doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

C Vitamini Koronavirüse Karşı Etkili Mi?

C-Vitamini-Koronavirüse-Karşı-Etkili-Mi
Daha Fazla Göster

C Vitamini Koronavirüse Karşı Etkili Mi? Koronavirüs pandemisi başladığından beri vitamin takviyelerinin kovid 19 tedavi süresinde ve yakalanmamak için bağışıklık güçlendirmede etkili olduğu birçok uzman tarafından onaylanmıştı c vitamininin koronaya karşı bakın etkisi ne kadar?
Dünya genelinde yapılan 12 klinik araştırmanın sonucunda C vitamininin damardan verilmesinin corona virüs tedavisinde kandaki oksijen seviyesini artıracağı, iltihabı azaltabileceği ve hastanede kalış süresini kısaltabileceği açıklandı. Bilim insanları, C vitamininin ciddi kovid-19’u önlemeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini ve hastanelerde standart tedavi olması gerektiğini söylerken, Çin’in Wuhan kentinde yürütülen çalışmada, C vitamininin belirti gösteren kovid-19’dan iyileşme oranını yüzde 70 artırdığı bulundu.

İYİLEŞME ORANINI YÜZDE 70 ARTIRIYOR’

Çin’in Wuhan kentinde yapılan araştırmada, C vitamininin, belirti gösteren kovid-19 enfeksiyonunun iyileşme oranını plaseboya kıyasla yüzde 70 oranında artırdığı bulundu.

Araştırmaya Yeni Zelanda Otago Üniversitesi’nden katılan bilim insanı Anitra Carr, “Daha kritik hastalar için, günde 6-24 gram doz C vitaminin damardan verilerek kullanıldığı denemeler, hastaların koronavirüs ile mücadelesini artırıp hastanede kalış süresini azaltması, oksijen seviyelerini artırması gibi olumlu etkiler gösterdi” diye konuştu.

‘20 ADET PORTAKALDA 1 GRAM C VİTAMİNİ VAR VE YETERLİ DEĞİL’

Araştırmacılar, yirmi adet portakalın bir gram C vitamini sağladığını, bu nedenle bunun yeterli olmayarak takviye gerektirdiğini söyledi.

İncelemede, kovid hastalarının yüzde 70 ila 80’inde C vitaminini konsantrasyonlarının çok düşük olduğu ve birkaç gram vitaminden yararlanabilecekleri öne sürüldü.

‘STANDART BİR UYGULAMA OLMALIDIR’

Londra’daki Imperial College Tıp Fakültesi’nden ortak yazar Dr. Marcela Vizcaychipi, hastaların C vitamini durumunu kontrol etmenin her hastanede standart bir uygulama olması gerektiğini ve iyileşmeyi optimize etmek için uygun bir dozun verilmesi gerektiğini söyledi.

Vizcaychipi, “Her zaman elektrolitlerin, eser elementlerin (Potasyum, sülfür, sodyum, magnezyum vb.) ve vitamin C ve D dahil olmak üzere vitaminlerin değiştirilmesi gibi temel konuların kapsandığından emin olmamız gerekir. Bu standart bir uygulama olmalıdır” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir