarışma düzenlenir ve soruları bilenlere küçük hediyeler takdim edilir ki, bu hediyelerin çoğunluğunu dini kitaplar oluşturur. Ardından yemek ikramına geçilir. Yemek ikramı daha çok etli pilav, börek/kapalı kıymalı, tatlı ve ayrandan oluşur. Yemek tabldot halinde görevliler tarafından servis edilir. Yemeğin ardından takı merasimine geçilir ve hatıra fotoğrafları çekildikten sonra düğün dağılır.

Bu düğünün diğer düğünlerden bir farkı da gelinin mutlaka kapalı/türbanlı bir gelinlik tercih etmiş olmasıdır. Muhafazakâr düğülerin davetiyeleri de farklılık arz eder ve düğün davetiyesinde davetiye metni ile birlikte bir ayet, bir hadis ya da bir din âliminin sözü yer alır.

Bu düğünlerin diğer bir özelliği de yer olarak daha çok dinî bir vakfa ait mekânların kullanılmasıdır. Bu mekânlar aslında çeşitli toplantıların, konferansların ve sohbet programlarının icra edildiği, ayrıca sünnet töreni ve bu tür düğün organizasyonlar için de düzenlenmiş salonlardır. Aslında salonların nişan, kına gecesi düğün veya nikâh töreni için kiraya verilmesi salonun ait olduğu vakfada ciddi ekonomik destek sağlamaktadır. Bu düğün salonlarının fiyatı zannedildiği gibi diğer düğün salonlarından daha ucuz değildir. Hatta yemek ikramı düğün maliyetini biraz daha artırmaktadır.

Ancak bazı muhafazakâr düğünlerde gelin ve damat tarafından pasta kesilmesi, konfeti patlatılması, meşale yakılması, konukların huzurunda nikâh kıyılması ve alkış gibi modern düğün uygulamalarından ögeler taşıyan unsurlar da görülebilmektedir.

Günümüzde belli bir düzen içerisinde az da olsa ikramın yapıldığı, eğlencenin tertip edildiği, takı töreninin düzenlendiği, zaman zaman gelenekle modernitenin harmanlandığı salon düğünlerine alternatif olarak dindar kesimin tercih ettiği ve dinî ağırlıklı uygulamaların yer aldığı düğünlerin de oldukça yaygınlaştığı görülmektedir. “Muhafazakâr düğün” olarak adlandırdığımız bu tür düğün merasimi de yine salon düğünleri gibi belirli bir mekânda, belirli bir düzen içerisinde tertip edilmekte ve bu iş için düğün organizasyon şirketlerinden ya da bu işi bir meslek olarak sürdüren kişilerden profesyonel destek alınmaktadır. Böylelikle muhafazakâr kesimin de gelenekten beslenerek ve modern hayattan esinlenerek bazı alternatifler geliştirdiği ve çağdaş kentin düğün algısına uyum sağlamaya çalıştığı gözlemlenmektedir.

Yorumlar (3)
Mehmet BOZKURT 1 yıl önce
Hocam, günümüzde gerçekleşen muhafazakâr düğünleri akıcı ve ayrıntılı bir ifade tarzında sunmanız takdire şayandır. Aynı zamanda günümüzdeki salon düğünleri ile muhafazakâr düğünlerin karışımını ifade etmeniz çok yerinde bir tespit olmuş. Bu nedenle size teşekkür ediyorum. Çünkü her kim bu makaleyi okursa kendisinin düğününün gerçekleştiği ânı hatırlar.
Cemali DEMİR 1 yıl önce
Bazıları baya bir harcama yaparak ney, tef gibi çalgılar eşliğinde semazenler de getiriyor.
Düğünler gibi kültürel bir değerimizi hatırlattığınız için teşekkür ederim.
Erol Gümüş 1 yıl önce
Durumu çok güzel anlatmışsın.
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03